| |
Zagrożenie!
Zima wkroczy do Europy. Śnieżyce przejdą przez kilka krajów. Wiemy, gdzie będzie biało i chwyci mróz

Zima wkroczy do Europy. Śnieżyce przejdą przez kilka krajów. Wiemy, gdzie będzie biało i chwyci mróz

Trwa ostatnia dekada października, która w Polsce będzie nadal łaskawa pod względem pogody, szczególnie temperatury, gdyż czekają nas jeszcze okresami ciepłe i pogodne dni, a tylko czasami z przelotnym deszczem. Zupełnie inaczej będzie na północy i północnym wschodzie Europy. Zgodnie z naszymi przewidywaniami, w tej części kontynentu pojawi się pierwsze poważne uderzenie zimy, ze śnieżycami i wichurami. Chwyci również mróz w co najmniej kilku krajach. Obszar chłodnego powietrza zacznie wdzierać się w głąb Europy, ale w Polsce co najmniej do końca października możemy być spokojni, bo cyklony atlantyckie będą nas chronić przed adwekcją zimnego powietrza. Sprawdźmy, gdzie poczujemy zimę przed końcem miesiąca.

Prognozowana temperatura minimalna i przewidywany zasięg mrozu w Europie, jaki może wystąpić między 22 października i 1 listopada. Miejscami temperatura może być niższa, bo model GFS ma tendencję do zawyżania temperatur minimalnych

Zima uderzy w Europie, śnieżyce przejdą przez kilka krajów, gdzie będzie mróz, październik 2022

Jak widać na powyższej prognozie, mróz z upływem kolejnych dni października wraz z przechodzeniem cyklonów ze śnieżycami nad północną Europą może się pojawić na znacznym obszarze północnego i wschodniego kontynentu. Cyklony schodzące z Arktyki przez Skandynawię w kierunku Rosji przyniosą nie tylko śnieżyce i wichury, ale zaciągną również chłodne powietrze. Po ich przejściu nad Rosją pojawi się wyż, który umożliwi znaczne nocne spadki temperatur na tym obszarze.

Prognozowany mróz w Europie, 26 października 2022 o godzinie 05:00

Zima wkroczy do Europy, przejdą śnieżyce i będzie mróz, prognoza temperatury 26 października 2022

Zanim pojawi się wyż z mrozem nad północną i północno wschodnią Europą, to wcześniej przejdą niże ze śnieżycami z bardzo wyraźną wirowością cyklonalną. Śnieżycom będą więc miejscami towarzyszyć zawieje i zamiecie śnieżne. Opady deszczu zaczną dość szybko przechodzić w deszcz ze śniegiem i śnieg. Z uwagi na spadającą temperaturę powstanie pokrywa śnieżna, która ma szansę się utrzymać.

Prognozowane położenie cyklonu nad północną Europą wraz z zasięgiem opadów śniegu, do godziny 20:00, 23 października 2022

Śnieżyce uderzą w Europę, gdzie będzie padać śnieg, prognoza opadów 23 października 2022

Opady śniegu w najbliższych dniach pojawią się nad Skandynawią, zwłaszcza między północną Norwegią, Szwecją i Finlandią po Rosję, z tym, że nad tym krajem w części europejskiej zasięg opadów śniegu zacznie się znacznie zwiększać.

Prognozowane prawdopodobieństwo opadów śniegu w Europie, 24 października 2022

Zima wkroczy do Europy, prognoza opadów śniegu 24 października 2022

Kolejny cyklon ze śnieżycami nad północną Europą między Skandynawią i Rosją jest prognozowany około 27 października. W tym terminie ponownie miejscami wystąpią opady śniegu i pojawi się powiew zimy, który rozszerzy się w głąb Rosji.

Prognozowane wchodzenie niżu ze śnieżycami nad Rosję, 27 października 2022

Powiew zimy w Europie, gdzie będą śnieżyce, prognoza opadów śniegu 27 października 2022

Pozostała część Europy co najmniej do końca października z wyjątkiem rejonu Kaukazu, wyższych Alp i Islandii będzie raczej nadal chroniona przed pojawieniem się zimy. Dopóki będzie się utrzymywać znaczna aktywność cyklonów nad wschodnim Atlantykiem w pobliżu zachodniej Europy, to możemy być spokojni, bo cyklony te będą zaciągać łagodne masy powietrza.

Wstępnie prognozowana pokrywa śnieżna w Europie, do 29 października 2022

Pokrywa śnieżna w Europie, gdzie spadnie śnieg w październiku 2022

Z kolei w Polsce po niedawnych przymrozkach pozostało już wspomnienie i w kolejnych dniach października nie oczekujemy ponownego głębszego ochłodzenia. Jeszcze poczujemy dni z temperaturą maksymalną do 14-22 st. C. i to na przeważającym obszarze kraju. Najcieplej będzie na zachodzie, południowym zachodzie i na południu Polski. Więcej szczegółów podamy w najbliższej prognozie długoterminowej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!