| |
Zagrożenie!
Niż Ida załamie pogodę w Polsce. Przejdą burze śnieżne i śnieżyce. Mamy dokładne prognozy opadów

Niż Ida załamie pogodę w Polsce. Przejdą burze śnieżne i śnieżyce. Mamy dokładne prognozy opadów

Do Polski zbliża się kolejne silniejsze załamanie pogody. W wielu miejscach pojawią się intensywne opady śniegu związane również z konwekcją, lokalnie wystąpią burze śnieżne, dlatego śmiało możemy mówić o prognozowanych śnieżycach. Zostanie zanotowany przyrost pokrywy śnieżnej. Spodziewamy się również nasilenia wiatru, ale nie będzie to aż taka silna wichura, jak w minionych dniach. Miejscami warunki na drogach szybko się pogorszą. 

Prognozowane położenie niżu Ida i kierunek przemieszczenia, noc 19/20 stycznia 2022

Załamanie pogody w Polsce, będą śnieżyce i burze śnieżne, prognoza opadów na mapach, 20 stycznia 2022

Zmianę przyniesie chłodny front atmosferyczny związany niżem Ida przemieszczającym się znad południowej Szwecji przez Bałtyk nad pogranicze Białorusi i Rosji. Mamy dokładne prognozy opadów śniegu, zobaczmy, kiedy spadnie śnieg i gdzie przyrost pokrywy śnieżnej będzie największy niemal godzina po godzinie.

Śnieżyce, burze śnieżne i mróz w Polsce

Chłodny front atmosferyczny z początkowo opadami deszczu, a następnie deszczu ze śniegiem i śniegu wkroczy do zachodniej i północno zachodniej Polski już w środę 19.01 wieczorem. W nocy strefa opadów, będzie się przesuwać na wschód i południowy wschód Polski. Za frontem napłynie chłodne i niestabilne powietrze arktyczne, dlatego w czwartek 20.01 w ciągu dnia zaczną się miejscami rozwijać chmury kłębiaste z przelotnymi śnieżycami, a lokalnie również burzami śnieżnymi. Spodziewamy się również nasilenia wiatru, w porywach na nizinach do 55-78 km/h. Silniej powieje jedynie nad samym morzem oraz w górach. Na szczytach miejscami powyżej 100 km/h. Generalnie wiatr może miejscami osiągnąć granicę ostrzeżenia dla wichury, ale na ogół zjawiska będą słabsze od linii szkwałowej z minionego poniedziałku.

Prognoza opadów śniegu w Polsce do godziny 10:00, 20 stycznia 2022. Model ECMWF

Śnieżyce i burze śnieżne w Polsce, prognoza opadów śniegu 20 stycznia 2022

Liczne rozproszone śnieżyce prognozuje szczególnie europejski model ECMWF. Już w czwartek 20.01 przed południem ma być ich sporo, zwłaszcza w południowej połowie kraju, ale nie tylko.

Prognoza śnieżyc i burz śnieżnych w Polsce, 20 stycznia 2022. Model ICON

Prognoza opadów śniegu i burz śnieżnych w Polsce, 20 stycznia 2022

Z kolei niemiecki model ICON przewiduje przemieszczenie śnieżyc w bardziej zwartych pasmach opadów. Również w tym przypadku miejscami przelotne opady śniegu będą intensywne i także przewidywane są lokalne burze śnieżne.

Prognozowane prawdopodobieństwo wystąpienia opadów śniegu w Polsce i Europie, 20 stycznia 2022

Prognoza śnieżyc i burz śnieżnych, gdzie wystąpią w Polsce, mapa opadów 20 stycznia 2022

Ryzyko wystąpienia opadów śniegu na obszarze Polski w czwartek 20.01 będzie bardzo duże, bo waha się od 85, do 100%, a to rzadko się zdarza w takiej skali na obszarze całego kraju. Prognozy jednoznacznie potwierdzają, że w wielu regionach kraju zdołają się zabielić krajobrazy, a miejscami również powstać pokrywa śnieżna w drugiej połowie obecnego tygodnia.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Polsce, do 23 stycznia 2022

Prognoza pokrywy śnieżnej w Polsce, do 23 stycznia 2022

Do niedzieli 23.01 najwięcej śniegu spadnie w rejonach podgórskich, nieco mniej, ale z wyraźną pokrywą śnieżną opady śniegu zaznaczą się także we wschodniej, południowej i północno wschodniej Polsce. Przed nami więc dość odczuwalne załamanie pogody w kierunku powrotu zimowych warunków atmosferycznych, co będzie zgodne z naszymi prognozami długoterminowymi.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!