| |
Zagrożenie!
Najnowsza pogoda na wiosnę. Śnieg i mróz przeciągnie się do maja? Prognozy są jednoznaczne

Najnowsza pogoda na wiosnę. Śnieg i mróz przeciągnie się do maja? Prognozy są jednoznaczne

Zbliżamy się do końca meteorologicznej zimy i pora sprawdzić, jaka jest najnowsza pogoda na wiosnę. Czy możemy oczekiwać szybkiego nastania ciepłych dni, a może nawroty śniegu i mrozu będą się jeszcze długo przeciągać? Prognozy sezonowe są jednoznaczne pod względem opadów, ciśnienia oraz temperatury, ale w kilku aspektach budzą niepokój, który zmartwi rolników i sadowników.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie w okresie wiosny między marcem i majem 2025

Najnowsza pogoda na wiosnę 2025, anomalia temperatury w Polsce i Europie, śnieg i mróz będzie wracać, czy zima szybko odpuści

Meteorologiczna wiosna obejmuje trzy miesiące, od początku marca do końca maja. Ten okres roku według najnowszej sezonowej amerykańskiej prognozy modelu CFSv2 ma przynieść średnią temperaturę w Polsce o około 1-2 st. C. powyżej normy, wahającej się na ogół od 7, do 10 st. C. w ujęciu całego sezonu. Według europejskiego modelu ECMWF, wyraźny ponad normę ma być szczególnie marzec i kwiecień z prawdopodobieństwem określonym na poziomie ponad 70-90 procent. Oznacza to, że w tym okresie będą już przeważać temperatury charakterystyczne dla przedwiośnia, okresami i coraz częściej przechodzące do termicznej wiosny, gdy średnia dobowa temperatura będzie już przekraczać ponad 10 st. C. i więcej. Oczywiście nie oznacza to, że jeszcze nie będą się zdarzać dni wyraźnie chłodniejsze z nawrotem niewielkiego mrozu, głównie nocami, a nawet z opadami śniegu. Będą to jednak okresy krótkie, ale możliwe na co wskazuje późne rozbicie wiru polarnego, które często prowadzi do zaburzeń jego niższego odpowiednika, czyli wiru troposferycznego.

Najnowsza pogoda na wiosnę. Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury powyżej normy w Polsce i Europie w maju 2025

Najnowsza pogoda długoterminowa na wiosnę 2025, anomalia temperatury w Polsce i Europie w maju

Niepokoją prognozy w okolicach przełomu kwietnia i maja, zwłaszcza pierwszej połowy ostatniego miesiąca meteorologicznej wiosny. Prognozy wskazują obecnie na prawdopodobieństwo temperatury powyżej normy na poziomie jedynie 40-65 procent, co oznacza, że ten miesiąc może ostatecznie zapisać się w normie lub miejscami nawet poniżej średniej wieloletniej. Jeśli prognozy się sprawdzą, to istnieje spore ryzyko nawrotu późnego mrozu, a ten już podczas wegetacji roślin może spowodować szkody w uprawach oraz w sadach, co może być związane ze zjawiskiem zimnych ogrodników.

Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie za okres marzec - maj 2025

Najnowsza pogoda na wiosnę 2025, anomalia ciśnienia w Polsce i Europie

Termicznie pierwsze tygodnie wiosny będą jednak coraz bardziej sprzyjać stopniowemu budzeniu się przyrody po słabej zimie, ale wegetacja nie ruszy od razu z powodu wyjątkowo suchej gleby, która o tej porze roku powinna być wilgotna, a jest zupełnie odwrotnie. Z powodu małej ilości śniegu, rzadkich opadów deszczu oraz ze względu na długie utrzymywanie się wyżu, wilgotność gleby w Polsce w warstwie powierzchniowej na ogół waha się na poziomie zaledwie 10-45 procent. Zapowiada się więc wyjątkowo suchy początek wiosny, tym bardziej, że okresy panowania wyżu będą się przeciągać, a przechodzące niże ze strefami frontowymi będą tylko na chwilę przerywać panowanie bezopadowej aury, głównie o charakterze przelotnym. W drugiej połowie wiosny już coraz częściej zaczniemy także notować opady ulewne związane z burzami, jednak o ograniczonym zasięgu. Takie opady na ogół nie poprawią sytuacji. Anomalia sumy opadów w ujęciu całej wiosny obecnie jest prognozowana miejscami w normie lub wyraźnie poniżej. To oznacza, że przez większą część wiosny nie będzie wielu dni z dużymi sumami opadów.

Sprawdź: Padł rekord mrozu w Polsce. Temperatura spadła poniżej -41 stopni. To najzimniejszy region

Prognozowana anomalia opadów w Europie w okresie wiosny między marcem i majem 2025

Nowa pogoda na wiosnę 2025, anomalia opadów w Polsce i Europie do maja

Przyjmując powyższe dane może stwierdzić, że nadchodząca wiosna zapisze się jako ciepła, ale będą okresy z nieoczekiwanymi nawrotami dni z mrozem w nocy, jak również jeszcze z przelotnym śniegiem i krupą śnieżną. Okresy chłodne nie będą jednak długie, ale mogą być kluczowe w okresie wegetacji, gdyż późny mróz może znacznie zniszczyć uprawy i poczynić szkody w sadach. Plantatorzy będą w tych dniach zmuszeni do stosowania ochrony roślin przed niską temperaturą. Drugim problemem będzie sucha szczególnie pierwsza połowa wiosny, a przez to wysiane nasiona roślin będą długo wschodzić, co przełoży się na kolejne straty. Rozwiniętą wegetacje ujrzymy znacznie później niż zwykle, mimo, że średnia temperatura będzie już wcześniej sprzyjać budzeniu się przyrody do życia po zimowej stagnacji.

Zobacz: Nagłe ocieplenie przetnie mróz. Temperatura w Polsce wzrośnie o 35 stopni. Zima wycofa się na wschód

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Wiktor Gołębowski

Prawda. Jutro kolejny pomiar suchości gleby i może to być już większości ten biało zerowy kolor.

18 luty 2025 - 23:00
Odpowiedz