| |
Zagrożenie!
Zima wróciła do Europy. Mróz sięga -15 stopni. Przeszły śnieżyce i zawieje śnieżne. Wiemy, gdzie jest śnieg

Zima wróciła do Europy. Mróz sięga -15 stopni. Przeszły śnieżyce i zawieje śnieżne. Wiemy, gdzie jest śnieg

Zapowiadaliśmy, że zima w ostatniej dekadzie października pojawi się na północy i północnym wschodzie Europy. Śnieżyce z wichurami, w tym z zawiejami śnieżnymi przeszły przez kilka krajów, a następnie po zaciągnięciu powietrza arktycznego przez śnieżne cyklony, w obszarze wyżowym chwycił mróz. Temperatura miejscami spadła nawet do -15,1 st. C. Zimowa pogoda wróciła do Norwegii, północnej Szwecji, Finlandii i miejscami Rosji. Na tym obszarze pojawił się mróz i powstała pokrywa śnieżna.

Prognozowane prawdopodobieństwo opadów śniegu w Europie, 30 października 2022

Zima wróciła do Europy, chwycił mróz do -15 stopni, gdzie jest śnieg i mróz w październiku 2022

Nad Europą mamy obecnie bardzo ciekawą pogodę. Na południu zdarzają się jeszcze dni z upałem i to ciepłe powietrze w kolejnych dniach wedrze się w głąb środkowej i częściowo nawet północnej Europy, ale na północnym wschodzie jest chłodniej i tam pojawiło się pierwsze zapowiadane przez naszych synoptyków uderzenie zimy. Co ciekawe, jest ono dość późne, jak na ten region Europy. W ubiegłym roku pierwsze śnieżyce i to w skandynawskich miastach położonych nad północnym Bałtykiem notowaliśmy już we wrześniu.

Zasięg mrozu prognozowany w Europie, 26 października 2022

Zima uderzyła w Europie, zasięg mrozu, 26 października 2022

Po odsunięciu się układów niżowych ze śnieżycami, za frontami atmosferycznymi spłynęła znacznie chłodniejsza masa powietrza arktycznego. Na obszarze szczególnie, od północnej Norwegii przez Szwecję, Finlandię po Rosję chwycił mróz. Temperatura w wielu miejscach spadła do -15/-10 st. C.

Zima wróciła do Europy. Zanotowany mróz, 26 października 2022. Dane: Ogimet

Zima wróciła do Europy, zanotowany mróz 26 października 2022

W kolejnych dniach obszar zasięgu mrozu będzie się wahać i nieco zwężać, gdyż także na północ zacznie się wdzierać cieplejsze powietrze z południa i południowego zachodu Europy, ale nadal będą możliwe miejscami opady śniegu, zwłaszcza pod koniec miesiąca, gdy kolejny śnieżny cyklon zaznaczy się nad północno wschodnią Europą.

Zima wróciła do Norwegii, miejscowość Bodo

Regionów pokrytym śniegiem w północnej Norwegii jest bardzo dużo. Zrobiło się pięknie i bajecznie, ale zimowe krajobrazy pojawiły się później niż zwykle.

Zima w Norwegii, miejscowość Tromso. 25 października 2022

Obszar niskich temperatur na północy i północnym wschodzie Europy na przełomie października i listopada niewiele się zmieni. Będzie on zgodny z poprzednimi prognozami. Co ciekawe, mimo, że mróz, czy przymrozki w obszarze wyżowym na tym obszarze Europy będą liczne, to ta temperatura będzie wyższa od normy klimatycznej, a to oznacza, że o tej porze roku powinno być w tym regionie Europy już znacznie zimniej i bardziej śnieżnie.

Prognoza temperatur minimalnych i zasięg mrozu w Europie, jaki może wystąpić między 26 października i 5 listopada 2022

Mróz i śnieg wrócił do Europy, przeszły śnieżyce, prognoza temperatury do 5 listopada 2022

Miejscami temperatury mogą być niższe, bo model GFS ma tendencję do zawyżania temperatur minimalnych, ponadto zasięg mrozu również może być większy. Przykładowo model ECMWF daje szansę na nocne przymrozki przed końcem października również na obszarze Białorusi i Ukrainy.

Zima ze śniegiem i mrozem wróciła do Finlandii. Miejscowość Rovaniemi, 26 października 2022

Pokrywa śnieżna na przełomie października i listopada ma szansę powstać i utrzymywać się szczególnie między północną Skandynawią i częściowo Rosją. Zimowe akcenty będą możliwe również w rejonie Alp i Kaukazu.

Prognozowana pokrywa śnieżna w Europie, jaka będzie możliwa do 4 listopada 2022

Zima pojawiła się w Europie, prognoza pokrywy śnieżnej do 4 listopada 2022

Z kolei w Polsce nadal możemy cieszyć się piękną i ciepłą złotą jesienią. Czeka nas miejscami powrót babiego lata z temperaturą osiągającą lub przekraczającą 20 st. C., zwłaszcza na południu i południowym zachodzie kraju. To ocieplenie utrzyma się co najmniej do początku listopada.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!