| |
Zagrożenie!
Znowu może być groźnie. W prognozach długoterminowych silny wiatr. Wichura wróci do Polski?

Znowu może być groźnie. W prognozach długoterminowych silny wiatr. Wichura wróci do Polski?

Non stop monitorujemy najnowsze prognozy, aby ze znacznym wyprzedzeniem ostrzegać przed groźnymi zjawiskami atmosferycznymi, jakie mogą wystąpić szczególnie na obszarze Polski. W prognozach długoterminowych zaczyna być sygnalizowana kolejna wichura. Jej termin wystąpienia ulega jeszcze zmianom, ale oba globalne modele numeryczne wskazują na możliwą wichurę w okolicach przełomu stycznia i lutego (+/- 3 dni). Sytuacja jest jeszcze niepewna i wymaga analizy, jednak prognozy zaczynają się powtarzać, a to oznacza, że ryzyko kolejnej wichury nie jest bezpodstawne.

Kolejne ryzyko silnej wichury w Polsce. Wstępnie prognozowany układ baryczny w Europie pod koniec stycznia 2022

Znowu możliwa groźna wichura w Polsce, prognozy długoterminowe do końca stycznia 2022 wskazują na silny wiatr

Aktualnie prognozy wskazują, że wiatr ponownie miejscami mógłby osiągnąć co najmniej 90-100 km/h. Wyliczenia numeryczne wskazują na powstanie silnego prądu strumieniowego, który rozwinie się nad północną Europą na kontraście zimnego powietrza z północy i cieplejszego napływającego z głębi Atlantyku. Silny przepływ powietrza ma sprzyjać powstaniu głębokiego niżu schodzącego ponownie znad Skandynawii w kierunku Rosji. Polska znowu znalazłaby się w obszarze dużego kontrastu ciśnienia.

Wstępnie prognozowany rozkład ciśnienia i ośrodków barycznych nad Europą pod koniec stycznia 2022

Ryzyko wichury w Polsce, prognozy długoterminowe wiatru do końca stycznia 2022

Aktualne prognozy sugerują możliwość powstania także niżu wtórnego, który bezpośrednio mógłby wpłynąć na warunki pogodowe w Polsce. Przyniósłby nie tylko silny wiatr, ale także opady i lokalne burze.

Wstępnie prognozowana wichura w Polsce, 30 stycznia 2022. Model ECMWF

Czy wichura wróci do Polski, możliwy jest silny wiatr na przełomie stycznia i lutego 2022

Amerykański model GFS opóźnia wystąpienie wichury, ale nie to jest istotne w tych prognozach długoterminowych, gdyż termin ten jeszcze będzie ulegać zmianom. Najważniejszy jest fakt, że ta prognoza również wskazuje na możliwy powrót wichury do Polski. Mamy więc dwa główne modele w których jest sygnalizowana wichura aktualnie porównywalna pod względem wiatru do niżu Ida.

Ryzyko wichury w Polsce w okolicach przełomu stycznia i lutego. Model GFS

Wichura w prognozach długoterminowych dla Polski, przełom stycznia i lutego 2022

Potencjalnej wichurze ponownie miałby towarzyszyć silny prąd strumieniowy, który napędzałby przepływ powietrza i sprzyjał pogłębianiu ośrodka niżowego.

Prognozowana obecność prądu strumieniowego nad Polską w czasie możliwej wichury

Pogoda długoterminowa wskazuje ryzyko powrotu wichury do Polski, styczeń i luty 2022, mapa prądu strumieniowego

Podsumowując, podanego terminu z ryzykiem wichury nie traktujmy jeszcze dosłownie. Wskazujemy jedynie, że w prognozach jest sygnalizowane kolejne ryzyko silnego wiatru. Sytuację będziemy monitorować. W przypadku potwierdzenia prognoz poinformujemy ze stosownym wyprzedzeniem.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!