| |
Zagrożenie!
Przymrozki uderzyły na wschodzie. Temperatura w Polsce spadła do -7 stopni. Silne ocieplenie wróci do kraju

Przymrozki uderzyły na wschodzie. Temperatura w Polsce spadła do -7 stopni. Silne ocieplenie wróci do kraju

Za nami apogeum krótkiego ochłodzenia, jakie prognozowaliśmy w Polsce przez dwa dni. W tym czasie pojawiły się silne przymrozki. Temperatura miejscami spadła do -7/-5 st. C. Najniższą temperaturę zanotowano przy gruncie, ale i na wysokości 2m w klatce meteorologicznej temperatura spadła poniżej -4 st. C. Sprawdźmy, gdzie było najzimniej, kiedy przymrozki ustąpią i czy wróci ciepłe powietrze do Polski w dalszej części października.

Silne przymrozki we wschodniej Polsce. Prognozowana anomalia temperatury w Europie, 21 października 2022 o poranku

Duże przymrozki w Polsce, temperatura spadła do -7 stopni C. Czy ocieplenie wróci do Polski po 21-22 października 2022

Duże przymrozki w Polsce były skutkiem napływu powietrza arktycznego oraz obecności pogodnego wyżu nad krajem. W takiej sytuacji pojawiły się doskonałe warunki do silnej radiacji, czyli wypromieniowania ciepła zgromadzonego w warstwie przy powierzchni ziemi.

Trajektoria wsteczna napływającego powietrza do Polski na przykładzie Warszawy, 21 października 2022 nad ranem

Temperatura w Polsce spadła do -7 stopni, silne przymrozki, pomiary 21 października 2022

Do Polski w ostatnich kilkudziesięciu godzinach napłynęło powietrze arktyczne, które wcześniej przepływało nad północną Grenlandią. Z tego powodu wczoraj 20.10 temperatura spadła w Łodzi, Toruniu i Pile do -5 st. C., a dziś 21.10 najniższą temperaturę -7 st. C. przy gruncie zanotowano na stacji w Kozienicach. Najzimniej było w słynnym polskim mrozowisku na biegunie zimna w kotlinie Orawsko-Nowotarskiej. Temperatura spadła tutaj do -8,5 st. C., a przy gruncie do -11,9 st. C.

Przymrozki zanotowane w Polsce przy gruncie, 21 października 2022. Dane: IMGW-PIB

Duże przymrozki w Polsce, kiedy ustąpią, mapa temperatur 21 października 2022

Ujemna temperatura ponownie wystąpiła także na wysokości 2m. Najzimniej było zgodnie z naszymi prognozami we wschodniej Polsce, czyli tam gdzie jeszcze zalega odsuwający się wyż z powietrzem arktycznym. Najniższą temperaturę -4,2 st. C. zanotowano w Kozienicach na południu Mazowsza.

Przymrozki zanotowane w Polsce na wysokości 2m, 21 października 2022. Dane: IMGW-PIB

Gdzie największe przymrozki w Polsce, kiedy wróci ciepło, mapa temperatury 21 października 2022

Na szczęście to była ostatnia noc z powszechnymi przymrozkami w Polsce. Do naszego kraju w kolejnych dniach napłynie ponownie ciepła masa powietrza z południowego zachodu. To powietrze dotrze do nas z Hiszpanii, przez Francję i Niemcy, a także w dalszej części z południa Europy przez Włochy. Przymrozki ustąpią, a temperatury w ostatniej dekadzie października ponownie znacznie wzrosną. Niewielkie ujemne temperatury jeśli zdarzą się w pozostałej części października w Polsce, to tylko nieliczne, punktowe i przy gruncie. Generalnie jednak na ogół przymrozki nie powinny występować.

Zmieni się kierunek adwekcji powietrza do Polski. Prognozowana trajektoria wsteczna na przykładzie Warszawy, 22 października 202

Po przymrozkach ocieplenie w Polsce, temperatura wzrośnie i napłynie ciepłe powietrze z Hiszpanii, październik 2022

Już najbliższej doby łagodniejsze powietrze z zachodu będzie stopniowo wypychać powietrze arktyczne ze wschodniej Polski. W kolejnych dniach wrócimy w wielu regionach kraju do przyjemnych temperatur maksymalnych na poziomie około 14-22 st. C. Najwyższe temperatury będą notowane najczęściej na zachodzie, południowym zachodzie i południu Polski, a najniższe często na północy i północnym wschodzie. 

Ocieplenie wróci do Polski. Prognozowana anomalia temperatury, 23 października 2022

Ocieplenie wróci do Polski, prognozowana anomalia temperatury 23 października 2022

To ponowne ocieplenie w Polsce ma szansę utrzymać się co najmniej do końca października. Będziemy to weryfikować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!