| |
Zagrożenie!
Zima uderzyła w Europie. Śnieżny chaos od Wielkiej Brytanii przez Francję po Polskę. Śnieg blokuje drogi i odcina prąd

Zima uderzyła w Europie. Śnieżny chaos od Wielkiej Brytanii przez Francję po Polskę. Śnieg blokuje drogi i odcina prąd

Początek kwietnia w Europie przyniósł w wielu krajach powrót zimy. Śnieżny chaos zapanował miejscami od Wielkiej Brytanii przez Francję, Niemcy, Polskę po Kraje Alpejskie. Nawet w sezonie zimowym nie było tyle śniegu ile teraz zalega miejscami na wschodzie Polski na Lubelszczyźnie i Mazowszu. Śnieg lokalnie blokuje drogi i odcina prąd. Sytuacja w niektórych regionach jest trudna.

Zasięg możliwej pokrywy śnieżnej w Europie, do 3 kwietnia 2022

Zima na początku kwietnia 2022 uderzyła w Europie, Śnieżny chaos od Wielkiej Brytanii przez Francję, Niemcy, Polskę po Kraje Alpejskie. Śnieg odcina prąd i blokuje drogi

Fala zimnego powietrza z opadami śniegu pojawiła się m.in. na Wyspach Brytyjskich, a to nie zdarza się często. Trudne warunki panują na oblodzonych drogach Szkocji. Lód powoduje większy chaos niż oczekiwano po opadach śniegu.

Zimowy chaos na drogach Szkocji

W nocy temperatury w Szkocji spadły do ​​-6 st. C., a w czwartek 31.03 rano większość Wielkiej Brytanii pozostała w temperaturze poniżej 0 st. C. 

Atak zimy w Niemczech

Niemiecka Służba Pogodowa DWD informuje, że zarówno w regionach położonych na północy, jak również na południu wystąpiły śnieżyce, a część autostrady w Nadrenii Północnej - Westfalii wymagała odladzania. W piątkowe 01.04 popołudnie wystąpiły większe opady śniegu w środkowych i południowych Niemczech, szczególnie w regionach otaczających Alpy. Dodatkowo w północnej części kraju prognozowano niskie temperatury i wichury.

Zima wróciła do Niemiec

Nawrót zimy w zachodniej Europie może stanowić problem dla ogrodników, gdyż wiele roślin już zaczęło kwitnąć pod koniec marca w czasie wyższych temperatur i słonecznej pogody.

Powrót zimy do Europy, początek kwietnia 2022

Zima wróciła do Francji i Szwajcarii

Przełom marca i kwietnia przyniósł załamanie pogody również we Francji i Szwajcarii. Śnieg padał wczoraj 01.04 w Ile-de-France, a także w Normandii i Masywie Centralnym. Francuska służba meteorologiczna wydała ostrzeżenie przed śniegiem i lodem dla 22 departamentów. Z kolei w Szwajcarii śnieg padał nie tylko w rejonie Alp. W Bernie w ciągu 12 godzin spadło ponad 10 cm śniegu.

Atak zimy w Szwajcarii

Zima daje się we znaki w Polsce

W ciągu minionej doby śnieżny front spowodował znaczny przyrost pokrywy śnieżnej. Najwięcej śniegu zalega na obszarze Lubelszczyzny, częściowo Mazowsza, południowego Podlasia i Ziemi Świętokrzyskiej. Notuje się tutaj pokrywę śnieżną o grubości 10-26 cm śniegu. 26 cm zanotowano w Siedlcach, 21 w Kozienicach, 19 cm w Lublinie, a nawet w Warszawie 15 cm. To bardzo duża pokrywa śnieżna, jak na początek kwietnia.

Pokrywa śnieżna notowana w Polsce o poranku, 2 kwietnia 2022

Pokrywa śnieżna w Polsce, mapa 2 kwietnia 2022

Ten mokry i ciężki śnieg powoduje miejscami paraliż na drogach oraz odcina prąd. Przykładem jest południowe Podlasie i północna Lubelszczyzna. W ciągu najbliższej doby dosypie jeszcze śniegu na wschodzie i południowym wschodzie kraju.

Chłodne powietrze wtargnęło na znaczny obszar Europy. Najbliższa noc 2/3 kwietnia przyniesie przymrozek od Rosji i Skandynawii przez środkową Europę po Hiszpanię.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 2 kwietnia 2022

Zima atakuje w Europie, początek kwietnia 2022 jest zimny i śnieżny

Z kolei w cieplejszym i wilgotniejszym powietrzu na Bałkanach przeszły wczoraj silne burze z ulewami. Na poprawę pogody i ocieplenie w Polsce musimy nadal cierpliwie czekać.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Monia

Piękną mamy zimę tej wiosny :)

02 kwiecień 2022 - 12:22
Odpowiedz