| |
Zagrożenie!
Bolid rozświetlił niebo nad Chorwacją. Był widoczny również z terenu Słowenii

Bolid rozświetlił niebo nad Chorwacją. Był widoczny również z terenu Słowenii

Wczoraj 28 lutego mieszkańców Chorwacji zaskoczyła kula ognia, która eksplodowała nad krajem. Była widoczna także z terenu Słowenii. Z meteoru powstał bolid z długim jasnym ogonem. Eksplozja była tak silna, że falę uderzeniową zarejestrowały sejsmografy.

Eksplodujący bolid nad Chorwacją, 28 lutego, 2020 roku

Meteor Kula Ognia Bolid Chorwacja Słowenia 28 lutego 2020

Spektakularny meteor eksplodował nad Chorwacją i Słowenią, 28 lutego 2020 roku., o godzinie 10:34 czasu lokalnego (09:34 UTC). Wielu mieszkańców zgłosiło głośny huk. Tak było m.in. w Zagrzebiu, gdzie ludzie słyszeli dudnienie i wstrząsy. Początkowo pomyśleli o trzęsieniu ziemi, zanim stało się jasne, że to ciało niebieskie.

Według astronomów meteor znajdował się na wysokości około 30 kilometrów, gdy doszło do wybuchu. To dość wysoko, dlatego nie notowano strat na powierzchni Ziemi.

Czy był to kosmiczny kamień podobny do Czelabińska? Dalsze analizy trajektorii będą w stanie określić rozmiar i wagę meteoru, który wstrząsnął w piątek 28.02 Bałkanami.

Bolidy dość często obserwujemy również w Polsce. Czasami można zauważyć nawet 2 zjawiska w ciągu doby. Tak było m.in. w październiku 2017 roku. Innym przykładem były 4 bolidy z listopada 2017 roku, gdy w zaledwie 10 godzin rozświetliły niebo nad Europą i USA. 

DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!