| |
Zagrożenie!
W ciągu doby pojawiły się 2 bolidy nad Podkarpaciem!

W ciągu doby pojawiły się 2 bolidy nad Podkarpaciem!

Jak poinformował nas portal Hej Mielec, na osiedlu Smoczka można było zobaczyć niezwykłe zjawisko. Mowa o bolidzie, czyli bardzo jasnym meteorze. Został zarejestrowany 16 i 17 października br.

Bolid nad Podkarpaciem

Skontaktowaliśmy się z autorem filmu z 17 października br. z godz. 23:25. „Było to na granicy Rzemienia i Tuszymy, a może już w Tuszymie. Jechałem z Mielca w stronę Przecławia i kamera była skierowana na Dębicę lub Ropczyce” - informuje Szczepan Lubera. W rzeczywistości całe południowo-wschodnie niebo zrobiło się niebieskie podczas rozbłysku. Kamera jest średniej jakości i tego tak nie widać” - dodał autor nagrania.

Co ciekawe, bolid nad południowo-wschodnią Polską zarejestrowano również 16 października br. – poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Zjawisko zaobserwowało aż osiem stacji Polskiej Sieci Bolidowej. Według wstępnych analiz trwało niespełna 3 sekundy. Rozpoczęło się o godzinie 23:46 na wysokości 104,1 km, a skończyło na 33,8 km.

Bolid nad Podkarpaciem 16 października

"Zaobserwowana prędkość początkowa meteoru to 40,6 km/s, a końcowa 15 km/s. Wstępne analizy jasności mówią, że wartość blasku meteoru była na poziomie -15 magnitudo jasności absolutnej. Bolid zdawał się wybiegać z obszaru znajdującego się nad konstelacją Wielkiej Niedźwiedzicy. Prawdopodobnie należy on do roju Lambda Draconidów" - dodał Arkadiusz Olech.

Jasny ślad, który pozostawił po sobie meteor, rozwiewał się przez kilkadziesiąt minut. W drugiej fazie lotu doszło do rozpadu obiektu na 3-4 kawałki.

Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że ten drugi bolid, który zauważył niemal dobę później Szczepan Lubera, również pochodzi z tego samego roju.

Opracowanie DobraPogoda24.pl, PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Florencka


Komentarze
Mirosław Śliżak

Widziałem takie cudo w 2013 roku w kwietniu i maju.Piękne zjawisko,chociaż myślałem że za chwilę będzie koniec świata.

18 październik 2017 - 20:51
Odpowiedz
DobraPogoda24

To nasze to taki "mini Czelabińsk"

18 październik 2017 - 20:55
Odpowiedz
Mirosław Śliżak

Zgadza się.Tam musiał być widok😱no i efekt tego był.

18 październik 2017 - 20:58
Odpowiedz
oliwia

ja też taki widziałam

04 listopad 2017 - 19:29
Odpowiedz