| |
Zagrożenie!
Amerykańska pogoda długoterminowa na zimę 2021/2022. W Polsce "niespotykany mróz", śnieg i deszcz lodowy

Amerykańska pogoda długoterminowa na zimę 2021/2022. W Polsce "niespotykany mróz", śnieg i deszcz lodowy

Pogoda. Od wielu dni zastanawiamy się jaka będzie najbliższa zima. Czy możemy liczyć na wiele dni ze śniegiem i mrozem, a może zima w Polsce będzie łagodna? Próbę odpowiedzi znajdziemy w najnowszej amerykańskiej pogodzie długoterminowej na zimę 2021/2022 dla całej Europy. Prognoza została wydana przez meteorologów z AccuWeather. Z prognozy wynika, że ulegnie zmianie tor sztormowy. Przesunie się on bardziej na południe Europy w kierunku Morza Śródziemnego. Wichury staną się częstsze w Hiszpanii, Portugalii i południowej Francji, ponadto zagrożeniem będą również ulewne opady deszczu na południu kontynentu. Z kolei prognoza dla Polski daje znaczną szansę na mroźną zimę ze względu na możliwe oderwanie płata wiru polarnego. Zobaczmy szczegóły.

Amerykańska prognoza długoterminowa na zimę 2021/2022. Możliwy silny mróz i obfity śnieg w Polsce, będzie deszcz lodowy

Zima wietrzna, deszczowa z temperaturą często w normie na południu Europy

Amerykanie zapowiadają zwiększenie ryzyka występowania wichur na południu Europy, zwłaszcza w Hiszpanii, Francji i Portugalii. Obszary niżowe będą sprowadzać złą pogodę z częstymi opadami deszczu z tego obszaru dalej na wschód i południe Europy. Generalnie zima, szczególnie od Włoch po Turcję ma być deszczowa, ale z temperaturą powyżej normy. Na tym obszarze będą możliwe również częstsze burze. Wystąpi miejscami również wzrost ryzyka powodziowego. Wyjątkiem ma być południowa Portugalia i południowo zachodnia Hiszpania, gdzie pogoda w zimie ma być często dość stabilna, co może być świetną wiadomością dla kluczowych upraw, takich jak winogrona, pomarańcze i oliwki. Ten region jest największym producentem oliwek na świecie. Oczekuje się, że temperatury tej zimy w większości krajów południowej Europy utrzymają się na poziomie zbliżonym do średniej wieloletniej, aczkolwiek temperatury we Włoszech, Grecji i na Bałkanach mogą czasami wzrosnąć powyżej normy.

Zima w Polsce i na wschodzie Europy

W przeciwieństwie do obszarów w rejonie Morza Śródziemnego, kraje wschodniej Europy będą tej zimy mogły być nawiedzane przez „niespotykane” spływy zimnego powietrza. - Jeśli porcja zimnego powietrza zostanie wyrzucona przez wir polarny, rdzeń tego zimna dotrze do niektórych części wschodniej Europy - przewidują amerykańscy meteorolodzy. Obszar najbardziej zagrożony temperaturą o kilka stopni poniżej normy tej zimy obejmuje Europę od środkowej Ukrainy, na północ po Łotwę i Estonię oraz na zachód po Słowację i Polskę. Na tym obszarze możemy również liczyć na uderzenie śnieżyc, bo mokre niże z południowej Europy, będą czasami podążać (niże genueńskie) w rejon środkowej i wschodniej Europy, gdzie w czasie zderzenia z zimnym powietrzem z północy, deszcz przejdzie w intensywny śnieg. Śnieżyce są szczególnie oczekiwane we wschodniej Europie na obszarze Ukrainy.

Amerykańska pogoda długoterminowa na zimę 2021/2022 dla Polski i Europy

Najnowsza amerykańska pogoda długoterminowa na zimę 2021/2022 dla Polski i Europy. Czy zima będzie mroźna i śnieżna

Możliwe będą również częstsze opady deszczu lodowego i marznącego, gdy ciepłe powietrze znajdzie się nad chłodniejszym przy powierzchni. Generalnie więc, zima w Polsce ma przynieść zarówno okresy z silnym mrozem, śniegiem (w drugiej połowie zimy), jak również okresy przejściowe z deszczem, w tym deszczem lodowym, z największym ryzykiem takich opadów na Ukrainie.

Zima na północy Europy

Amerykańscy meteorolodzy nie przewidują aby zima w północnej Europie przynosiła często niespokojną pogodę. Oczekuje się, że w tym sezonie burze nie będą często przenosić się z zachodu na wschód, co oznacza mniej skutków dla części Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemiec, Danii, Norwegii i Szwecji. Częściowo ze względu na brak częstych wichur i obecności układów niżowych we wschodniej Francji, Niemczech, Szwecji i Norwegii pojawią się długie okresy suchej pogody. Bardziej sucha zima może być dobrą wiadomością dla niektórych części regionu, które tego lata doświadczyły bezprecedensowych powodzi, w Niemczech, Belgii i Holandii. - Ta zima nie wykazuje jednak oznak poważnej suszy w żadnej części Europy - uspokajają meteorolodzy. Ponadto nie przewiduje się, aby w pierwszej połowie zimy temperatury były podatne na ekstremalne wahania. Może to oznaczać ulgę dla mieszkańców północnej Europy zaniepokojonych kosztami ogrzewania tej zimy.

Pogoda. W drugiej połowie zimy będą wyjątki

Wyjątkiem okresami w drugiej połowy zimy może być Irlandia i Wielka Brytania, gdzie pojawi się okazja do przedłużających się ataków zimnego powietrza. Faza La Nina zwiększy szanse na śnieg w Wielkiej Brytanii i Irlandii, a także na obszarach od Francji po Polskę, zwłaszcza w dalszej części sezonu. -Śnieg niekoniecznie będzie pochodził z pojedynczej dużej śnieżycy, ale będą częste partie lekkiego lub umiarkowanego śniegu, które mogą powodować niewielką akumulację- prognozują Amerykanie. Ostatniej zimy w niektórych częściach Wielkiej Brytanii najbardziej śnieżne okresy przypadły na styczeń i luty. Tej zimy może być podobnie.

Prognoza na zimę dla narciarzy

W corocznej zimowej prognozie dla Europy, w tym roku meteorolodzy AccuWeather opracowali również prognozę narciarską, aby wskazać pasma górskie, które tej zimy mogą liczyć na znaczną pokrywę śnieżną. Wraz z wyższą częstotliwością sztormów prognozowanych dla Hiszpanii i południowej Francji, Pireneje graniczące z tymi dwoma krajami otrzymają tej zimy mnóstwo naturalnego śniegu. Również w Alpach oczekuje się doskonałych warunków narciarskich. Świeży puch na stokach będzie częstym zjawiskiem, ponieważ fale wilgoci będą się wdzierać się z Morza Śródziemnego.

Prognoza występowania śniegu w zimie 2021/2022 w górach w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na zimę 2021/2022 dla narciarzy. W których górach w Europie będzie najwięcej śniegu

Obfite opady śniegu przyczynią się jednak do wzrostu lawinowego w okresie późnej zimy i wczesnej wiosny. Z kolei w Karpatach, które obejmują m.in. Tatry i Bieszczady w Polsce, mają być dobre warunki narciarskie. Podobnie dobre warunki będą występowały także w całej Szkocji. Są jednak obszary, które tej zimy mogą czasami narzekać na brak naturalnego śniegu. W południowej części Gór Skandynawskich będą występować długotrwałe okresy suchej pogody. Ośrodki w Norwegii mogą być zmuszone do częstego sztucznego naśnieżania. W środkowym i południowych Włoszech również mogą być problemy z wystąpieniem naturalnego śniegu w górach.

Wiarygodność prognoz sezonowych podawanych przez amerykańskich meteorologów bywa różna. Czasami trend jest wyjątkowo poprawny, a zdarzają się lata, gdy prognoza zupełnie się nie sprawdza, jak choćby poprzednia prognoza na zimę. Nie mniej warto ją sprawdzić i porównać po zakończeniu sezonu. Zobaczcie również prognozę rosyjskich meteorologów na zimę. 

DobraPogoda24.pl, AccuWeather


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!