| |
Zagrożenie!
Strefa zbieżności i front chłodny nad krajem. Miejscami możliwe silne burze

Strefa zbieżności i front chłodny nad krajem. Miejscami możliwe silne burze

W naszej ostatniej prognozie długoterminowej wspominaliśmy, że nad Polską utrzymają się letnie warunki pogodowe, ale musimy się co pewien czas liczyć z pojawieniem burz.

Wtorek 14.08 będzie przykładem takiego dnia. Nad Polskę dotarł kolejny w ostatnich dniach chłodny front atmosferyczny przemieszczający się z zachodu na wschód. Poprzedza go linia zbieżności wiatru na której z upływem popołudnia rozwiną się silne burze, głównie na wschodzie i południowym-wschodzie kraju (sprawdź mapa prawdopodobieństwa).

Prognozowany układ baryczny, 14 sierpnia 2018 roku

Mapa synoptyczna 14 sierpnia 218

Pierwsze zjawiska rozwiną się jednak wcześniej, miejscami już obecnie występują. Głównym zagrożeniem będą ulewne i lokalnie nawalne opady deszczu (możliwe podtopienia), punktowo gradu do 1-3cm średnicy oraz lokalnie niewykluczone silne porywy wiatru powyżej 70-90 km/h.

Prognozowana energia potencjalna dostępna konwekcyjnie o godz. 17:00, 14 sierpnia br.

Mapa prognoza CAPE

Zalecamy śledzenie danych radarowych oraz z detektorów burzowych.


Komentarze
Ben Wwa

"Front chłodny"... samo to pojęcie tego lata zaczyna nabierać nieco ironicznego charakteru.

14 sierpień 2018 - 09:37
Odpowiedz
Lucas wawa

To zdecydowanie coraz częściej fronty z przejściowym (niezbyt długim) sprowadzeniem stanu termicznej 'normalności', po których jeszcze w okresie do 50-100h powraca aura bardzo ciepła, gorąca, upalna. Przypadki z III dekady czerwca b.r. są zauważalnie coraz rzadsze.

15 sierpień 2018 - 10:57
Odpowiedz