| |
Zagrożenie!
Znamy dokładne prognozy na marzec w Polsce. Sumy opadów i temperatury potwierdzone. Mróz w nocy będzie częsty

Znamy dokładne prognozy na marzec w Polsce. Sumy opadów i temperatury potwierdzone. Mróz w nocy będzie częsty

Rozpoczęła się meteorologiczna wiosna. Jaką pogodę przyniesie marzec 2022 w Polsce, czy możemy się spodziewać znacznego wzrostu temperatury, a może w nocy nadal będzie często występował mróz. Jakie będą sumy opadów, czy będzie to miesiąc suchy, a może mokry. Czy wróci silna cyrkulacja strefowa z ryzykiem wichury i częstych burz, a może, będą przeważać stabilne warunki atmosferyczne. Sprawdźmy, najnowsze mapy pogodowe i prognozy na marzec 2022 dla Polski.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, marzec 2022

Dokładna prognoza pogody na marzec 2022, najnowsze mapy temperatury, opadów i ciśnienia

Tuż przed nastaniem marca została wydana najnowsza amerykańska prognoza sezonowa na pierwszy wiosenny miesiąc. Aktualne wyliczenia nie zmieniły się znacząco. Prognozy potwierdzają, że ma to być miesiąc ciepły. Średnia anomalia temperatury, będzie powyżej normy. Model CFS przewiduje temperaturę na poziomie około 1-2,5 st. C. powyżej normy klimatycznej. To oznacza, że np. w Warszawie średnia temperatura podczas tegorocznego marca ma wynieść około 4,2-5,7 st. C. przy normie wynoszącej 3,2 st. C. Początek marca ma być jednak chłodny ze względu na dominację pogody wyżowej i częstego mrozu w nocy. Sytuacja zacznie się zmieniać na przełomie pierwszej i drugiej dekady marca oraz w trakcie dalszej części miesiąca.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, między 14-20 marca 2022

Dokładna pogoda na marzec 2022 dla Polski i Europy, prognoza temperatury do 20 marca 2022

Dodatnią anomalię temperatury wskazuje nie tylko model amerykański, ale również model europejski ECMWF. Krótko mówiąc, po chłodnej pierwszej dekadzie marca, dalsza część miesiąca ma być coraz cieplejsza, aczkolwiek przymrozki w nocy nadal miejscami mogą się zdarzać. Operujące słońce i napływ ciepłego powietrza w dzień, będzie jednak na tyle duży, aby średnia temperatura była już wyraźnie powyżej normy.

Wstępnie prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, między 21-27 marca 2022

Pogoda na marzec 2022 dla Polski, prognoza temperatury, od 21, do 27 marca 2022

Co ciekawe, ma to być przeważnie dość pogodny miesiąc, często z przewagą stabilnych warunków pogodowych. Wszystko przez dominację trwalszego antycyklonu. Układ wyżowy ma się przemieszczać w rejonie Polski, a związany z nim wał wyżowy ma się przez znaczną część marca rozciągać na znacznym obszarze Europy. W marcu nie będzie więc dużego ryzyka wichury oraz częstych burz.

Prognozowana anomalia ciśnienia w Europie, marzec 2022

Pogoda na marzec 2022, prognoza ciśnienia, mapy pogodowe

Z tego powodu ośrodki niżowe, będą mieć niezwykle trudno przedrzeć się z frontami atmosferycznymi do środkowej Europy. Oczywiście opady będą się zdarzać, ale to oznacza, że będą one nieliczne i często rozproszone. Dni z załamaniem pogody w marcu ma być więc zdecydowanie mniej w stosunku do dni z przewagą stabilnej aury.

Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie, marzec 2022

Pogoda na marzec 2022, prognoza opadów w Polsce

Przed nami więc ciepły marzec, zwłaszcza z upływem 2 dekady oraz w drugiej połowie miesiąca. Wcześniej w dzień oczywiście temperatury będą dodatnie, ale nocne przymrozki, będą zjawiskiem częstym i powszechnym. Sytuacja zmieni się w dalszej części, gdy wyż przesunie się na wschód, wtedy zrobi się miejsce do napływu cieplejszego powietrza z zachodu i południowego zachodu. Ponadto marzec ma przynieść sumy opadów poniżej normy. Z tego powodu czeka nas suchy początek wiosny. Obecnie nie widać możliwości przełamania tego trendu. W przypadku istotnych zmian, będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!