
Będą potężne śnieżyce z mrozem. Spadnie ponad 55 cm śniegu. Atak zimy sięgnie na wschód
W ciągu najbliższego tygodnia pojawi się ocieplenie w Polsce związane z odnowieniem cyrkulacji strefowej, ale nie oznacza to, że już cała Europa uwolni się od uścisku arktycznego powietrza. Silny mróz przesunie się wraz z centrum wyżu na wschód, a następnie uaktywnią się śnieżyce, które przyniosą potężny atak zimy schodzący na Bliski Wschód. Miejscami spadnie ponad 55 cm śniegu. Paraliż obejmie wiele regionów.
Prognozowane śnieżyce schodzące z Europy na Bliski Wschód, 21 lutego 2025
Zimne powietrze arktyczne o cechach kontynentalnych osiadające w ostatnich dniach w rejonie szczególnie środkowej Europy, w kolejnych dniach wraz z przesunięciem się centrum wyżu, przyniesie silną falę ochłodzenia tym razem w regionach wschodnich i południowo wschodnich kontynentu. Zaciągane zimne powietrze dotrze w rejon Morza Czarnego, gdzie w wyniku dużego gradientu pionowego temperatury dojdzie do inicjacji konwekcji i powstania licznych rozproszonych chmur konwekcyjnych, którym mogą miejscami towarzyszyć także burze śnieżne. Zjawisko to określamy w takiej sytuacji, typowym zimowym efektem morza. Nad lądem, zwłaszcza w strefie wybrzeża przyniesie potężne śnieżyce generujące bardzo szybki przyrost pokrywy śnieżnej.
Prognozowane śnieżyce między Europą i Bliskim Wschodem, 22 lutego 2025
Tworzące się i przechodzące śnieżyce uderzą głównie w rejon północnej i północno wschodniej Turcji, zwłaszcza w strefie wybrzeża oraz w głębi kraju na wschodzie. W tym regionie zaliczanym już do Bliskiego Wschodu, spadnie szczególnie między 20-24 lutego miejscami ponad 25-55 cm śniegu, a lokalnie więcej, zwłaszcza na krańcach północno wschodnich, gdzie śnieżyce utrzymają się dłużej. Biorąc pod uwagę fakt, że na tym obszarze jest już pokrywa śnieżna, to miejscami drogi i domy mogą zostać dosłownie zasypane. Niewykluczone, że mniejsze miejscowości lokalnie zostaną dosłownie odcięte od świata.
Prognozowana anomalia temperatury z regionami silnego mrozu w Europie i Bliskim Wschodzie, 23 lutego 2025
To jedna z tych sytuacji barycznych, która w sezonie zimowym jest szczególnie groźna w rejonie akwenów morskich, gdzie napływ bardzo zimnego powietrza nad stosunkowo ciepłe wody wywołuje potężne śnieżyce, mimo bliskiej obecności wyżu i braku klasycznego rozległego ośrodka niżowego. Strefa zachmurzenia będzie rozproszona, co oznacza, że między komórkami konwekcyjnymi będziemy mieć obszary rozpogodzeń, które będą sprzyjać osiadaniu zimnego powietrza. Po opadach miejscami chwyci siarczysty mróz, który między obszarami wschodniej Europy, od miejscami Bułgarii i Rumunii przez Turcję po częściowo Rosję i Ukrainę przyniesie spadki temperatur w wielu regionach poniżej -30/-10 st. C.
Sprawdź: Uderzy silna wichura. Wiatr przekroczy 130 km/h. Prąd strumieniowy ściągnie cyklon na zachodzie
Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej między Europą i Bliskim Wschodem do 23 lutego 2025
Z kolei w Polsce w tych dniach czeka nas ustąpienie silnego mrozu w nocy, ale zupełnie we wszystkich regionach od ujemnych temperatur jeszcze się nie uwolnimy. W ciągu dnia będzie postępować wyraźne ocieplenie związane z wpływem Atlantyku i wrócimy do dni charakterystyczniejszych dla termicznego przedwiośnia, a lokalnie nawet wiosny. W ostatnich dniach lutego miejscami pojawią się również przelotne opady na strefach frontowych, ale sumy opadów nadal będą niewielkie.
Zobacz: Najnowsza pogoda na wiosnę. Śnieg i mróz przeciągnie się do maja? Prognozy są jednoznaczne
Źródło: DobraPogoda24.pl
Tam to oni mają a nie to co u Nas. Taka pokrywa by załagodziła suszę w Polsce bo kolor sam czerwień.