
Jest nowa pogoda na wrzesień. Wczesny mróz, czy przedłużający upał? Prognozy nie mają wątpliwości
Zbliżamy się do końca sierpnia i zarazem meteorologicznego lata. Przed nami pierwszy miesiąc jesieni, dlatego pytacie, czy nadal możemy liczyć na wiele gorących i upalnych dni, a może nastąpi gwałtowne ochłodzenie z pierwszym mrozem i częstymi ulewami. Nowa pogoda na wrzesień podtrzymuje temperatury powyżej normy, jak również częstą dominację wyżu z ujemną anomalią opadów.
Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie we wrześniu 2024
Wiele wskazuje, że po ciepłym lecie obejmującym 3 miesiące, z temperaturą około 1,7 st. C. w skali całej Polski powyżej normy, również przez znaczną część września będziemy mieć przedłużenie termicznego lata. Ma temu sprzyjać układ baryczny nad Europą powodujący trwalszą adwekcję ciepłych mas powietrza, ale także z dłuższą blokadą ulewnych opadów deszczu i częstych burz. Nowa prognoza sezonowa amerykańskiego modelu CFSv2 wylicza anomalie temperatury na poziomie aż 1,5-3 st. C. powyżej normy, z największym odchyleniem w regionach południowo wschodnich. Jest to prognoza nieco cieplejsza od poprzedniego wydania. To oznacza, że średnia temperatura o taką wartość w skali całego miesiąca może być wyższa od normy, która waha się od 12,5 st. C. w Suwałkach przez 13,9 st. C. w Płocku, do 14,5 st. C. w Opolu i Wrocławiu.
Pogoda na wrzesień 2024. Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury powyżej normy w Polsce i Europie
Europejski model ECMWF także przewiduje we wrześniu temperatury powyżej normy w Polsce oraz na znacznym obszarze Europy. Prawdopodobieństwo takiego zjawiska w naszym kraju jest określane na poziomie ponad 60-70 procent, miejscami na południu większym, co oznacza, że jest bardzo możliwe. Z najnowszych prognoz wynika, że największe odchylenie średniej temperatury zanotujemy w okresie 2-8 września oraz w drugiej połowie miesiąca. Będzie możliwy również okres ochłodzenia, obecnie wskazywany szczególnie między około 9-16 września, gdy temperatury mają być w normie, a miejscami okresowo nawet poniżej. W Europie wrzesień, jako wyjątkowo ciepły jest prognozowany szczególnie na obszarze, od Ukrainy przez południowo wschodnie regiony Polski po Bałkany, Włochy i Hiszpanię, choć obszar dodatniej anomalii będzie znacznie większy, ale w tych właśnie regionach odchylenie temperatury względem normy ma być największe.
Nowa pogoda na wrzesień 2024. Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie
Trwalsza blokada antycyklonu utrzymująca się nad Europą ma sprawić, że we wrześniu będzie mniej opadów i burz na znacznym obszarze kontynentu, w tym w Polsce. Z amerykańskiej prognozy sezonowej wynika, że pierwszy miesiąc meteorologicznej jesieni zapisze się jako suchy, z wyraźną ujemną anomalią opadów. Należy jednak mieć na względzie, że prognozy opadów są najsłabszym elementem prognoz sezonowych. Model ECMWF nie przewiduje aż tak niskich sum opadów i wskazuje osiągnięcie miejscami normy. Obie prognozy nie przewidują jednak aby to był miesiąc mokry.
Sprawdź: Będzie ogromna anomalia opadów. Deszcz spadnie w najsuchszym regionie. Zmieni się wzór pogodowy
Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie, wrzesień 2024
We wrześniu Polska dość często ma się znajdować w zasięgu pola wyżowego rozciągającego się od północnego Atlantyku w głąb środkowej Europy, a tylko okresami mamy się znaleźć w zasięgu przecinających stref frontowych z podchodzącymi niżami. Generalnie przez znaczną część pierwszego miesiąca meteorologicznej jesieni, spodziewamy się utrzymania nadal wysokich temperatur powyżej normy na poziomie często 20-30 st. C. lub lokalnie więcej, z możliwym miejscami przedłużaniem upału, co najmniej do 6 września, a może i dłużej. Oczywiście zdarzą się okresy chłodniejsze, ale nie powinny być długie. Niewykluczone, że przy silniejszym spływie chłodnego powietrza wystąpi miejscami pierwszy niewielki mróz, zwłaszcza przy gruncie, ale to w dalszej części września. Miesiąc przyniesie mniej opadów niż zwykle, co najwyżej miejscami zapisze się w normie. W przypadku sprawdzenia prognozy będzie to już 9 miesiąc z rzędu w tym roku z temperaturą powyżej normy i tym samym klasyfikowany, jako ciepły.
Zobacz: Silny upał potrwa dłużej. Temperatura w tym regionie sięgnie 51 stopni
Źródło: DobraPogoda24.pl
Wszyscy sobie życzymy chłodniejszego 2025 r.
Czy trzeba być jakimś wybitnym uczonym aby przewidzieć przyszłość ludzkości na naszym globie....? Przecież według tych zjawisk pogodowych które występują od kilkudziesięciu lat ja sam mogę powiedzieć że byt człowieka i większości istnień na ziemi jest kwestią czasu....Wg mnie to kwestia 100-200 lat....I to z pewną rezerwą... Temperatury będą z roku na rok coraz wyższe.... Zanieczyszczenia w wodach gruntowych, rzekach i oceanach przekroczą wszelkie normy....Mógłbym wymienić tu wiele więcej.....ale nie ma to sensu....Po prostu człowiek sam doprowadza swoim działaniem do samozagłady przez swoją głupotę, chciwość i zachłanność.....Taka jest niestety prawda.Szkoda że to działanie będą odczuwać najbliższe pokolenia, tzn. nasze dzieci....
A kraje Azjatyckie co robią ze śmieciami widzimy to w reportażach TV i nic dodać nic ująć.