| |
Zagrożenie!
W tym tygodniu rozwinie się sporo burz

W tym tygodniu rozwinie się sporo burz

Zgodnie z poprzednimi prognozami długoterminowymi, w minionym tygodniu pojawiło się sporo ulewnych opadów deszczu. Miejscami spowodowały one podtopienia i spore straty, zwłaszcza w Małopolsce. Po tym okresie zapowiadaliśmy, że temperatura ponownie zacznie rosnąć, miejscami przed końcem lipca przekraczając 28-33 st. C.

Niestety, nie możemy jednak liczyć na stabilną pogodę przez cały ten okres, bowiem w najbliższych dniach ponownie będą się pojawiać warunki do rozwoju przelotnych opadów i burz, lokalnie z gradem.

Na naszą uwagę zasługują obecnie 3 ośrodki baryczne. Pierwszy z nich to prognozowany wyż nad Rosją, a kolejny niż Halina przemieszczający się nad Turcję. Nad Niemcami z kolei znajduje się ośrodek wyżowy Helmut, który blokuje front atmosferyczny rozciągający się od Skandynawii po Atlantyk.

Prognozowany układ baryczny z kierunkiem przemieszczania się masy powietrza. 24 lipca o godz. 14:00

Mapa synoptyczna Europa Polska

Niż rosyjski współpracując z niżem znad Turcji w kolejnych kilkudziesięciu godzinach zacznie kierować do Polski ciepłą, wilgotną i co najważniejsze niestabilną masę powietrza. Możemy to obserwować na mapach prognoz poprzez sprawdzanie przewidywanego wskaźnika CAPE.

Prognoza CAPE, 24 lipca o godz. 17:00

Prognoza CAPE Burze

Jutro 24.07 największy dostęp energii potencjalnej jest prognozowany nad Morzem Czarnym, a w kolejnych dniach obecnego tygodnia obszar ten zacznie się stopniowo przesuwać nad wschodnią i centralną część naszego kraju. Czeka nas zatem burzowy okres (szczególnie około 25-29 lipca), dlatego zachęcamy do śledzenia naszych bieżących prognoz z analizą prawdopodobieństwa.


Komentarze
czatgg59696355

Prognoza CAPE, 24 lutego o godz. 17:00 mamy lipiec :D

23 lipiec 2018 - 12:03
Odpowiedz
Maciek

Wow :o

29 lipiec 2018 - 12:12
Odpowiedz