| |
Zagrożenie!
4 bolidy/meteory w ciągu 10 godzin nad Europą i USA!

4 bolidy/meteory w ciągu 10 godzin nad Europą i USA!

Między 14, a 15 listopada tysiące osób w Europie oraz w USA zgłosiło zauważenie 4 bolidów/meteorów w ciągu zaledwie 10 godzin! Rozpadające się kule ognia pojawiły się nad Houston w Teksasie, a także w Niemczech, Szwajcarii, Austrii i Francji.

Wszystko zaczęło się 14 listopada około godz. 17:50 czasu polskiego, kiedy bolid wybuchł nad Niemcami. Zgłoszono ponad 1180 raportów przez świadków ze Szwajcarii, Lichtensteinu, Luksemburga i Włoch. Niecałe 5 godzin później, o godzinie 22:30 we Francji również zauważono kolejny bolid. Dwie nowe kule ognia zarejestrowano w Stanach Zjednoczonych o godzinie 02:40 oraz w Arizonie o godz. 04:30 (czasu polskiego) nad Ohio w dniu 15 listopada. Obserwacje odnotowano również w Michigan, Wirginii, Ohio, Kentucky i Tennessee.

Bolidy nad Europą

Eksperci z American Meteor Society prowadzą analizy, bowiem nie są pewni, czy bolidy były związane z deszczem meteorów pochodzących z roju Taurydów, które osiągnęły szczyt w minioną sobotę 11.11, a może to po prostu zbieg okoliczności.

Pierwsza analiza przeprowadzona przez dr Juergena Rendtela z Leibniz-Institut für Astrophysik Potsdam wskazuje, że wydarzeń, które miały miejsce w Arizonie i Francji nie można powiązać z Taurydami. Zjawisko, które miało miejsce w Arizonie przemieszczało się z północnego-zachodu na południowy-wschód, podczas gdy francuski bolid przemieszczał się z północnego-wschodu na południowy-zachód.

Bolidy nad Niemcami i Ohio pasują jednak do kierunku przemieszczania Taurydów (ze wschodu na zachód) i niskiego kąta nachylenia w czasie obserwacji!


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!