| |
Zagrożenie!
Cyklon Agata uderzy w ląd. To pierwszy huragan w tym sezonie na tym obszarze. Niesie ulewy i wiatr powyżej 200 km/h

Cyklon Agata uderzy w ląd. To pierwszy huragan w tym sezonie na tym obszarze. Niesie ulewy i wiatr powyżej 200 km/h

Prognozy NOAA zapowiadają w tym sezonie ponad przeciętny sezon huraganów w basenie Oceanu Atlantyckiego, a tymczasem na wschodnim Pacyfiku bardzo szybko rozwinął się w pobliżu wybrzeża Meksyku i Ameryki Środkowej cyklon tropikalny. To pierwszy w tym sezonie na tym obszarze huragan Agata. Aktualnie nabiera siły i wilgoci. Prognozy wskazują, że huragan Agata uderzy w ląd z siłą 3 kategorii. Wiatr może przekraczać 185 km/h, a w porywach ponad 200 km/h. W centrum huraganu wiatr osiągnie około 230 km/h.

Rozwijający się huragan Agata w pobliżu meksykańskiego wybrzeża. Zdjęcie satelitarne w podczerwieni z godziny 10:00, 30 maja 2022. Foto: Eumetsat / Windy

Silny cyklon i huragan Agata uderzy w ląd 30 maja 2022. To pierwszy huragan w tym sezonie w pobliżu Meksyku

Aktualnie huragan Agata ma 2 kategorię w skali Saffira Simpsona. Średnia prędkość wiatru osiąga 175 km/h, a w porywach 185 km/h. Ciśnienie w centrum cyklonu tropikalnego spadło do 964 hPa.

Prognozowana trajektoria i siła huraganu Agata. Dane: Cimss

Prognozy huraganu Agata, pierwszy cyklon tropikalny w sezonie 2022, mapa wiatru

Głównym zagrożeniem ze strony huraganu Agata będą bardzo silne porywy wiatru w czasie uderzenia w ląd. Miejscami wiatr może wtedy osiągać do 190-210 km/h, ale wraz z jego wejściem nad ląd zacznie dość szybko słabnąć.

Prognozowane porywy wiatru w czasie uderzenia w ląd huraganu Agata

Cyklon tropikalny i huragan Agata, pierwszy huragan w sezonie. Uderzy w ląd Meksyku, 30 maja 2022

Podana powyżej prędkość na mapie jest w węzłach. Aby otrzymać wartość w km/h należy podaną liczbę pomnożyć przez 1,85. Później kolejnym zagrożeniem będą nawalne opady deszczu, a wcześniej również wysokie fale sztormowe. Miejscami w czasie przejścia cyklonu może spaść ponad 150-300 mm wody metr kwadratowy ziemi. Będą więc możliwe zalania i podtopienia, a nawet lokalne powodzie.

Prognozowana suma opadów deszczu po przejściu huraganu Agata

Ulewy i huragany wiatr, cyklon tropikalny Agata, 30 maja 2022

Innym zagrożeniem mogą być również schodzące lawiny błotne, jakie mogą się uaktywnić ze względu na prognozowane opady deszczu. Sytuacja będzie niebezpieczna szczególnie wzdłuż wybrzeża Salina Cruz, gdzie wystąpi wysoka fala sztormowa i huraganowy wiatr. Od tego obszaru w głąb lądu w kierunku rejonu miasta San Pedro Pochutla ulewne deszcze mogą powodować gwałtowne powodzie. Pozostało już niewiele godzin do uderzenia pierwszego w tym sezonie na tym obszarze huraganu. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!