| |
Zagrożenie!
Ponad 750 interwencji PSP po silnych burzach. 1 osoba zginęła!

Ponad 750 interwencji PSP po silnych burzach. 1 osoba zginęła!

Miniona doba 10/11.08 zgodnie z prognozami przyniosła prawdopodobnie najsilniejsze burze w Polsce w tym sezonie. W związku z przejściem chłodnego frontu i obecnością przedfrontowej linii zbieżności wiatru, doszło do inicjacji licznych burz niosących ulewne opady deszczu i lokalnie gradu, a także punktowo silnego wiatru.

Najsilniejsze zjawiska miały miejsce na obszarze, od województwa małopolskiego przez świętokrzyskie po mazowieckie. Najwięcej interwencji zanotowali strażacy w woj. małopolskim, gdzie wyjeżdżali ponad 180 razy. Dużo pracy mieli również w województwie świętokrzyskim.

Powódź błyskawiczna w powiecie starachowickim. Foto: Świętokrzyskie Ratownictwo

Burza powódź Starachowice

Strefa silnych burz w piątkowe 10.08 późne popołudnie. Dane radarowe IMGW

Mapa strefa silnych burz

Burze od wczoraj 10.08 zmusiły strażaków do ponad 750 interwencji. Rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak poinformował, że wichura uszkodziła dachy na 65 budynkach, w tym 36 budynkach mieszkalnych. Wszystkie uszkodzone budynki zostały zabezpieczone przez strażaków.

Wskutek nawałnic zginęła jedna osoba. To mężczyzna w wieku około 50 lat, który został porwany przez nurt rzeki Cetynia w Sokołowie Podlaskim na Mazowszu. Rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie młodszy brygadier Karol Kierzkowski powiedział, że ciało mężczyzny zostało wydobyte przez strażaków w odległości około 2 km od miejsca, w którym został porwany.

Zanotowane wyładowania doziemne w ciągu minionej doby 10/11.08

Zanotowane wyładowania mapa

Dla porównania nasza prognoza prawdopodobieństwa wydana przed wystąpieniem burz

Burza analiza

Wichura uszkodziła również wiele odcinków linii energetycznych. Według danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, w piątkowy 10.08 wieczór 9 tysięcy odbiorców było pozbawionych dostaw energii elektrycznej. Najwięcej, 6 300 w województwie podlaskim, 1500 w warmińsko-mazurskim i 1000 w podkarpackim.

Rzecznik Komendanta Głównego PSP poinformował, że wczoraj wieczorem z powodu podmycia terenu, strażacy pomagali również w prewencyjnej ewakuacji 99 uczestników obozu harcerskiego w miejscowości Widełki w woj. świętokrzyskim. Harcerze zostali umieszczeni w pobliskiej szkole.

Co ciekawe strefa burz na tym samym froncie w tym czasie rozciągała się od Włoch przez Bałkany, Polskę aż po Estonię. 

Wyładowania doziemne zanotowane w Europie w ciągu minionej doby 10/11.08

Wyładowania mapa

Podkarpacie

Na Podkarpaciu strażacy od wczoraj 10.08 interweniowali ponad 30 razy. Najwięcej pracy mieli w powiatach: dębickim, stalowowolskim, mieleckim i tarnobrzeskim.

Burze widoczne w piątkowy 10.08 wieczór z okolic Ropczyc. Foto: Witold Ochał

Burze Ropczyce

Ulewne opady deszczu spowodowały zalanie piwnic i dróg, a wiatr łamał drzewa i konary. Ponadto strażacy gasili dwa niegroźne pożary, które powstały wskutek uderzenia piorunem w Cholewianej Górze w powiecie niżańskim oraz w Majdanie Królewskim w powiecie Kolbuszowskim. Nikomu nic się nie stało.

Dziś 11.08 również obowiązuje ostrzeżenie przed burzami. Głównym zagrożeniem są ulewne opady deszczu (mapa prawdopodobieństwa).


Komentarze
Rycho

Widzę, że prognoza dość dobrze się sprawdziła w przypadku rejonów z największą ich siłą!

11 sierpień 2018 - 08:40
Odpowiedz