| |
Zagrożenie!
Ogromna powódź na południu. Wielomilionową metropolię deszcz zatopił w kilka godzin. Spadło ponad 250 litrów wody

Ogromna powódź na południu. Wielomilionową metropolię deszcz zatopił w kilka godzin. Spadło ponad 250 litrów wody

Wkraczamy w okres coraz bardziej ekstremalnych zjawisk pogodowych na półkuli północnej w porze ciepłej. Ostatnio mówiliśmy o częstych gradobiciach w Europie, a teraz dotarły do nas informacje o powodzi błyskawicznej, jaka wystąpiła w Miami w USA. Nawalne opady deszczu przyniosły pozostałości po huraganie Agata, który wcześniej silny wiatr i ulewy niósł w Meksyku.

Depresja tropikalna po huraganie nabrała wilgoci w Zatoce Meksykańskiej i zmieniła się w pierwszą burzę tropikalną. Strefa tych opadów skierowała się nad Florydę. W ciągu jednego dnia spadło 180-200 mm wody na metr kwadratowy ziemi, przy czym ponad 66 mm w ciągu zaledwie 3 godzin. Suma opadów za 3 dni przekroczyła 250 mm. Miejscami suma opadów w Miami będzie większa.

Skutki powodzi błyskawicznej w Miami, 3/4 czerwca 2022. Foto: YT Wxchasing

Powódź błyskawiczna w Miami, 3-4 czerwca 2022. Zalało część Florydy

Ulewne opady deszczu zaskoczyły wielu mieszkańców Miami. Samochody zostały zalane, a część z nich dosłownie zmieniło się w pływające amfibie. Ludzie wyskakiwali z aut i czasami wpław próbowali dotrzeć do suchego miejsca. Ulewy wystąpiły dokładnie na początku sezonu huraganów w basenie Atlantyku.

Skutki nawalnego deszczu w Miami. Powódź błyskawiczna, 3/4 czerwca 2022. Foto: YT Wxchasing

Sztorm tropikalny zalewa Miami, powódź błyskawiczna, 3-4 czerwca 2022

Mieszkańcy Florydy ostrzeżenie przed możliwymi powodziami dostali kilka dni wcześniej. W komunikacie zachęcano do zabezpieczenia mienia m.in. workami z piaskiem. Bezpłatne worki dostarczyły władze. W supermarketach szybko zaczął znikać towar z półek. Z kolei linie lotnicze odwołały wiele połączeń z Miami na Florydzie.

Sumy opadów zanotowane na stacji pogodowej w Miami. Dane: Ogimet

Ulewy i powodzie w Miami, burza tropikalna, dane pogodowe i sumy opadów 3-4 czerwca 2022

Ostrzeżenie przed burzą tropikalną na południu Florydy wydane przez NHC NOAA

Niesamowite wrażenie robi nagranie z powodzi błyskawicznej w Miami. Tak współcześnie w dobie ocieplającego się klimatu wygląda nagłe zalanie wielomilionowej metropolii. Ludzie są dosłownie bezbronni. Takich powodzi niestety ma być więcej, gdyż wzrost średniej globalnej temperatury o 1 st. C. powoduje również wzrost wilgoci przenoszonej w chmurach o około 6-7%.

Zanim burza tropikalna odsunie się od południowej Florydy, to jeszcze miejscami dopada kilkadziesiąt mm wody.

Prognozowana suma opadów na Florydzie między 4-6 czerwca 2022

Powodzie i ulewy na Florydzie w Miami, prognoza opadów 4 czerwca 2022

Z powodu przejścia ulewy związanej z burzą tropikalną, w Miami zamknięto ZOO oraz odwołano festiwal uliczny. Amerykańscy meteorolodzy spodziewają się ponad przeciętnego sezonu huraganów atlantyckich, który potrwa do 30 listopada. Prognozują wystąpienie od 14, do 21 burz tropikalnych, z których około 10 stanie się huraganami.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!