| |
Zagrożenie!
Biała plama na mapach opadów wokół Polski. To nie zdarza się często. Ogromny antycyklon w prognozach

Biała plama na mapach opadów wokół Polski. To nie zdarza się często. Ogromny antycyklon w prognozach

Warunki atmosferyczne w Polsce kształtuje obecnie antycyklon Noe, który zapewnia nam słoneczną pogodę. W najbliższych dniach niewiele się zmieni, gdyż nadal będzie przeważnie pogodnie z mrozem w nocy i najwyższą temperaturą w dzień na zachodzie i południowym zachodzie kraju. W kolejnym tygodniu w rejon Polski dotrze płytki niż z opadami, ale szybko ustąpi, gdyż ponownie spodziewamy się rozbudowy nowego ogromnego antycyklonu. Ciśnienie w centrum tego wyżu nad Rosją wzrośnie do około 1050 hPa. Sprawdźmy, do kiedy utrzyma się stabilna pogoda, kiedy pojawią się najbliższe opady deszczu i śniegu oraz kiedy należy się spodziewać nowego silnego ośrodka wysokiego ciśnienia nad Europą.

Charakterystyczna biała plama wskazuje brak opadów w rejonie Polski, co najmniej do 14 marca 2022

Potężny antycyklon w prognozach ciśnienia dla Polski i Europy, brak większych opadów w marcu 2022

W najbliższych dniach wyż zapewni nam przeważnie pogodną aurę, ale nadal z mrozem w nocy. W nowym tygodniu sytuacja jednak na chwilę się zmieni, gdyż około 15/16 marca na pogodę w Polsce wpłynie również płytki niż podchodzący z południa. Przyniesie on miejscami opady deszczu i śniegu, zwłaszcza w rejonach podgórskich, aczkolwiek zasięg tych opadów i ich suma jeszcze ulegnie korektom, bo nie ma obecnie spójnych prognoz. Pewne jest jednak, że w tym czasie miejscami popada i to będą najbliższe opady, jakie wystąpią w naszym kraju.

Prognozowane położenie płytkiego niżu w rejonie Polski, 16 marca 2022

Ogromny antycyklon w prognozach z ciśnieniem 1050 hPa w prognozach. Kiedy najbliższe opady w Polsce w marcu 2022

Będzie to sytuacja przejściowa i krótkotrwała, gdyż przebudowa pola barycznego umożliwi podejście niewielkiego ośrodka niżowego z opadami.

Prognozowany zasięg opadów w Polsce i Europie, między 15-16 marca 2022. Model ECMWF

Silny wyż w prognozach, kiedy spadnie deszcz w Polsce, prognoza opadów 16 marca 2022

Europejski model ECMWF obecnie nie przewiduje, aby opady w tym czasie objęły całą Polskę. Inaczej prognozuje aktualnie amerykański model GFS, który zakłada, że opady mogą się pojawić również w centrum i na północy, aczkolwiek będą one słabe, a umiarkowane jedynie na południu. Zasięg tych opadów będziemy jeszcze weryfikować, bo prognoza opadów dopiero się wyklaruje.

Prognozowany zasięg opadów w Polsce i Europie, między 15-16 marca 2022. Model GFS

Ogromny antycyklon w prognozach, kiedy najbliższe opady w Polsce, mapa opadów 16 marca 2022

Później spodziewany jest rozwój kolejnego ośrodka wyżowego. Ciśnienie w centrum antycyklonu nad Rosją ma wzrosnąć do około 1050 hPa. Polska ma się znaleźć w jego zasięgu, dlatego ponownie możemy oczekiwać stabilnej pogody i mizernych opadów lub ich braku. Nie wiadomo obecnie, jak będzie dokładnie z zachmurzeniem, ale miejmy nadzieję, że nie będzie to wyż z tendencją do gnicia, czyli powstawania i zalegania niskiego zachmurzenia warstwowego. W kolejnych prognozach dowiemy się więcej.

Potężny antycyklon w prognozach. Przewidywane położenie wyżu  Europie, 18 marca 2022

Potężny antycyklon w prognozach, mapa ciśnienia w Polsce i Europie, 18 marca 2022

Podsumowując, przed nami jeszcze kilka przeważnie pogodnych dni, z mrozem w nocy i najwyższą temperaturą maksymalną na zachodzie i południowym zachodzie Polski. W przyszłym tygodniu około 15-16 marca pojawią się najbliższe opady, ale ich zasięg jeszcze będzie ulegać korektom w prognozach. Później Polska znowu dostanie się pod wpływ silnego antycyklonu chroniącego nas przed cyrkulacją zachodnią z wichurami, burzami i opadami. Suma opadów w marcu będzie więc niewielka.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!