| |
Zagrożenie!
Upał przeciągnie się na jesień. Temperatura sięgnie 35 stopni. Piekielna fala upałów szybko nie odpuści

Upał przeciągnie się na jesień. Temperatura sięgnie 35 stopni. Piekielna fala upałów szybko nie odpuści

W tym sezonie gorące i upalne lato będzie się przedłużać nie tylko w Polsce, ale na znacznym obszarze Europy. Wszystko wskazuje na to, że fale upałów zanotujemy także we wrześniu, który rozpoczyna meteorologiczną jesień. Najnowsze prognozy temperatur wskazują nawet 35 st. C. w pierwszej dekadzie nowego miesiąca. Termin zakończenia upałów nie jest jeszcze jednoznaczny.

Upał potrwa dłużej w Polsce. Prognozowana temperatura, 2 września 2024

Pikielny upał w Polsce i Europie przeciągnie się na jesień 2024, temperatura sięgnie 35 st. C.

Zwykle z upałem w Polsce kojarzymy głównie wakacyjne miesiące, ale niekiedy fala upałów przeciąga się na wrzesień, choć nie zdarza się to często. Wszystko wskazuje na to, że w tym sezonie tak właśnie będzie, gdy temperatury osiągające lub przekraczające 30 st. C. przeciągną się na początek meteorologicznej jesieni. Całkiem prawdopodobne, że temperatura lokalnie sięgnie nawet 34-35 st. C., czyli dokładnie tyle ile w tym sezonie w ostatniej dekadzie sierpnia między Lubelszczyzną i Mazowszem.

Fala upałów potrwa dłużej. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 2 września 2024

Silny upał przeciągnie się na jesień 2024 w Polsce, temperatura sięgnie 35 st. C.

Po chwilowym ochłodzeniu, w trakcie tego tygodnia wrócił do wielu regionów Polski upał. Najdłużej utrzyma się w regionach południowo wschodnich bo już na przełomie sierpnia i września pojawi się front spychający ciepłe powietrze z północnego zachodu na wschód i południowy wschód kraju, jednak ponownie od 2 września spodziewamy się powrotu upału na znacznym obszarze Polski. Gorące i upalne lato, mimo już trwania meteorologicznej jesieni będzie się przeciągać w kolejnych dniach.

Prognozowany zasięg upału w Polsce i Europie, jaki może wystąpić między 3-6 września 2024

Do kiedy będzie piekielny upał w Polsce i Europie, prognoza temperatury do 9 września 2024

Najnowsze wyliczenia długotrwałych prognoz numerycznych wskazują na pojawienie się kolejnej fali upałów w Polsce między co najmniej 2-5 września, przy czym obecnie nie jest jeszcze pewna dokładna data ustąpienia adwekcji bardzo ciepłego powietrza w głąb Europy. Możemy być pewni, że upał do początku września będzie się rozciągał szczególnie na obszarze, od Ukrainy przez rejon Polski, Bałkany, Włochy, Hiszpanię, Portugalię, a także okresami i miejscami na zachodzie Europy między Niemcami i Francją.

Sprawdź: Będzie ogromna anomalia opadów. Deszcz spadnie w najsuchszym regionie. Zmieni się wzór pogodowy

Gorące i upalne lato w Polsce i Europie potrwa dłużej. Prognozowana anomalia temperatury za okres tygodnia do 9 września 2024

Do kiedy silny upał w Polsce i Europie, anomalia temperatury do 9 września 2024

Z aktualnych prognoz modelu ECMWF wynika, że upał w Polsce będzie się utrzymywał co najmniej do 5-6 września (+/- 1 dzień), ale model GFS nadal wydłuża gorące lato na kolejne dni i obecnie nie wskazuje na pewny termin ochłodzenia. Opierając się jednak na europejskim modelu możemy przyjąć, że zmiany w kierunku spadku temperatur mogą nastąpić w okolicach przełomu pierwszej i drugiej dekady września.

Zobacz: Będzie blokada strefowa. Prognozy opadów do września są fatalne

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie w okresie tygodnia do 16 września 2024

Piekielna fala upałów wydłuży się w Polsce i Europie, kiedy ustąpi upał, prognoza anomalii temperatury do 16 września 2024

Wskazuje na to bieżąca prognoza anomalii średniej temperatury z przewidywaniem normy w tym okresie, co w praktyce często w przypadku tego modelu przekłada się na wystąpienie nawet dni z ujemną anomalią. Obecnie skupiamy się jednak na bliższych dniach, które co najmniej do 5-6 września przewidują upał w Polsce, choć jego zasięg będzie się w poszczególnych dniach nieco zmieniał. Najdłużej z pewnością utrzyma się na południu i południowym wschodzie kraju, gdzie do tej pory już 24 dni z upałem w tym roku zanotowano w Rzeszowie i będzie zapewne więcej. Upał we wrześniu już nie raz potrafił zaskoczyć i to nie tylko na początku miesiąca. Przykładem jest wartość 34,7 st. C. notowana 18 września 1975 roku w Pile. Do tej pory pierwszym miesiącem po sezonie letnim w Polsce bez upału pozostaje październik. Jeszcze nigdy w historii w tym miesiącu temperatura w naszym kraju nie osiągnęła 30 st. C. choć w zeszłym roku było blisko, gdy w Legnicy zanotowano 29,3 st. C. i ustanowiony został nowy rekord temperatury maksymalnej dla października.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!