| |
Zagrożenie!
Niepewna przyszłość zimowych igrzysk olimpijskich

Niepewna przyszłość zimowych igrzysk olimpijskich

W jednym z ostatnich artykułów obaliliśmy tezę, jakoby trwające zimowe igrzyska olimpijskie w Pjongczangu miały być najzimniejszymi w historii. Wyraźne spadki temperatury, jakie zanotowano przed rozpoczęciem igrzysk faktycznie miały wpływ na początek zmagań sportowców, jednak z upływem kolejnych dni temperatury w ciągu dnia coraz częściej były dodatnie, a w nocy spadki temperatur stały się coraz mniejsze. Na tle igrzysk z ubiegłych lat, tegoroczna impreza zakończy się pod znakiem łagodnej aury.

Warunki panujące w Pjongczangu na około miesiąc przed rozpoczęciem Igrzysk. Foto: english.cosun

Klimat Zimowe Igrzyska

Mając jednak na uwadze fakt, że w skali całego świata zauważalnie widać ocieplenie klimatu oraz jego skutki (np. topniejące lodowce), przyszłość zimowych igrzysk olimpijskich dla niektórych regionów stoi pod znakiem zapytania.

Warunki takie jak temperatura, naturalny śnieg i dni sprzyjające tworzeniu się śniegu mają kluczowy wpływ na przebieg poszczególnych dyscyplin sportowych. Przykładów opisujących anomalie pogodowe nie trzeba daleko szukać. Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi w 2014 roku notowano temperatury rzędu +20 st. C! Organizatorzy wiedząc o nadchodzącym ociepleniu musieli gromadzić śnieg w specjalnych strefach, dodatkowo chroniąc go matami termicznymi przed topnieniem.

Zimowe Igrzyska w Soczi. Foto: getty images

Klimat Zimowe Igrzyska 2018

Tymczasem w Korei Południowej naturalnego śniegu na ogół nie ma, co ma związek z panującymi temperaturami. Śnieg pada jedynie w górach, a na nizinach zdarza się niezwykle rzadko. Cały śnieg, który widzimy w czasie transmisji telewizyjnych, został specjalnie wyprodukowany na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczangu! Możemy sobie tylko wyobrazić, jakie są koszty jego produkcji oraz gromadzenia. Nie brakuje w czasie takiego procesu również problemów logistycznych, bowiem potrzebny jest stały dostęp do wody (najczęściej jezioro) oraz stabilny dosył energii elektrycznej niezbędnej do pracy urządzeń naśnieżających.

Na poniższym wykresie widzimy, że tylko 25 stycznia w Pjongczangu zanotowano 1 cm warstwę naturalnego śniegu

Grubość Pokrywy Śnieżnej Korea Południowa Igrzyska

Globalne trendy temperaturowe mierzone od 1924 r. (pierwsze oficjalne zimowe igrzyska olimpijskie) wskazują, że już wtedy luty wykazywał się dodatnim odchyleniem temperatury względem średniej na poziomie 1,01 st. C w skali całego świata.

Trend stopniowego ocieplania będzie kontynuowany w ciągu następnych dekad, dlatego poprzednie lokalizacje w których to odbywały się zimowe igrzyska mogą stracić status obszaru nadającego się na przeprowadzanie tego typu imprez. Analiza naukowców wykazała, że tylko 6 z 19 dotychczasowych miast - gospodarzy zimowych igrzysk olimpijskich - będzie nadawać się do przeprowadzenia igrzysk pod koniec obecnego stulecia! Prognozy klimatyczne przewidują, że do roku 2050 wiele miast w których przeprowadzane były igrzyska, będą miały do czynienia z ociepleniem na poziomie + 2,1 °C i +4,4 °C w latach 2080.

Prognozowane ocieplenie w lutym do roku 2080 względem poziomu z roku 1924. Dane: climatecentral (pod warunkiem znacznego ograniczenia gazów cieplarnianych)

Zmiany Klimatyczne Przyszłość Zimowych Igrzysk Olimpijskich

Kolejną ważną rzeczą do odnotowania jest stopniowy proces zmniejszania się zasięgu pokrywy śnieżnej na półkuli północnej i wycofywanie się lodowców. Ma to związek z zimowymi igrzyskami olimpijskimi, gdyż taki trend spowoduje, że w przeciągu następnych lat będzie trudniej o miejsca treningowe dla zawodników, zmuszając ich do dalszej podróży. Analizy naukowców wskazują, że niektóre sezony narciarskie w Stanach Zjednoczonych będą o 50% krótsze do roku 2050 r., a do roku 2080 nawet o 80%! W Stanach Zjednoczonych sporty zimowe generują obrót pieniężny w skali roku na poziomie 72 miliardów dolarów, wspierając przy tym prawie 700 tys. miejsc pracy. Perspektywa wyraźnego spadku trwania sezonów narciarskich z pewnością nie jest dobrą prognozą dla profesjonalnych sportowców.

Przyszłość zimowych Igrzysk Olimpijskich jest zatem niepewna. Wiele znanych i historycznych lokalizacji w przyszłości może nie spełnić wymagań klimatologicznych by móc ponownie być wybranym, jako miejsce na przeprowadzenie tego typu imprezy. Może to być kolejny dowód na to, jak zmiany klimatyczne wpłyną na nasze codzienne otoczenie i życie.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!