| |
Zagrożenie!
 Nowa śnieżyca uderzy w Polsce. Przeglądamy mapy opadów śniegu. Wiemy, kiedy i gdzie spadnie śnieg

Nowa śnieżyca uderzy w Polsce. Przeglądamy mapy opadów śniegu. Wiemy, kiedy i gdzie spadnie śnieg

Pogoda na przełomie listopada i grudnia 2021 w Polsce będzie nadal upływać pod znakiem pojawiających się opadów śniegu w różnych regionach kraju, ponadto będzie możliwy mróz w nocy. Pierwsza śnieżyca już wystąpiła, ale na tym nie koniec, bo do Polski zbliża się nowa śnieżyca również związana z kolejnym niżem genueńskim. Mamy najnowsze mapy opadów śniegu, sprawdźmy, gdzie będzie padał śnieg i powstanie pokrywa śnieżna. Intensywne opady śniegu z południa ponownie będą powodować problemy na drogach. Mokry śnieg oblepi gałęzie, dlatego lokalnie mogą zostać uszkodzone linie energetyczne. Kto nie wierzył w nasze zapowiedzi zimy od wielu dni, to obecnie doświadcza tego faktu.

Kolejny niż z południa przyniesie śnieżycę w Polsce. Prognozowane położenie niżu w nocy 28/29 listopada 2021

Nowa śnieżyca uderzy w Polsce, najnowsze mapy opadów śniegu, wiemy, gdzie spadnie śnieg w Polsce 28-29 listopada 2021

Minionej doby śnieżyca w Polsce pojawiła się na obszarze od Dolnego i Górnego Śląska, Opolszczyzny przez centrum, cześć Mazowsza po województwo podlaskie i warmińsko mazurskie. Najwięcej śniegu spadło między Opolszczyzną i Ziemią Łódzką. Na tym obszarze pokrywa śnieżna miejscami osiąga 9-12 cm. To sporo, jak na pierwsze uderzenie zimy. 

Nowa śnieżyca w Polsce przejdzie między 28-29 listopada

Polska nadal znajduje się w obszarze obniżonego ciśnienia rozciągającym się na południe Europy aż po Morze Śródziemne. Napłynęło tutaj chłodne powietrze, które inicjuje cyklogenezę nad stosunkowo ciepłym morzem. Rozwijają się kolejne ośrodki niżowe, które zgodnie z kierunkiem przepływu powietrza przesuną się na północny wschód w kierunku Polski. Kolejny taki niż znajdzie się za kilkadziesiąt godzin nad Polską. Jego centrum z cieplejszym wycinkiem będzie na wschodzie lub w centrum kraju, dlatego ponownie na zachód i południowy zachód od niego będzie padał intensywny mokry śnieg. Przejdzie zatem kolejna śnieżyca.

Prognozowany zasięg występowania intensywnych opadów śniegu w Polsce, godzina 19:00, 28 listopada 2021

Nowa śnieżyca w Polsce, prognoza opadów śniegu 28-29 listopada 2021, nowe mapy opadów śniegu

Kolejna śnieżyca wejdzie do Polski w niedzielę 28.11 w ciągu dnia. Do wieczora ma się rozciągać od Dolnego Śląska i początkowo Opolszczyzny przez część Wielkopolski po Kujawy. Podany zasięg opadów jest wstępny i może jeszcze ulec korekcie ze względu na niestabilną trajektorię ośrodka niżowego z południa. 

Prognozowane opady śniegu i deszczu w Polsce, do godziny 22:00, 28 listopada 2021

Prognoza opadów śniegu w Polsce, nowa śnieżyca 28-29 listopada. Mapa opadów śniegu

W nocy 28/29 listopada, śnieżyca będzie się przesuwać z południowego zachodu na północ i północny wschód kraju, z Dolnego Śląska na Kujawy, Pomorze Gdańskie i Warmię. 

Prognozowane położenie strefy opadów śniegu i deszczu w Polsce, godzina 04:00, 29 listopada 2021

Prognoza opadów śniegu w Polsce, nowa śnieżyca, mapa opadów, 28-29 listopada 2021

Prognozy wskazują, że miejscami między 29-30 listopada, śnieg może spaść również na południowym wschodzie kraju na Podkarpaciu o ile spadek temperatury pokryje się z występowaniem opadów. W każdym razie jest szansa, że krajobrazy miejscami zdołają się zabielić.

Po drugiej śnieżycy najwięcej śniegu od Dolnego Śląska po Warmię i Mazury

Zasięg prognozowanej drugiej śnieżycy w Polsce jeszcze może się nieznacznie zmienić, co widać w wydaniach poszczególnych modeli numerycznych. Jutro 28.11 o poranku wydamy najnowszą i najpewniejszą prognozę śnieżycy. 

Wstępnie prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Polsce, między 27-29 listopada (do południa). Model ARPEGE

Prognoza pokrywy śnieżnej w Polsce po drugiej śnieżycy, 28-29 listopada 2021

Generalnie jednak spodziewamy się, że główna oś drugiej śnieżycy będzie się przesuwać z Dolnego Śląska i początkowo Opolszczyzny przez część Wielkopolski, Kujawy po Pomorze Gdańskie oraz województwo warmińsko mazurskie. Na tym obszarze należy się liczyć ze znacznym przyrostem pokrywy śnieżnej, wystąpieniem paraliżu na drogach, a także lokalnymi przerwami w dostawie energii elektrycznej. Na pozostałym obszarze kraju popada miejscami deszcz i deszcz ze śniegiem, tylko lokalnie śnieg.

Prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce po drugiej śnieżycy z uwzględnieniem powstałej pokrywy śnieżnej po przejściu pierwszej śnieżycy. 29 listopada 2021, godzina 13:00, model ECMWF

Prognoza opadów śniegu w Polsce do 29 listopada 2021, najnowsze mapy opadów śniegu

Akcenty zimowe, będą możliwe również w następnych dniach, w tym w pierwszej dekadzie grudnia o czym dowiecie się więcej jutro 28.11 w naszej najnowszej prognozie długoterminowej. Już teraz uprzedzamy, że czeka nas zmienna pogoda charakterystyczna dla przedzimia.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Ksenia

Super oby zima się rozkręciła i trzymała do wiosny :) Gratuluję sprawdzonej prognozy.

27 listopad 2021 - 11:55
Odpowiedz
Roman

Długo takie epizody zimowe będą możliwe?

27 listopad 2021 - 14:11
Odpowiedz