Igrzyska w Pjongczangu „najzimniejsze w dziejach”? To kolejny fejk!
Od 9 lutego emocjonujemy się zmaganiami sportowców na trwających zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Południowo - Koreańskim Pjongczangu. Dziś 17.02 po wielu dniach, Polska wreszcie zdobyła upragniony złoty medal dzięki fantastycznym skokom Kamila Stocha, który po raz 3 został mistrzem olimpijskim!
Tymczasem spójrzmy na przebieg igrzysk w kontekście pogody z jaką muszą się zmagać zawodnicy, a także organizatorzy. Media obiegła informacja, jakoby igrzyska w Korei Południowej miały być „najzimniejszymi w dziejach”. Sprawdźmy więc, jakie są fakty!
Fot. Kirsty Wigglesworth / AP Photo
Początek igrzysk przebiegał w dosyć trudnych warunkach pogodowych. Raporty medialne opisują w jaki sposób zimne powietrze wpłynęło na ich początkowy przebieg. Problemy pojawiły się wśród aklimatyzujących się sportowców już kilka dni przed igrzyskami, gdy temperatura spadała w nocy do blisko -10 st. C. Niektórzy z nich mieli nawet objawy hipotermii. Inne doniesienia mówiły o uszkodzonym sprzęcie narciarskim z powodu tworzących się ostrych kryształów śniegu i lodu, niszczących powierzchnię roboczą nart. Warunki utrudniał również wiatr, który oprócz potęgowania uczucia chłodu, powodował szereg utrudnień w trakcie skoków narciarskich.
Region, w którym odbywają się igrzyska znany jest jako zimny i suchy. Temperatury w lutym w Pjonczangu mogą dość często oscylować w granicach -5,5 st. C. Dane wskazują, że temperatura przed rozpoczęciem igrzysk faktycznie była o kilka stopni niższa od normy wieloletniej.
Powyższy wykres liniowy wskazuje jak zmieniały się wartości temperatury powierzchni gruntu w Pjongczangu w ciągu roku. Na początku lutego 2018 r. było wyraźnie zimniej niż w tym samym czasie w 2017 r.
Temperatura z upływem igrzysk zaczęła jednak rosnąć. Mróz zelżał, a w ciągu dnia pojawiły się również temperatury dodatnie. Wbrew zapowiedziom, igrzyska olimpijskie w Korei Południowej nie są i nie będą najzimniejszymi w historii.
Zanotowana temperatura minimalna i maksymalna w Pjongczangu, od 2, do 16 lutego
Średnia temperatura dobowa, od 9, do 16 lutego
9 lutego +0.25
10 lutego +0.1
11 lutego -5.4
12 lutego -4.05
13 lutego +0.4
14 lutego +4.45
15 lutego -2.15
16 lutego -0.2
Po zsumowaniu danych z dotychczasowych dni, średnia dobowa wynosi -0.82 st. C. Prognozy krótkoterminowe na dalsze dni są dość łagodne. Nie ma więc szans na najzimniejsze igrzyska w historii.
Prognozowany zakres temperatur minimalnych i maksymalnych oraz prawdopodobieństwo opadów do 24 lutego
Prognoza anomalii temperatury na najbliższe 5 dni wskazuje na średnią w pobliżu normy
O wiele zimniej było np. w 1994 roku w Lillehammer (średnia -7.8 st. C.), w 1972 roku w Saporro (-2.1 st. C.) oraz w 1960 roku w Lake Placid (-1.8 st. C.). Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Korei Południowej zakończą się 25 lutego.