W Skandynawii cieplej niż w Polsce. Pogoda staje na głowie. Kiedy temperatura wzrośnie?
Narasta irytacja chłodnym kwietniem w Polsce, zwłaszcza, że w ubiegłym roku również mieliśmy wyjątkowo zimny ten miesiąc. Temperatury są nadal poniżej normy klimatycznej, a ciepło jest tam, gdzie nie powinno. Przykładem jest Skandynawia. Nawet tutaj temperatury są wyższe od tych notowanych w Polsce. W Norwegii notowano maksymalnie prawie 21 stopni, a w Polsce w wielu regionach było ledwie 7-12 st. C. Pogoda więc dosłownie staje na głowie. Sprawdźmy, jaka jest przyczyna utrzymującego się ochłodzenia i kiedy temperatury wreszcie wzrosną w Polsce?
W Skandynawii cieplej niż w Polsce. Anomalia temperatury notowana 20 kwietnia 2022
Zwróćmy uwagę, że obecnie chłodniej niż zwykle jest nie tylko w Polsce, ale również na Bałkanach oraz w Hiszpanii, gdzie niedawno notowano upał, a teraz temperatura znacznie spadła i będą ulewy. Z kolei zdecydowanie cieplej niż wynika to z normy klimatycznej jest w Skandynawii oraz w Rosji w pobliżu Kazachstanu.
Ciepły i pogodny dzień w Norwegii. Zanotowana temperatura maksymalna, 20 kwietnia 2022. Dane: Ogimet
Tymczasem w Polsce w tym dniu temperatury sięgały na przeważającym obszarze 7-12 st. C., tylko miejscami na północy i północnym zachodzie do 13-14 st. C.
W Polsce chłodniej niż w Skandynawii. Zanotowana temperatura maksymalna, 20 kwietnia 2022
Cieplej niż w Polsce było także miejscami w Szwecji, a nawet w Finlandii, gdzie temperatury dochodziły do 17-19 st. C.
W Szwecji, Norwegii i Finlandii cieplej niż w Polsce. Temperatury zanotowane 20 kwietnia 2022
Przyczyną tej sytuacji jest aktualny rozkład baryczny nad Europą dobrze widoczny na mapie synoptycznej. Na pogodę w Skandynawii od wielu dni wpływa pogodny wyż Spiro. Zaciąga on łagodne powietrze znad Atlantyku, ponadto operacja słoneczna nagrzewa stopniowo osiadające powietrze. Zupełnie inaczej jest na wschodzie, w centrum i miejscami na południu Europy. Odczuwamy tutaj efekt odciętych niżów blokowanych przez układ wyżowy. Takie niże są zbudowane z chłodnego powietrza, dlatego mówi się o tzw. kropli chłodu. Ośrodki te muszą się więc stopniowo wypełnić nad danym obszarem.
Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres 21 kwietnia - 1 maja 2022
Na szczęście temperatury z upływem 3 dekady kwietnia również wzrosną w Polsce. Co prawda nie będzie to jeszcze wybuch gorąca, ale temperatury maksymalne oscylujące na obszarze kraju w zależności od regionu na poziomie 10-20 st. C. będą jak najbardziej możliwe. Przymrozki w nocy również ustąpią, a to oznacza, że temperatura przez całą dobę będzie na ogół dodatnia. Nic już więc nie zatrzyma zakwitu prawdziwej wiosny w Polsce. To będą jednak nadal przeważnie niższe temperatury od normy wieloletniej, tylko miejscami w niektórych dniach norma termiczna może zostać osiągnięta lub przekroczona. Warunki meteorologiczne nadal będą jednak zmienne o czym będziemy informować na bieżąco.
DobraPogoda24.pl
Depresji można dostać od takiej pogody. Kiedy to się wreszcie skończy i będzie ciepło i pogodnie? Dobrze, że chociaż przymrozki ustąpiły.
Cóż, wygląda na to, że temperatury "niższe od normy wieloletniej" stają się u nas normą. Pozostaje mieć nadzieję, że od czasu do czasu będą zdarzać się cieplejsze niż zwykle dni, choć z czasem pewnie coraz rzadziej...
To już jest tragedia z taką pogodą. Pół roku ludzie siedzą w domach i czekają na wiosnę a jak nadchodzi wiosna to mamy jesień. Dramat. Kiedy będzie znowu ciepło?