| |
Zagrożenie!
W prognozach silne wichury w Europie. Wiatr przekroczy 100 km/h. Znamy prognozy wiatru dla Polski

W prognozach silne wichury w Europie. Wiatr przekroczy 100 km/h. Znamy prognozy wiatru dla Polski

Non stop analizujemy i śledzimy pogodę szczególnie na obszarze Polski i Europy. Najnowsze prognozy potwierdzają, że przesunięcie wyżu bardziej na wschód kontynentu umożliwi podejście głębokiego niżu znad Atlantyku nad północno zachodnią Europą, zwłaszcza w rejon Irlandii i Wielkiej Brytanii. Spodziewamy się tutaj wichury z wiatrem miejscami osiągającym lub przekraczającym 100 km/h. Niebezpieczne warunki pogodowe są prognozowane szczególnie między 12-13 marca, gdy cyklon zbliży się do południowo zachodniego wybrzeża Wysp Brytyjskich. Sprawdźmy, czy silny wiatr zagrozi również Polsce, a może nadal możemy czuć się bezpieczni i kolejnej wichury nie będzie.

Widoczny obszar pola obniżonego ciśnienia i kierunek przemieszczenia prądu strumieniowego na którym powstanie głęboki niż z wichurami i opadami. Dane: Eumetsat, godzina 11:00, 10 marca 2022

Silne wichury w Europie, wiatr przekroczy 100 km/h. Czy wichury w marcu 2022 dotrą do Polski

Na powyższym zdjęciu satelitarnym możemy dostrzec stacjonujący wyż na wschodzie Europy oraz obszar obniżonego ciśnienia z aktywnymi ośrodkami niżowymi nad Atlantykiem. Ułożenie zachmurzenia z zachodu na północ zdradza również położenie osi prądu strumieniowego. Widzimy, że układ wyżowy nad wschodnią Europą skutecznie blokuje wejście niżu w głąb kontynentu, co jest charakterystyczne dla wyżu w kształcie układu omega. Pod prądem strumieniowym zaczyna jednak na otwartych wodach Atlantyku powstawać niż wtórny, który w drugiej połowie tygodnia znajdzie się nad Wyspami Brytyjskimi.

Wichury zbliżają się do Wysp Brytyjskich. Prognozowane maksymalne porywy wiatru 10 marca 2022

Silny wiatr ponad 100 km/h w prognozach, nowe wichury, marzec 2022

Już dziś wiatr silniej powieje szczególnie na wybrzeżu Irlandii i Szkocji. Główny ośrodek niskiego ciśnienia podejdzie do zachodniej Europy 12 marca. Wtedy jego centrum znajdzie się na południowy zachód od wybrzeża Irlandii. W ciągu kolejnej doby 12/13.03 przemieści się na północ między Irlandią i Wielką Brytanią.

Wichury w Europie. Prognozowane maksymalne porywy wiatru, do 12 marca 2022

Nowe wichury w prognozach, mapa silnego wiatru 12 marca 2022

Silniej w tym czasie powieje również we Francji na zachodnim wybrzeżu, a także na południu i południowym wschodzie kraju. Wiatr nasili się także w hiszpańskich Pirenejach. W Polsce jednak nie mamy nadal powodów do obaw. Silny antycyklon, będzie nas w kolejnych dniach chronił przed załamaniem pogody i ryzykiem wichury.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru w Europie, do 13 marca 2022

Prognoza wiatru w Polsce i Europie, nowe wichury na mapie wiatru, 13 marca 2022

Do końca tego tygodnia wichury przejdą przede wszystkim przez Irlandię i zachodnią część Wielkiej Brytanii. Wiatr na tym obszarze szczególnie na wybrzeżu przekroczy miejscami 100 km/h. Na poniższej prognozie może prześledzić dokładne porywy wiatru, godzina po godzinie, jakie będą notowane na zachodzie Europy.

Dokładna godzinowa prognoza porywów wiatru, od 10, do 15 marca 2022. Model ICON

Głęboki cyklon przyniesie również opady deszczu, a lokalnie mogą wystąpić także burze.

Prognozowany zasięg opadów, do godziny 18:00, 12 marca 2022

Prognoza wiatru, wichury w Europie, mapa opadów 12 marca 2022

Na powyższej mapie opadów pięknie widać, że prognozowany niż przybierze charakterystyczną formę cyklonu. Świadczy o tym pasmo zachmurzenia i opadów kręcących się odwrotnie do wskazówek zegara. O kolejnych istotnych zmianach pogodowych szczególnie w Polsce i Europie, będziemy informować na bieżąco. Z nami nic Wam nie umknie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!