| |
Zagrożenie!
Atak śnieżnej zimy w Polsce 7-8 lutego 2021. Ze śniegiem spadnie pył saharyjski, na południowym wschodzie możliwy deszcz lodowy

Atak śnieżnej zimy w Polsce 7-8 lutego 2021. Ze śniegiem spadnie pył saharyjski, na południowym wschodzie możliwy deszcz lodowy

Prognoza kolejnej śnieżycy w Polsce, jaka wystąpi 7-8 lutego 2021, zaczyna się stabilizować. Przed nami cały wachlarz zjawisk pogodowych, począwszy od intensywnych opadów śniegu przez silniejsze porywy wiatru powodujące zawieje i zamiecie śnieżne po spadek temperatury (szczególnie 2 dekada lutego 2021), przejściowy napływ cieplejszego powietrza na krańce południowo wschodnie i miejscami opady marznącego deszczu lub deszczu lodowego, szczególnie na południu Podkarpacia i Małopolski. Ponadto, zwłaszcza na południowym wschodzie wraz ze śniegiem będzie również opadał pył saharyjski, szczególnie w niedzielę 7 lutego 2021. Największe przyrosty pokrywy śnieżnej są spodziewane w południowej połowie Polski, od Lubelszczyzny i Podkarpacia przez Ziemi Świętokrzyską po Dolny Śląsk. Na tym obszarze może spaść około 20-45, lokalnie 50 cm śniegu. Do tego dojdzie tworzenie się zasp, dlatego sytuacja na drogach będzie dramatyczna. Należy się liczyć okresowo z zablokowaniem i brakiem możliwości przejechania niektórych odcinków dróg. Główną śnieżycę przyniesie w Polsce system frontów atmosferycznych i niż Tristan przemieszczający się z rejonu Zatoki Genueńskiej w kierunku pogranicza Ukrainy i Słowacji.

Śnieżyca w Polsce, prognozowana suma opadów śniegu, do godziny 01:00, 9 lutego 2021

Atak zimy i śnieżycy w Polsce, 7-8 lutego 2021, możliwy również deszcz marznący i deszcz lodowy, ze śniegiem opadnie pył saharyjski, prognoza na mapach

Opady śniegu w całym pasie południowych dzielnic Polski rozpoczną się już w niedzielę 07.02 w pierwszej części dnia, ale największe natężenie opadów spodziewane jest od godzin wieczornych oraz w nocy na poniedziałek 7/8 lutego 2021 ze stopniowym przesunięciem w głąb kraju. Na uwagę zwracają również przejściowo możliwe, szczególnie na południu Podkarpacia i Małopolski w cieplejszym sektorze powietrza napływającym na wysokości ponad 1,5 km, opady marznącego deszczu i deszczu lodowego!! W wielu miejscach ponownie należy się spodziewać przerw w dostawie energii elektrycznej, połamanych gałęzie i drzew, a także tworzenia się większych zasp.

Prognozowana suma opadów deszczu marznącego lub deszczu lodowego w Polsce, do godziny 01:00, 9 lutego 2021

Atak zimy, śnieżyca w Polsce 7-8-9 lutego 2021, prognoza opadów deszczu marznącego i lodowego

Prognozowany zasięg opadów śniegu w Polsce, do godziny 10:00, 7 lutego 2021

Śnieżyca w Polsce, prognoza opadów śniegu 7 lutego 2021

Prognozowany zasięg opadów śniegu w Polsce, do godziny 13:00, 7 lutego 2021

Atak zimy, śnieżyca w Polsce 7-8 lutego 2021, prognoza mapy

Prognozowany zasięg opadów śniegu w Polsce, do godziny 16:00, 7 lutego 2021

Opady śniegu, prognoza śnieżycy w Polsce 7-8 lutego 2021

Prognozowany zasięg opadów śniegu i deszczu w Polsce, do godziny 19:00, 7 lutego 2021

Zima w Polsce, mróz i śnieżyca, prognoza pogody 7-8 lutego 2021

Prognozowany zasięg opadów śniegu i deszczu w Polsce, do godziny 22:00, 7 lutego 2021

Prognoza śnieżycy, ile spadnie śniegu w Polsce, 7-8 lutego 2021

Prognozowany zasięg opadów śniegu i deszczu w Polsce, do godziny 01:00, 8 lutego 2021

Gdzie spadnie najwięcej śniegu w Polsce, śnieżyca od 7, do 9 lutego 2021

Prognozowany zasięg opadów śniegu i deszczu w Polsce, do godziny 04:00, 8 lutego 2021

Mróz i śnieżyca w Polsce, prognoza opadów śniegu i deszczu lodowego 7-8 lutego 2021

Prognozowany zasięg opadów śniegu i deszczu w Polsce, do godziny 07:00, 8 lutego 2021

Prognoza opadów śniegu w Polsce, gdzie będzie największa śnieżyca, prognoza mapy pogodowe 7-8 lutego 2021

W poniedziałek 8 lutego 2021 intensywne opady śniegu będą się stopniowo przesuwać dalej w głąb kraju na północ i północny wschód, obejmując swym zasięgiem większy obszar. Co ciekawe, wraz ze śniegiem i lokalnie marznącym deszczem, zwłaszcza na południowym wschodzie Polski spadnie również pył saharyjski.

Prognozowana koncentracja pyłu saharyjskiego przemieszczającego się z Afryki do środkowej Europy na wysokości 3 tysięcy metrów o godzinie 11:00, 7 lutego 2021

Pył saharyjski w czasie śnieżycy nad Polską, 7 lutego 2021

To właśnie na starciu się podchodzącego cieplejszego powietrza z południa z bardzo zimnym z północy pojawią się zapowiadane śnieżyce, a także opady niebezpiecznego deszczu lodowego.

Dlaczego spadnie nie tylko śnieg, ale również deszcz marznący i deszcz lodowy na południowym wschodzie Polski?

Na styku dwóch odmiennych mas powietrza pojawią się intensywne opady śniegu, ale okresowo spodziewamy się również opadów marznącego deszczu i deszczu lodowego, zwłaszcza na Podkarpaciu oraz w Małopolsce. Będzie to wynikało z faktu nietypowej temperatury. Zazwyczaj im wyżej tym jest zimniej, ale w tym przypadku będzie inaczej. Osiadające cięższe powietrze utrzyma temperaturę ujemną w warstwie przyziemnej atmosfery, a w tym czasie w wyższej warstwie na poziomie 1,5 km napłynie cieplejsze powietrze z południa. Wówczas zamiast śniegu, zacznie padać deszcz lodowy i deszcz marznący. Aby to zrozumieć, warto spojrzeć na prognozowane dane dla Leska.

Na górnym wykresie widzimy prognozowane wiązki możliwej temperatury na wysokości 2m, a na niższych wiązkach znajduje się prognoza prawdopodobnych opadów. Widać, że przeważnie będzie padać przy temperaturze ujemnej.

Przyczyna deszczu lodowego w Polsce, 7-8 lutego 2021

Tymczasem o rodzaju opadów będzie decydować temperatura na wyższym poziomie. Na poniższym wykresie widzimy prognozowaną temperaturę na wysokości 1,5 km i przewidywane prawdopodobieństwo opadów na niższym wykresie. Przez pewien okres temperatura na wysokości 850 hPa, będzie dodatnia, to sprawi, że zamiast śniegu zacznie padać deszcz przy ujemnej temperaturze na wysokości 2m!

Opady deszczu marznącego i deszczu lodowego na Podkarpaciu, prognoza śnieżyca 7-8 lutego 2021, prognoza dla Leska

Zgodnie z naszymi wcześniejszymi prognozami, jedyną szansą na prawdziwą zimę w Polsce miało być rozbicie wiru polarnego przez gwałtowne ocieplenie stratosferyczne, do którego doszło na początku stycznia. Skutki tego zjawiska w czasie tegorocznej zimy właśnie odczujemy, również w kolejnych dniach, ale o tym więcej w jutrzejszej prognozie długoterminowej.

DobraPogoda24, Mapy: Meteologix, Wxcharts, ESA Copernicus, Wetterzentrale


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!