| |
Zagrożenie!
Przyspiesza ocieplenie klimatu na Wyspach Brytyjskich

Przyspiesza ocieplenie klimatu na Wyspach Brytyjskich

25 lipca br. w kilku europejskich krajach został pobity rekord temperatury maksymalnej. Wśród tych krajów znalazła się również Wielka Brytania. W ogrodzie botanicznym w Cambridge termometr wskazał 38,7 stopnia Celsjusza.

Z wyników analizy opublikowanej przez brytyjski urząd meteorologiczny wynika, że należy się przygotować na niebezpieczeństwa związane z ocieplaniem klimatu. Dziesięć najgorętszych lat w historii miało miejsce w ciągu ostatnich dwóch dekad. W ciągu ostatniej dekady objętość deszczu była o ponad 12 procent wyższa niż w latach 1961-1990.

Zdjęcie satelitarne Wielkiej Brytanii z 25 lipca 2019 roku. W tym dniu zanotowano nowy rekord temperatury maksymalnej w tym kraju. Dane: NASA

Zdjęcie satelitarne klimat rekord temperatury Wielka Brytania

Trend jest jasny - temperatura rośnie, ocieplenie przyspiesza. Ostatnia dekada była średnio o 0,3 stopnia C. cieplejsza w porównaniu z latami 1981-2010 i o niemal 1 st. C. cieplejsza niż w latach 1961-1990. Autorzy nie mają wątpliwości, że jest to spowodowane globalnymi zmianami klimatycznymi.

-"Prawdopodobnie przed nami kolejne lata, które będą trafiać do czołówki zestawienia, będziemy bić rekordy temperatur. A gwałtowne opady będą zdecydowanie częstsze"- powiedziała na antenie BBC Elizabeth Bentley, szefowa Królewskiego Stowarzyszenia Meteorologicznego. Do tej pory najcieplejszym rokiem w historii pomiarów na Wyspach Brytyjskich, był rok 2014. Pomiary są tutaj prowadzone od 135 lat.

Przy tej okazji warto również sprawdzić, jak zmienia się klimat w Polsce. O tym więcej w naszym wcześniejszym artykule


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!