| |
Zagrożenie!
Zima przegra z kretesem. Duże ocieplenie dotrze do Polski. W prognozach kilkanaście stopni

Zima przegra z kretesem. Duże ocieplenie dotrze do Polski. W prognozach kilkanaście stopni

Pytacie, czy prawdziwa zima w Polsce jeszcze się pojawi w tym sezonie. Prognozy jednoznacznie wskazują, że na długotrwały epizod z co najmniej tygodniowym całodobowym mrozem i trwałą pokrywą śnieżną poza rejonami podgórskimi w lutym raczej nie możemy liczyć. Mało tego, do Polski dotrze znaczne ocieplenie. Jeśli prognozy nie ulegną nagłej zmianie, to już pod koniec 1 dekady lutego na termometrach zobaczymy miejscami nawet 10-13 stopni C. To będą najwyższe temperatury w Polsce od ponad miesiąca.

Ocieplenie w lutym dotrze do Polski. Wstępnie prognozowana anomalia w Europie 9 lutego 2022

Zima w lutym 2022 w Polsce przegra z ociepleniem. W prognozach nawet 10-13 stopni, to będą najwyższe temperatury od ponad miesiąca około 8-10 lutego 2022

Podane wartości temperatur maksymalnych są wstępne i mogą się jeszcze nieznacznie zmienić, ale pewne jest, że w lutym w Polsce zanotujemy wartości dwucyfrowe. Termin ocieplenia może jeszcze ulec korekcie, jednak możliwe przesunięcia mogą co najwyżej sięgnąć +/- 2 dni.

Ocieplenie w Polsce. Wstępnie prognozowana temperatura, 8 lutego 2022

Ocieplenie w lutym 2022 pojawi się w Polsce, prognoza temperatury 8 lutego 2022

Znaczne ocieplenie jest widoczne w prognozach szczególnie od około 8 lutego i ma być kontynuowane w kolejnych co najmniej kilku dniach lub dłużej. Ciepłe powietrze do Polski napłynie z zachodu i północnego zachodu po obrzeżach wyżu przesuwającego się z południowo zachodniej Europy w kierunku Polski. Już teraz temperatura w Hiszpanii przekracza miejscami 27 st. C., a we Francji osiąga lub przekracza 20-25 st. C.

Prognozowana anomalia temperatury w Europie, 8 lutego 2022

Duże ocieplenie w lutym 2022 pojawi się w Polsce. To będą najwyższe temperatury od ponad miesiąca. Prognoza anomalii 8 lutego 2022

Temperatury maksymalne sięgające wtedy 9-13 st. C., lub lokalnie więcej mają być zjawiskiem powszechnym. Będą to więc najwyższe temperatury w Polsce od ponad miesiąca, gdyż ostatni raz podobne temperatury notowaliśmy na początku stycznia.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 9 lutego 2022

Duże ocieplenie wkroczy do Polski. Zima w lutym 2022 przegra, w prognozach nawet 10-13 stopni

Aktualne prognozy najwyższe temperatury wyliczają na zachodzie i południu Polski. Może to również wskazywać na prawdopodobne zjawiska fenowe, które będą podnosić temperatury. Zwykle wtedy lokalnie potrafią być o kilka stopni wyższe od prognoz. To oznacza, że zimowe akcenty, jakie pojawiły się na początku lutego nie mają szans aby utrzymać się w dłuższej perspektywie na nizinach, mimo, że czasami nadal będą powracać w lutym. Wyjątek stanowią rejony podgórskie i górskie, gdzie obecnie zima jest w pełni, w tym w Zakopanem. Prognozowane ocieplenie dotrze jednak także w rejony podgórskie. Również tutaj śnieg zacznie wtedy przejściowo szybciej topnieć.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 11 lutego 2022

Ocieplenie wygra z zimą w Polsce w lutym 2022. Prognoza temperatury, 11 lutego 2022

Krótko mówiąc, mimo, że w lutym nadal będą się zdarzać opady śniegu na nizinach i ujemne temperatury w nocy, to prognozowane temperatury maksymalne nie będą sprzyjać utrzymywaniu się i powstawaniu pokrywy śnieżnej. Incydenty zimowe mają być nieliczne, bo okresów cieplejszych będzie więcej, czyli zgodnie z prognozą długoterminową na luty 2022 dla Polski. Warunki meteorologiczne mają być jednak często zmienne. Zima jedynie w górach będzie się nadal utrzymywać, aczkolwiek co jakiś czas cieplejsze powietrze dotrze również w rejony podgórskie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Konrad

A ja wam mówię, na podstawie zakłócenia wiru polarnego w stratosferze, które miało miejsce przed 30 stycznia, że kilkudniowy, mocniejszy spływ zimna wystąpi w drugiej połowie lutego.

02 luty 2022 - 18:33
Odpowiedz