| |
Zagrożenie!
Który miesiąc w Polsce jest najbardziej ponury?

Który miesiąc w Polsce jest najbardziej ponury?

Wkraczamy w okres pogodowy, gdy każda godzina ze Słońcem jest na wagę złota. Czy wiecie, jaki miesiąc w Polsce uchodzi za najbardziej ponury?

Z danych klimatycznych IMGW wynika, że tym miesiącem jest grudzień. Coraz krótsze dni, a także zgniłe wyże i ośrodki niżowe znacznie wtedy ograniczają liczbę godzin usłonecznienia. Na północy kraju miejscami średnia liczba godzin ze Słońcem w okresie referencyjnym 1971-2000 nie przekraczała 30 godzin! Na przeważającym obszarze kraju nie jest jednak lepiej, bo średnia wynosi 30-40 godzin. Nieco lepiej jest na południu kraju, gdzie średnio notuje się 40-60 godzin ze Słońcem w ciągu całego miesiąca.

Usłonecznienie w Polsce

Przed nami więc statystycznie najbardziej ponury miesiąc, przynajmniej pod względem warunków atmosferycznych. Z uwagi jednak na czekające nas święta i zabawę sylwestrową, nasze samopoczucie w grudniu może być lepsze :)

Nie zmienia to jednak faktu, że jesteśmy w okresie, gdy warunki do wytwarzania witaminy D powstającej w skórze pod wpływem promieni słonecznych należą do najgorszych w przeciągu całego roku. Dane jednoznacznie wskazują, że 90% Polaków ma niedobór witaminy D, w tym 60% jej poważny deficyt.

Niedobory witaminy D wiążą się nie tylko z chorobami kości - czyli krzywicą u dzieci i osteoporozą w wieku podeszłym, ale również mają wpływ na rozwój wielu schorzeń przewlekłych. Witamina D stymuluje układ odpornościowy, odgrywa ważną rolę w zwalczaniu zakażeń zarówno bakteryjnych, jak i wirusowych. Pomaga więc w zapobieganiu infekcjom. Ponadto niedobory witaminy D kilkukrotnie zwiększają ryzyko wystąpienia większości chorób cywilizacyjnych, między innymi: cukrzycy, chorób układu sercowo-naczyniowego, autoimmunologicznych, nowotworów, chorób psychicznych - depresji i schizofrenii. Przyswajanie witaminy D z pożywienia jest ograniczone, bowiem głównym źródłem pokarmowym tej witaminy są dziko żyjące ryby morskie: łosoś, makrela czy śledź.

Ze względu na klimat w jakim żyjemy, eksperci zalecają suplementowanie witaminy D, szczególnie od września do kwietnia.

Dane: IMGW


Komentarze
Ben Wwa

Ja bym wymienił jeszcze jeden czynnik nader negatywnie wpływający na moje samopoczucie w okresie jesienno-zimowym, a w grudniu w szczególności; a mianowicie, uparte powracanie u nas w październiku do czasu zimowego, które w moim odczuciu fatalnie skraca światło popołudniowe, akurat w porze największej aktywności (przynajmniej mojej). Nie pojmuję, po co ta zmiana czasu.

22 listopad 2018 - 11:48
Odpowiedz