
Będzie kilka fal ulewy. W oberwaniu chmury spadnie 110 litrów wody. Powódź błyskawiczna zaleje domy
W najbliższych dniach w Polsce poza rejonami z burzami nie spodziewamy się licznych opadów deszczu. Na ogół będzie pogłębiał się ich deficyt, ale nie oznacza to, że także w innych regionach Europy będzie sucho. Przełom sierpnia i września przyniesie ulewy na zachodzie. Miejscami przy oberwaniu chmury w kilku falach ulewy spadnie nawet 110 litrów wody na m2 ziemi. Wystąpi ryzyko powodzi błyskawicznej zalewającej domy.
Prognozowany zasięg rozproszonej ulewy burzowej w zachodniej Europie, 31 sierpnia 2024
Po przejściu frontu chłodnego w ciągu najbliższej doby nad środkową Europą, w tym nad Polską, nastąpi rozbudowa kolejnego ośrodka wyżowego, który będzie blokował przesuwanie się ulew i częstych burz do środkowej i wschodniej Europy. Fronty z niżami będą często musiały się wypadać w regionach zachodnich i południowo zachodnich. Z tego też powodu, do początku września największe sumy opadów są prognozowane miejscami między szczególnie Francją i Hiszpanią, gdzie ulewy w kilku falach, wspomagane także przez burze przyniosą znaczne sumy opadów.
Prognozowany zasięg systemów frontowych z ulewami w rejonie zachodniej Europy, 1 września 2024
Główne fale opadów na zachodzie i południowym zachodzie Europy, zwłaszcza miejscami między północną i północno wschodnią Hiszpanią po południową i zachodnią Francję wystąpią na przełomie sierpnia i września, a następnie obszar opadów frontowych spychając ciepłe powietrze na wschód będzie się rozszerzał z zachodu w głąb Europy sięgając także rejonu Alp po miejscami Niemcy w dalszej części września. Blokada wyżowa sprawi, że te opady na ogół, co najmniej do 6 września nie będą docierać nad Polskę poza lokalnymi wyjątkami.
Prognozowane sumy opadów w rejonie zachodniej Europy do 3 września 2024
Z prognoz operacyjnych europejskiego modelu ECMWF oraz niemieckiego ICON wynika, że do początku września najwięcej opadów deszczu na zachodzie i południowym zachodzie Europy spadnie, od północno wschodniej Hiszpanii przez zachodni pas regionów we Francji po rejon Belgii. Największe ich sumy spadną w rejonie oberwania chmury spowodowanej przejściem burz. Miejscami sumy opadów przekroczą 50-100 litrów wody na m2 ziemi, a lokalnie nawet 110 litrów wody w krótkim czasie. W ich rejonie będzie podwyższone ryzyko zalania dróg, a nawet domów. Miejcie to na uwadze, jeśli planujecie przejazd przez te regiony Europy w najbliższych dniach przy wakacyjnym powrocie do Polski.
Zobacz: Jest nowa pogoda na wrzesień. Wczesny mróz, czy przedłużający upał? Prognozy nie mają wątpliwości
Prognozowane sumy opadów w rejonie południowo zachodniej Europy z wyszczególnieniem dla obszaru Hiszpanii i południowej Francji do 3 września 2024
Z kolei w Polsce w tym okresie czeka nas kontynuacja letniej aury po chwilowym spadku temperatury spowodowanej przejściem frontu z opadami i burzami w ciągu najbliższej doby. Ponownie upał w wielu regionach Polski pojawi się szczególnie w trakcie pierwszej dekady września.
Źródło: DobraPogoda24.pl