| |
Zagrożenie!
Ulewy, burze, śnieżyce, wichury i mróz w Europie. Pogoda w kwietniu szokuje. Co z wiosną?

Ulewy, burze, śnieżyce, wichury i mróz w Europie. Pogoda w kwietniu szokuje. Co z wiosną?

Wiele osób nie wierzyło, że początek kwietnia przyniesie poważne załamanie pogody, ale tak jak uprzedzaliśmy słoneczny antycyklon ustąpił i zrobił miejsce do wtargnięcia ośrodków niżowych i chłodniejszego powietrza. Pogoda załamała się nie tylko w Polsce, ale w wielu innych krajach w Europie. Śnieżyce, ulewy, wichury, burze i mróz - tymi zjawiskami rozpoczął się kolejny miesiąc wiosny. Sprawdźmy, gdzie wystąpiły te zjawiskami pogodowe oraz, czy jest szansa na powrót ciepłej wiosny.

Burzowy początek kwietnia na Bałkanach. Zanotowane wyładowania do godziny 16:10. Dane: Blitzortung

Burze, wichury, śnieżyce i ulewy w Europie, początek kwietnia 2022 w pogodzie szokuje

Sezon burzowy rozpoczął się dziś z przytupem w Europie. Burze na froncie rozciągały się miejscami od Włoch przez Bałkany po południowo zachodnią Ukrainę. Na tym obszarze burze miejscami wykazywały się dużą elektrycznością, ponadto przynosiły ulewne opady deszczu. Miejscami doszło do podtopień m.in. na wschodzie Węgier. Burze powstały w chwiejnym, ciepłym i wilgotnym powietrzu związanym z niżem śródziemnomorskim. Niż ten w Polsce przynosi śnieżyce, gdyż nad naszym obszarem nasuwające się opady przechodzą w śnieg z powodu napływania chłodnego powietrza arktycznego z północy. Komórki burzowe nadal są aktywne m.in. nad Bułgarią i Rumunią.

Prognozowany obszar Europy na którym mogą wystąpić opady śniegu, do 4 kwietnia 2022

Ulewy, śnieżyce i burze w Europie, kiedy wróci wiosna, kwiecień 2022

Śnieżyce wystąpiły dzisiaj nie tylko w Polsce, ale również we Francji, Niemczech i Krajach Alpejskich. Po wielu dniach słonecznej pogody nagle uderzyła zima i spowodowała dosłowny szok, bo zamiast umacniania się wiosny musimy zmagać się z oblodzeniami, pokrywą śnieżną i spadkiem temperatury. Po przejściu pierwszej fazy ulew i śnieżyc spłynie do Europy chłodne powietrze arktyczne. Przymrozki zanotujemy w wielu krajach.

Prognozowana ujemna temperatura w Europie, od Skandynawii i Rosji po Hiszpanię, 3 kwietnia 2022 nad ranem

Przymrozki w Polsce i Europie, pogoda szokuje, prognoza temperatury 3 kwietnia 2022

W obszarze pola niskiego ciśnienia pozostaniemy również w kolejnych dniach. Nadal będą się pojawiać nowe ośrodki niżowe z opadami deszczu i miejscami przejściowo w chłodnym powietrzu z opadami deszczu ze śniegiem i śniegu. Po suchym marcu pierwsza dekada kwietnia przyniesie dużo opadów w wielu krajach Europy szczególnie od Wysp Brytyjskich po zachodnią Rosję oraz na Bałkanach.

Wstępnie prognozowana suma opadów w Europie do 10 kwietnia

Ulewy i burze w Europie, pogoda na początku kwietnia, mapa opadów do 10 kwietnia 2022

Sytuacja w kolejnych dniach poprawi się na południu Europy w basenie Morza Śródziemnego. Opadów będzie coraz mniej, a temperatura z upływem pierwszej dekady kwietnia wzrośnie. Temperatury pod jej koniec, będą przekraczać 20-25 st. C. od Hiszpanii po Bałkany. W Polsce na taki wzrost temperatury jeszcze nie możemy liczyć.

Wstępnie prognozowana temperatura w Europie, 10 kwietnia 2022

Kiedy wróci ciepła wiosna do Europy, prognoza temperatury 10 kwietnia 2022

W Polsce nadal pogoda będzie zmienna z dość niską temperaturą i możliwymi kolejnymi opadami. Około 4-5 kwietnia dodatkowo pojawi się ryzyko wichury, gdy nowy niż będzie przechodził przez Bałtyk. Dokładne prognozy wiatru przedstawimy niebawem, gdy ustabilizuje się trajektoria niżu.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru w Europie, jakie mogą wystąpić między 1-5 kwietnia 2022

Ulewy, burze, śnieżyce i wichury w Europie, prognoza do 10 kwietnia 2022

Szansa na znaczny wzrost temperatury w Polsce czeka nas z upływem 2 dekady kwietnia, aczkolwiek miejscami cieplej zrobi się już około 7 kwietnia, zwłaszcza na południowym wschodzie. Więcej o pogodzie w kwietniu informujemy w najnowszej pogodzie długoterminowej na niemal cały miesiąc.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!