| |
Zagrożenie!
Chłodny front w ciągu najbliższej doby 10/11.08 zakończy falę upałów silnymi burzami!

Chłodny front w ciągu najbliższej doby 10/11.08 zakończy falę upałów silnymi burzami!

W zeszłym roku dokładnie 10 i 11 sierpnia mieliśmy najsilniejszy incydent burzowy sezonu letniego i wiele wskazuje, że w ciągu najbliższej doby 10/11.08 również czekają nas najsilniejsze burze tegorocznego sezonu.

Nad Polskę wkroczył chłodny front atmosferyczny, który stopniowo będzie spychał upalną i chwiejną masę powietrza na wschód Europy. Za frontem napłynie chłodniejsze atlantyckie powietrze, ale za nim dokona się wymiana, to wcześniej uaktywnią się silne burze, szczególnie spodziewane na wschodzie i południowym-wschodzie kraju.

Prognozowany układ baryczny o godz. 14:00, 10 sierpnia br.

Mapa synoptyczna 10 sierpnia

Na naszą uwagę zasługują, zwłaszcza godziny popołudniowe, wieczorne, a także nocne, gdyż komórki burzowe będą się stopniowo uaktywniać i zwiększać swój potencjał.

Prognozowana energia potencjalna dostępna konwekcyjnie o godz. 17:00, 10 sierpnia br.

Prognoza CAPE

W ich rejonie należy się spodziewać miejscami ulewnych i nawalnych opadów deszczu (możliwe lokalne podtopienia), punktowych opadów gradu oraz silnych porywów wiatru. Z tego powodu został wydany 1 i 2 stopień ostrzeżenia na naszej mapie prawdopodobieństwa. Zalecamy śledzenie danych radarowych oraz z detektorów wyładowań.


Komentarze
Roman

No to będzie się działo!

10 sierpień 2018 - 08:16
Odpowiedz
Lucas wawa

W Warszawie dzisiejsza Tmax ex aequo jak wczorajsza tzn. 32,4°C. Tegoroczne maksima może tu nie “powalają”, ale w sumie mamy już sporo dni upalnych (Tmax >=30°C), bo chyba z 15. Natomiast tych z Tmax >= 28°C już ponad 30… ->>> Wieczorne deszcze i burze poszły pasem nieznacznie na SE/E od Warszawy – a przez co obecny spadek temperatury jest chyba najwolniejszy w skali kraju, bo jeszcze ok. godz. 21. temp. wynosiła prawie 24°C. Dobrze, aby zapowiadane w II części nocy i jutro w I części dnia opady doszły do skutku, bo przy temperaturach jak ostatnio robi się dość szybko sucho, a przy tym rośliny w coraz większym stopniu mają obsuszone liście (co zaobserwowałem w czasie eskapady po lesie). ->>> Przed nami umiarkowanie termicznie weekend, z pogodniejszą zwłaszcza niedzielą. A w poniedziałek i wtorek (13-14.08) ponownie gorąco lub lekko upalnie. Później wygląda na to, że standardem zrobią się dni gorące (Tmax 25/30°C) z możliwymi okresowymi wahaniami wartości od nieco poniżej 25°C do nieco powyżej 30°C. A przy tym zapowiada się na przewagę dni suchych i dość/bardzo pogodnych. Czyli pomimo przejściowych pogorszeń aury i umiarkowanych ochłodzeń, prawdziwie letnie klimaty jeszcze nas nie opuszczają.

10 sierpień 2018 - 21:58
Odpowiedz