Biała plama na mapach opadów wokół Polski. To nie zdarza się często. Ogromny antycyklon w prognozach
Warunki atmosferyczne w Polsce kształtuje obecnie antycyklon Noe, który zapewnia nam słoneczną pogodę. W najbliższych dniach niewiele się zmieni, gdyż nadal będzie przeważnie pogodnie z mrozem w nocy i najwyższą temperaturą w dzień na zachodzie i południowym zachodzie kraju. W kolejnym tygodniu w rejon Polski dotrze płytki niż z opadami, ale szybko ustąpi, gdyż ponownie spodziewamy się rozbudowy nowego ogromnego antycyklonu. Ciśnienie w centrum tego wyżu nad Rosją wzrośnie do około 1050 hPa. Sprawdźmy, do kiedy utrzyma się stabilna pogoda, kiedy pojawią się najbliższe opady deszczu i śniegu oraz kiedy należy się spodziewać nowego silnego ośrodka wysokiego ciśnienia nad Europą.
Charakterystyczna biała plama wskazuje brak opadów w rejonie Polski, co najmniej do 14 marca 2022
W najbliższych dniach wyż zapewni nam przeważnie pogodną aurę, ale nadal z mrozem w nocy. W nowym tygodniu sytuacja jednak na chwilę się zmieni, gdyż około 15/16 marca na pogodę w Polsce wpłynie również płytki niż podchodzący z południa. Przyniesie on miejscami opady deszczu i śniegu, zwłaszcza w rejonach podgórskich, aczkolwiek zasięg tych opadów i ich suma jeszcze ulegnie korektom, bo nie ma obecnie spójnych prognoz. Pewne jest jednak, że w tym czasie miejscami popada i to będą najbliższe opady, jakie wystąpią w naszym kraju.
Prognozowane położenie płytkiego niżu w rejonie Polski, 16 marca 2022
Będzie to sytuacja przejściowa i krótkotrwała, gdyż przebudowa pola barycznego umożliwi podejście niewielkiego ośrodka niżowego z opadami.
Prognozowany zasięg opadów w Polsce i Europie, między 15-16 marca 2022. Model ECMWF
Europejski model ECMWF obecnie nie przewiduje, aby opady w tym czasie objęły całą Polskę. Inaczej prognozuje aktualnie amerykański model GFS, który zakłada, że opady mogą się pojawić również w centrum i na północy, aczkolwiek będą one słabe, a umiarkowane jedynie na południu. Zasięg tych opadów będziemy jeszcze weryfikować, bo prognoza opadów dopiero się wyklaruje.
Prognozowany zasięg opadów w Polsce i Europie, między 15-16 marca 2022. Model GFS
Później spodziewany jest rozwój kolejnego ośrodka wyżowego. Ciśnienie w centrum antycyklonu nad Rosją ma wzrosnąć do około 1050 hPa. Polska ma się znaleźć w jego zasięgu, dlatego ponownie możemy oczekiwać stabilnej pogody i mizernych opadów lub ich braku. Nie wiadomo obecnie, jak będzie dokładnie z zachmurzeniem, ale miejmy nadzieję, że nie będzie to wyż z tendencją do gnicia, czyli powstawania i zalegania niskiego zachmurzenia warstwowego. W kolejnych prognozach dowiemy się więcej.
Potężny antycyklon w prognozach. Przewidywane położenie wyżu Europie, 18 marca 2022
Podsumowując, przed nami jeszcze kilka przeważnie pogodnych dni, z mrozem w nocy i najwyższą temperaturą maksymalną na zachodzie i południowym zachodzie Polski. W przyszłym tygodniu około 15-16 marca pojawią się najbliższe opady, ale ich zasięg jeszcze będzie ulegać korektom w prognozach. Później Polska znowu dostanie się pod wpływ silnego antycyklonu chroniącego nas przed cyrkulacją zachodnią z wichurami, burzami i opadami. Suma opadów w marcu będzie więc niewielka.
DobraPogoda24.pl