| |
Zagrożenie!
Zima zakradła się do Europy. W Polsce dwucyfrowy mróz w prognozach. Temperatura zaskoczy?

Zima zakradła się do Europy. W Polsce dwucyfrowy mróz w prognozach. Temperatura zaskoczy?

Ostatnie dni listopada przyniosły powiew zimy nie tylko na północy Europy w Skandynawii i Rosji, ale również w głębi kontynentu w tym w Polsce. Śnieg spadł m.in. na obszarze Hiszpanii, Andory, Niemiec, Litwy, Austrii, Szkocji i Czech. Układ baryczny nad Europą nadal będzie sprzyjał pojawianiu się kolejnych zimowych epizodów. Zaczną one obejmować większy obszar kontynentu. W prognozach pojawia się również silny mróz, zwłaszcza z upływem pierwszej dekady grudnia 2021. Niewykluczone, że dwucyfrowy mróz pojawi się nie tylko w kotlinach w rejonach podgórskich, ale również na nizinach.

Zima zakradła się do Europy. Gdzie spadł śnieg, listopad 2021, silny mróz w prognozach dla Polski, grudzień 2021

Opady śniegu w Polsce i innych europejskich krajach nadal możliwe

Krajów, które doświadczą pierwszych zimowych incydentów na przełomie listopada i grudnia w Europie będzie znacznie więcej. Po pierwszych śnieżycach pokrywa śnieżna w niedzielę 28.11, będzie notowana miejscami w Polsce, ponadto w Czechach, Niemczech, we Francji, Hiszpanii, na Wyspach Brytyjskich oraz w krajach nadbałtyckich.

Prognozowana pokrywa śnieżna w Europie, 28 listopada 2021

Pokrywa śnieżna w Polsce i Europie, mapy opadów śniegu 28 listopada 2021

Mało tego, przejdą kolejne śnieżyce. W Polsce znowu spadnie sporu śniegu już między 28-29 listopada o czym więcej informujemy w stosownej prognozie opadów śniegu.

Prognozowana pokrywa śnieżna w Europie, 29 listopada 2021

Opady śniegu i śnieżyce w Polsce, prognoza opadów śniegu 28-29-30 listopada 2021

Z prognozy opartej na europejskim modelu ECMWF wynika, że w Polsce do końca listopada zimowe akcenty mogą się pojawić praktycznie niemal w całym kraju. Nie bądźmy więc zdziwieni, jak zobaczymy pierwsze opady śniegu również w regionach, które do tej pory nie doświadczyły śnieżyc. Na początku grudnia największa pokrywa śnieżna w Polsce jest prognozowana w województwie warmińsko mazurskim, a także na południu Dolnego Śląska i na Opolszczyźnie.

Prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce i Europie, do 30 listopada 2021

Prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce i Europie, 30 listopada 2021

Przedstawione prognozy pokrywy śnieżnej są wstępne i mogą się miejscami różnić o kilka cm, gdyż zależą od czynników lokalnych oraz ostatecznych trajektorii ośrodków niżowych i stref frontów atmosferycznych. Nie zmienia to faktu, że zimę poczujemy w wielu regionach Polski i Europy.

Silny mróz w prognozach na pierwszą dekadę grudnia 2021

Przyczyną pojawienia się zimowych akcentów w Europie jest ujemny indeks NAO, jaki pojawił się nad Atlantykiem pod koniec listopada. Jest to sytuacja, gdy silny wyż atlantycki blokuje klasyczną cyrkulację strefową z napływem łagodnych mas powietrza. W tej sytuacji otwiera się korytarz do napływu powietrza arktycznego z północy, w tym do środkowej i południowej Europy. Zimne powietrze w zetknięciu z wilgotniejszymi i cieplejszymi masami powietrza transportowanymi przez ośrodki niżowe np. z rejonu basenu Morza Śródziemnego, powoduje miejscami wystąpienie opadów śniegu. Indeks NAO z upływem grudnia ma ponownie wzrosnąć, ale zanim to nastąpi to nadal będziemy się zmagać ze zmienną pogodą, także charakterystyczną dla przedzimia z kolejnymi akcentami zimowymi.

Prognozowane prawdopodobieństwo temperatur dla Suwałk do 13 grudnia

Silny mróz w prognozach dla Polski, jaka będzie pierwsza dekada grudnia 2021

Prognozy na pierwszą dekadę grudnia dla Polski coraz częściej wskazują na możliwość większego ochłodzenia, zwłaszcza między około 4-9 grudnia. Na powyższych przykładowych danych dla polskiego bieguna zimna widać, że w tym czasie może na Podlasiu utrzymywać się całodobowy mróz, a w nocy, jeśli będą większe przejaśnienia i rozpogodzenia, to całkiem prawdopodobne, że wystąpi dwucyfrowy mróz i to na wysokości 2m.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 7 grudnia 2021 o poranku

Możliwy silny mróz w Polsce. Prognoza temperatury na grudzień 2021

Przed nami więc kontynuacja zmiennych warunków atmosferycznych z możliwymi akcentami zimowymi. Możliwe przejściowe ochłodzenie będziemy jeszcze weryfikować, ale całkiem prawdopodobne, że temperatura w Polsce w pierwszej dekadzie grudnia spadnie na obszarze kraju, w zależności od regionów nawet do -15/-3 st. C. W dolinach górskich mróz będzie większy. Więcej szczegółów podamy już jutro w prognozie długoterminowej na 16 dni.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Monia

Czyli jest szansa, że zimowe akcenty dociągną do św. Mikołaja, bo na Boże Narodzenie pewnie znowu nie ma szans?

27 listopad 2021 - 19:46
Odpowiedz
Gregory

Pamiętając poprzednie lata to Wigilia znowu pewnie będzie bez śniegu, obym się mylił.

27 listopad 2021 - 21:56
Odpowiedz