| |
Zagrożenie!
Antycyklon przyniesie mróz. Temperatura spadnie poniżej -10 stopni. Ciśnienie przekroczy 1030 hPa

Antycyklon przyniesie mróz. Temperatura spadnie poniżej -10 stopni. Ciśnienie przekroczy 1030 hPa

Po fali ciepła do Polski w tym tygodniu wkroczy ochłodzenie z adwekcją powietrza arktyczno-kontynentalnego. Noce i poranki przyniosą mróz i przymrozki, miejscami z temperaturą poniżej -10/-5 st. C. przy uwzględnieniu także pomiarów przy gruncie. To będzie trudny okres dla drzew i krzewów, gdyż wiele z nich ruszyło z wegetacją. Już teraz apelujemy o zabezpieczenie roślin. Zimne powietrze ściągnie antycyklon Jasper znad Skandynawii i Rosji.

Prognoza zasięgu mrozu w Polsce, 7 marca 2024

Antycyklon Jasper przyniesie mróz i przymrozki w Polsce marzec 2024

Spoglądając na mapę synoptyczną Europy możemy dostrzec centrum antycyklonu nad Skandynawią. Jego centrum w najbliższych dniach zejdzie na południe Skandynawii i połączy się z wyżem wtórnym znad Rosji. Oba ośrodki współdziałając będą kierować do wschodniej i środkowej Europy, w tym do Polski chłodne masy powietrza. Na pogodę w naszym kraju wpłyną szczególnie między 7-9 marca.

Prognozowany wpływ antycyklonu z ciśnieniem w Polsce, 7 marca 2024

Antycyklon sprowadzi ochłodzenie z mrozem do Polski marzec 2024

W tym okresie antycyklon przyniesie nie tylko liczne przymrozki w Polsce, ale także rozpogodzenia i brak opadów. Po zimnych nocach i porankach w ciągu dnia będzie bardzo słonecznie, ale w całym kraju chłodniej bo już bez kilkunastu st. C., jak w minionych dniach. Ciśnienie w czwartek wzrośnie maksymalnie do około 1031 hPa na północy kraju, a następnie zacznie stopniowo spadać.

Prognozowane przymrozki w Polsce, 8 marca 2024

Silny mróz i przymrozki w Polsce, prognoza temperatury marzec 2024

Dzień w wielu regionach trzeba będzie zacząć od skrobania szyb w samochodach oraz sprawdzenia zabezpieczenia roślin chroniących przed ujemnymi temperaturami. Sprawdzi się więc czarny scenariusz, w których zakładaliśmy, że wczesny podmuch wiosny nie jest jeszcze stały i po ruszeniu wegetacji powrócą przymrozki.

Sprawdź także: Będzie nagły nawrót zimy. Śnieżyca zasypie drogi. Spadnie ponad 100 cm śniegu

Prognoza zasięgu mrozu w Polsce, 9 marca 2024

Antycyklon Jasper nadciągnie z mrozem i przymrozkami do Polski marzec 2024

Temperatury w wielu regionach Polski spadną co najmniej do -8/-2 st. C., a lokalnie przy uwzględnieniu pomiarów przy gruncie, możemy zanotować poniżej -10/-5 st. C. To dość duże przymrozki, które mogą zagrozić wielu roślinom, drzewom i krzewom.

Prognozowana adwekcja zimnego powietrza do Polski, 13 marca 2024

Ochłodzenie z mrozem i przymrozkami w Polsce marzec 2024

Kolejny okres z wyraźnym ochłodzeniem w Polsce jest sygnalizowany w prognozach około 13 marca. Będziemy to weryfikować w najnowszych wyliczeniach numerycznych.

Czytaj również: Pogoda długoterminowa na 16 dni

Źródło: DobraPogoda24.pl, mapa ciśnienia Ventusky


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!