| |
Zagrożenie!
Upał w Europie przekracza 32 stopnie. To ciepłe powietrze napłynie do Polski. Ludzie wracają na plaże

Upał w Europie przekracza 32 stopnie. To ciepłe powietrze napłynie do Polski. Ludzie wracają na plaże

Mimo, że do rozpoczęcia meteorologicznej zimy pozostaje nieco ponad miesiąc, to nadal notujemy upał w Europie. Październik zapisuje się jako wyjątkowo ciepły w wielu krajach. W ostatnich dniach temperatury przekraczające 30-32 st. C. zanotowano ponownie w Hiszpanii, Francji i we Włoszech. To ciepłe powietrze z południowo zachodniej Europy znowu napłynie do Polski i będziemy cieszyć się uderzeniem słonecznej złotej jesieni, a nawet babiego lata. Temperatury maksymalne według najnowszych prognoz, w Polsce osiągną nawet 21-24 st. C. Sprawdźmy, kiedy znowu będzie bardzo ciepło i warto zaplanować wypoczynek na świeżym powietrzu.

Upał nadal występuje w Europie. Prognozowany zasięg adwekcji ciepłego powietrza i anomalii temperatury na wysokości 1,5 km, 29 października 2022

Upał w Europie przekracza 32 st. C. To ciepłe powietrze napłynie do Polski, prognozowana anomalia temperatury 29 października 2022

Ostatnia dekada października ponownie przynosi upał w Hiszpanii, Francji i we Włoszech. Temperatura miejscami przekracza 29-32 st. C., a lokalnie może sięgnąć nawet 33-34 st. C.

Prognozowana maksymalna temperatura we Włoszech i Grecji, 25 października 2022

Upał nadal w Europie, prognozowana temperatura we Włoszech, 25 października 2022

Temperatura we Włoszech ponownie miejscami przekroczy 30 st. C., zwłaszcza na Sycylii oraz Sardynii. W ostatnich dniach było szczególnie ciepło we Francji. Temperatura w Figari osiągnęła 32,5 st. C., Calvi 31,9 st. C., Ajaccio 31,2 st. C. Upał notuje się również w Hiszpanii. W Capdepera - Faro było 31,4 st. C. 

Prognozowany upał na południu Hiszpanii, 26 października 2022

Upał w Europie nadal możliwy, ciepłe powietrze wróci do Polski, prognoza temperatury 26 października 2022

Wysokie temperatury na południu Europy sprawiają, że ludzie ponownie wracają na plaże. Takie widoki obserwujemy m.in. we Włoszech i Hiszpanii. Przed nastaniem znacznie niższych temperatur każdy taki dzień jest na wagę złota, dlatego nadal są miejsca, gdzie ludzie pojawią się na plażach i korzystają z uroków późnego lata. 

Prognozowany upał na południowym zachodzie Francji, 28 października 2022

Upał w Europie, ludzie wracają na plaże, prognoza temperatury we Francji 28 października 2022

To ciepłe powietrze z południa i południowego zachodu niebawem ponownie napłynie do Polski. Będzie to możliwe, gdyż nad Polską pojawi się układ wyżowy, a nad zachodnią Europą nadal będzie stacjonować cyklon. Między tymi ośrodkami powstanie korytarz do adwekcji bardzo ciepłego i suchszego powietrza, a przez to napływowi cieplejszego powietrza będą również towarzyszyć przejaśnienia i rozpogodzenia.

Mapa geopotencjału na wysokości izobarycznej 500 hPa, 30 października 2022

Fala upałów w Europie, październik 2022, ciepłe powietrze wróci do Polski i będzie babie lato

Na powyższej mapie widać, że Polskę pod koniec października sięgnie wyż zbudowany z ciepłego powietrza i rozciągający się od północno zachodniej Afryki przez Włochy po środkową i północno zachodnią Europę. Między tym polem wyżowym pojawią się ośrodki niżowe na Atlantyku przy zachodniej Europie. W ten sposób będzie możliwy napływ bardzo ciepłego powietrza do Polski. Znowu poczujemy piękną i ciepłą złotą jesień, a nawet babie lato.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 29 października 2022

Ciepła jesień wróci do Polski, będzie babie lato, prognoza temperatury 29 października 2022

Jest szansa, że jeszcze przed końcem października zanotujemy temperatury maksymalne w Polsce i to na znacznym obszarze kraju, zwłaszcza na zachodzie, południowym zachodzie i południu powyżej 20-23 st. C., a lokalnie może być nawet 24 st. C. w przypadku zjawisk fenowych.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 30 października 2022

Upał w Europie, babie lato w Polsce nadal możliwe, prognozowana temperatura 30 października 2022

Możliwe, że to ocieplenie przeciągnie się na przełom października i listopada w Polsce i dopiero w trakcie pierwszej dekady listopada temperatury zaczną stopniowo spadać, ale nie gwałtownie. Nie pozostaje nam nic innego, jak korzystać z ciepłej pogody i jeszcze śmiało planować aktywny wypoczynek.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!