| |
Zagrożenie!
Burze rozwinęły się nad Polską. Padło kilka tysięcy błysków i spadł grad. Zjawisk burzowych będzie coraz więcej

Burze rozwinęły się nad Polską. Padło kilka tysięcy błysków i spadł grad. Zjawisk burzowych będzie coraz więcej

Nietypowe silne ocieplenie w lutym sprawiło, że pojawiły się w Polsce warunki do rozwoju pierwszych już nie zimowych, a wiosennych burz. Minionej doby w rejonie naszego kraju zanotowano ponad trzy tysiące błysków i grzmotów. Na styku cieplejszego i chłodniejszego powietrza rozwinęły się komórki burzowe miejscami na zachodzie i północy kraju. Burze niosły intensywny przelotny deszcz, lokalnie niewielki grad i silne porywy wiatru.

Wczesne wiosenne burze przeszły przez Polskę w lutym 2024

Burze w lutym 2024 przeszły przez Polskę, spadł grad

Możemy więc powiedzieć, że został nietypowo wcześnie zainaugurowany wiosenny sezon burzowy, który będzie się rozkręcać w kolejnych tygodniach, gdyż zjawisk burzowych pojawi się więcej wraz ze wzrostem temperatur i adwekcji cieplejszego i wilgotnego powietrza na strefach frontowych. W ciągu ostatniej doby w rejonie Polski detektory burzowe wykryły wyładowania w województwie lubuskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, pomorskim i lokalnie w mazowieckim.

Burze zanotowane ostatniej doby w Polsce do 26 lutego 2024

Wiosenne burze rozwinęły się w Polsce w lutym 2024, spadł grad

Pierwsze wiosenne burze w tym wczesnym sezonie, mogli usłyszeć i zobaczyć mieszkańcy między innymi takich miejscowości jak Kartuzy, Lubawa, Grudziądz, Rumia oraz Elbląg. Co istotne, punktowo zanotowano także pierwszy wiosenny niewielki grad. Mimo słabych warunków kinematycznych i ograniczonej chwiejności termodynamicznej powietrza, zdołały powstać i rozwinąć się na ogół pojedyncze komórki burzowe.

Wczesny początek sezonu burzowego w Polsce i Europie. Zanotowane wyładowania minionej doby do 26 lutego 2024

Burze w Polsce i Europie w lutym 2024, wczesny początek sezonu burzowego

Znacznie bardziej zorganizowane i silne burze rozwinęły się na południu Europy w basenie Morza Śródziemnego, gdzie w najbliższych dniach nadal utrzyma się spory potencjał do kolejnych gwałtownych zjawisk pogodowych ze względu na przemieszczające się cyklony, schodzące znad Francji na południe w rejon Włoch i Grecji. Z kolei na północy kontynentu burze ostatniej doby w Polsce nie były najbardziej wysuniętymi na północ w Europie. Lokalne komórki burzowe dotarły także nad Litwę, Łotwę i południową Szwecję.

Sprawdź także: Ulewy i burze przyniosą powódź błyskawiczną. Spadnie ponad 300 litrów wody. W prognozach również śnieżyce

Prognoza burz dla Polski i Europy do 27 lutego 2024

Prognoza burz dla Polski i Europy do 27 lutego 2024

Nietypowe ocieplenie pod koniec lutego przeciągające się na początek marca sprawi, że będziemy musieli wcześniej niż zwykle śledzić najnowsze prognozy burzowe dla Polski i Europy. W naszych kraju w kolejnych dniach opadów będzie stosunkowo niewiele, a te które wystąpią będą mieć rozproszony i przelotny charakter o niewielkim zasięgu. Nie mniej, lokalnie mogą im towarzyszyć jeszcze nieliczne burze. W ciągu najbliższej doby największe ryzyko burz w Europie obejmuje miejscami obszar, od środkowej Francji przez Majorkę, Sardynię oraz południową i południowo wschodnią Grecję, w tym po Kretę.

Czytaj również: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Po fali ciepła wkroczy mróz i spadnie śnieg w marcu? Prognozy mogą niepokoić

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!