| |
Zagrożenie!
Wtorkowe 14.08 burze zmusiły strażaków do ponad 600 interwencji

Wtorkowe 14.08 burze zmusiły strażaków do ponad 600 interwencji

Miniony wtorek 14.08 był kolejnym dniem w tym sezonie z silnymi burzami w Polsce. Ich "scenariusz" w zasadzie nie odbiegał od poprzednich incydentów. Chłodny front, przedfrontowa linia zbieżności i wypierane ciepłe chwiejne powietrze przed nimi wywołały liczne i niebezpieczne burze, głównie we wschodnich i południowo-wschodnich dzielnicach kraju.

Zanotowane wyładowania doziemne od godz. 07:00, 14 sierpnia, do godz. 07:00, 15 sierpnia

Mapa zanotowane wyładowania burz

Wydana prognoza z ostrzeżeniem

Prognoza ostrzeżenia meteorologiczne

Wspominaliśmy o sytuacji, jaka wystąpiła w Radomiu, ale problemów pojawiło się znacznie więcej. Zablokowane drogi, przewrócone drzewa, zerwane dachy i linie energetyczne - takie skutki burz były notowane w wielu regionach kraju. Szczególnie było ich dużo na Podlasiu, gdzie strażacy interweniowali blisko 200 razy! W miejscowości Stara Ruś w powiecie wysokomazowieckim nawałnica trwała kilka minut. Żywioł pozrywał dachy z wielu domów i uszkodził stodoły. W tym województwie 24 tysiące gospodarstw było pozbawionych dostaw energii elektrycznej.

Nawałnica dotarła również na Mazury. Na Jeziorze Rajgrodzkim żywioł przewrócił łódkę. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Chmura burzowa nad Podkarpaciem, 14 sierpnia br. Foto: Witold Ochał

Chmura Burzowa Podkarpacie

Paweł Frątczak - rzecznik PSP - poinformował, że wczoraj 14.08 strażacy interweniowali ponad 600 razy. Odnotowano około 70 uszkodzonych dachów, z czego najwięcej w województwie podlaskim - 30 - a 14 wiatr zerwał. Na Mazowszu strażacy odnotowali z kolei 24 uszkodzone pokrycia, natomiast w województwach lubelskim i podkarpackim po 4 dachy.

Dziś 15.08 spodziewamy się miejscami przelotnych opadów deszczu, głównie na północy i we wschodniej połowie kraju. Lokalnie może również zagrzmieć, ale na ogół zjawiska nie powinny stanowić zagrożenia (analiza prawdopodobieństwa).


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!