| |
Zagrożenie!
Zima w prognozach. Śnieżyce zbliżają się do Europy. Czy śnieg dotrze do Polski?

Zima w prognozach. Śnieżyce zbliżają się do Europy. Czy śnieg dotrze do Polski?

Niedawno informowaliśmy o powiewie wiosny i wyjątkowo wysokich temperaturach na północy Europy w Skandynawii. Nawet tam było cieplej niż w Polsce, tymczasem do Norwegii, Szwecji i Finlandii dotrze jeszcze w kwietniu oraz na początku maja kolejny atak zimy. Temperatury spadną, pojawi się większy mróz w nocy i znowu w wielu regionach będzie dostawa świeżego śniegu. Sprawdźmy, kiedy będą śnieżyce i czy ten kolejny cyklon z opadami śniegu wpłynie na warunki pogodowe w Polsce.

Prognozowane opady śniegu na północy Europy w Skandynawii, 28 kwietnia 2022

Śnieżyce zbliżają się do Europy, czy śnieg na przełomie kwietnia i maja 2022 dotrze do Polski. Mapa opadów 28 kwietnia 2022

Pogoda w Europie potrafi się zmieniać z dnia na dzień. Nasze położenie geograficzne sprawia, że jesteśmy na styku różnych mas powietrza. Z tego powodu okresy stabilnych i długotrwałych warunków pogodowych trwają rzadko. Kilka dni temu w Norwegii, Szwecji i Finlandii panowała piękna i słoneczna pogoda w wiosennymi temperaturami. Wyjątkowo ciepło było szczególnie w Norwegii, gdzie temperatury miejscami przekroczyły 20 st. C. Skandynawia był więc cieplejsza od Polski.

Zaśnieżona Skandynawia z widocznym lodem morskim na północy Bałtyku w Zatoce Botnickiej, 21 kwietnia 2022. Foto: NASA

Zima wróci do Europy, była wiosna będą śnieżyce w Skandynawii, pogoda w kwietniu i maju 2022

Powiew wiosny w Skandynawii był tylko chwilowy. Dane satelitarne ujawniają, że jest to w Europie dalej region z zalegającą pokrywą śnieżną. Bardzo dużo śniegu nadal mamy w norweskich górach, w północnej połowie Szwecji oraz na znacznym obszarze Finlandii i północnej Rosji. Również w tej części naszego kontynentu przybycie trwalszej i cieplejszej wiosny się opóźnia. Temperatura w Skandynawii ponownie spadnie i pojawi się wyraźna ujemna anomalia temperatury. Około 28 kwietnia pojawi się niewielki niż z opadami śniegu. Popada praktycznie w całej zachodniej i północnej Norwegii, a następnie słabnące opady wraz z przesuwaniem się niżu na wschód dotrą również częściowo do północnej Szwecji przez Finlandię po miejscami północną i północno zachodnią Rosję.

Prognozowana pokrywa śnieżna w Europie, 30 kwietnia 2022

Śnieżyce wrócą do Europy, prognoza pokrywy śnieżnej, 30 kwietnia 2022

Dane prognostyczne wskazują, że warunki zimowe w kwietniu utrzymają się w kontynentalnej części Europy na przeważającym obszarze Skandynawii, Alp, miejscami Karpat w Rumunii i Pirenejów na pograniczu Hiszpanii i Francji, północnej Rosji i Tatr w Polsce po pasmo górskie Kaukazu. Kolejna śnieżyca zapowiada się w okolicach 2 maja, a więc w trakcie długiego weekendu w Polsce. Również wtedy niż przemieści się nad Skandynawią z zachodu na wschód.

Wstępnie prognozowane położenie niżu nad Skandynawią. Cyklon przyniesie śnieżyce, miejscami również deszcz ze śniegiem, 2 maja 2022

Śnieżyca i zima wróci do Europy, prognoza opadów śniegu 2 maja 2022

Cyklon kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara zaciągnie chłodne powietrze, które rozprzestrzeni się nad Skandynawię i północno zachodnią Rosję.

Prognozowana temperatura w Europie, noc 1 maja 2022

Zima wróci do Europy, będą śnieżyce i mróz, prognoza temperatury 1 maja 2022

Opady śniegu z tego niżu do Polski nie dotrą, ale przejściowo chłodniejsze powietrze może zostać skierowane na południe. Możemy to odczuć między około 3-5 maja (+/1 dzień), gdy temperatury znowu mają być wyraźnie poniżej normy. Z tego też powodu w Polsce aktualnie w prognozach nadal nie widać wyraźnego trendu ze stałym ociepleniem powyżej 20 st. C.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!