
Burze superkomórkowe przechodzą przez Polskę. Ulewy spowodują podtopienia. Pada również grad
Nowy tydzień rozpoczynamy w Polsce od kontynuacji zmian w pogodzie związanych z ochłodzeniem. Nad krajem przemieszczają się strefy opadów z ulewami. Notujemy również burze, w tym superkomórkowe z gradem na odsuwającym się chłodnym froncie. W ciągu najbliższej doby miejscami spadnie ponad 10-30 litrów wody na m2 ziemi i mogą wystąpić podtopienia. Najwięcej opadów będzie na południu i północy kraju.
Prognoza zasięgu ulewy w Polsce o godzinie 05:00, 16 kwietnia 2024
Minionej doby przez Polskę z północy na południowy wschód przeszedł aktywny front chłodny z burzami, deszczem, gradem i wichurami. Burze objęły miejscami szczególnie północne i wschodnie regiony. Odsuwająca się strefa frontowa uaktywniła się nad ranem ponownie na południu kraju, gdzie znajduje się jeszcze cieplejsza i bardziej wilgotna i chwiejna masa powietrza. Na skanach radarowych widać, że powstały dwie burze superkomórkowe przemieszczające się na wschód. Burze rozwinęły się najpierw na południu Śląska, a następnie przeszły przez południe Małopolski w kierunku Podkarpacia.
Burze zanotowane minionej doby w Polsce do godziny 09:50, 15 kwietnia 2024
Grzmiało i lało z drobnym gradem szczególnie w rejonie Suchej Beskidzkiej, Makowa Podhalańskiego, Żywca, Bielska-Białej, Cieszyna, Brzozowa i Gorlic. Napływające raporty pogodowe wskazują na opady drobnego gradu o średnicy 1-2 cm. Burze obecnie wychodzą z Polski na wschód nad zachodnią Ukrainę. Na tym nie koniec, bo w ciągu najbliższej doby miejscami rozwiną się kolejne komórki burzowe miejscami szczególnie na południu i północnym zachodzie kraju.
Prognoza zasięgu opadów w Polsce o godzinie 11:00, 16 kwietnia 2024
Do wtorku poza południową Polską, dużo deszczu spadnie szczególnie w północnych regionach kraju. Strefa tych opadów będzie związana z cyklonem Yupadee powodującym wichury i zaciąganie chłodnych mas powietrza w głąb kontynentu przez północno zachodnie i zachodnie regony Europy. Skutki silnego wiatru będą szczególnie odczuwalne między Wyspami Brytyjskimi i Irlandią przez częściowo Francję, Kraje Beneluksu po Niemcy. We wtorek centrum cyklonu znajdzie się w pobliżu polskiego wybrzeża i z tego powodu pojawi się sporo opadów na północy.
Sprawdź też: Przejdą gwałtowne wichury. Wiatr osiągnie 140 km/h. Nurkujący cyklon ściągnie głębsze ochłodzenie
Prognoza zasięgu opadów w Polsce o godzinie 14:00, 16 kwietnia 2024
To wszystko sprawi, że między poniedziałkiem i wtorkiem musimy się spodziewać miejscami w Polsce, zwłaszcza w dzielnicach południowych i południowo wschodnich, a także północnych i północno zachodnich większych sum opadów, do około 10-30 mm, a lokalnie w rejonie bardziej wydanych komórek opadowych powyżej tego poziomu. Może zatem dojść do lokalnych podtopień.
Prognozowana suma opadów w Polsce do 20 kwietnia 2024
W kolejnych dniach tego tygodnia, również w Polsce będą miejscami pojawiać się opady, ale w wielu regionach o charakterze przelotnym i bardziej rozproszonym. Przed nami więc kontynuacja chłodniejszej i bardziej wilgotnej pogody. Do tego dojdzie również okres z bardziej powszechnymi przymrozkami w nocy.
Zobacz też: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Silne ochłodzenie ściągnie przymrozki. Powrót lata nieprędko
Źródło: DobraPogoda24.pl