| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na luty 2022. Prawdziwej zimy w Polsce nie będzie. Wiosna w prognozach dla Europy

Pogoda długoterminowa na luty 2022. Prawdziwej zimy w Polsce nie będzie. Wiosna w prognozach dla Europy

Rozpoczął się ostatni miesiąc meteorologicznej zimy. Najnowsza pogoda długoterminowa na luty 2022 dla Polski i Europy wskazuje, że nie będzie to bardzo mroźny i śnieżny miesiąc. Prawdziwej zimy trzymającej co najmniej tydzień z całodobowym mrozem i trwałą pokrywą śnieżną nie będzie. Wyjątek będą stanowić rejony podgórskie i górskie, gdzie zima nadal będzie się utrzymywać, choć zdarzą się okresy przejściowe z silniejszą odwilżą. Z upływem miesiąca czekają nas pierwsze wzrosty temperatury do wartości dwucyfrowych. To będą zwiastuny nadchodzącej wiosny. Okresów chłodnych będzie niewiele, aczkolwiek nocami nadal miejscami będą możliwe przymrozki. Na ogół luty ma być jednak miesiącem ciepłym z temperaturą znacznie powyżej normy wieloletniej.

Pogoda długoterminowa na luty 2022. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na luty 2022 dla Polski i Europy. Prawdziwej zimy nie będzie, pierwsze zwiastuny wiosny

Amerykańska prognoza sezonowa CFS przewiduje luty ze średnią temperaturą o około 0,7-2 st. C. powyżej normy wieloletniej. Miesiąc ten ma być więc uznany jako ciepły. Sytuacja baryczna niewiele się zmieni, gdyż Polska nadal ma pozostawać w obszarze pomiędzy skrajem wyżu znad zachodniej Europy i polem obniżonego ciśnienia związanego z wędrującymi niżami przez Skandynawię nad wschodnią Europę. To oznacza, że warunki pogodowe będą zmienne. Czekają na zarówno częste opady deszczu i przejściowo śniegu, jak również wahania temperatury, ale częściej z tendencją do wyższych wartości. Okresy większego ochłodzenia mają być krótkie i nieznaczące.

Pogoda długoterminowa na luty 2022. Prognozowane średnie ciśnienie w Europie

Pogoda długoterminowa na luty 2022, prognoza temperatury, opadów i ciśnienia

Okresy ze stabilną pogodą również będą możliwe, ale raczej będzie ich mniej od dni ze zmienną aurą. Świadczy o tym prognoza sumy opadów, która według amerykańskiego modelu ma przekroczyć normę wieloletnią.

Pogoda długoterminowa na luty 2022. Prognoza anomalii opadów w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na luty 2022 dla Polski. Prognoza opadów, anomalia na mapie

Pierwsze znaczne ocieplenie ma się pojawić pod koniec pierwszej dekady lutego. Najnowsze wyliczenia wskazują na temperaturę w Polsce mogącą osiągnąć nawet 10-13 st. C. Takie wartości aktualnie przewiduje model europejski ECMWF około 8-9 lutego.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce około 9 lutego 2022

Pogoda długoterminowa na luty 2022, prognoza temperatury w Polsce. To będzie ciepły miesiąc, prawdziwej zimy nie będzie

To będzie oczywiście temperatura znacznie powyżej normy klimatycznej, co potwierdza stosowna prognoza. 

Wstępnie prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, między 7-13 lutego 2022

Pogoda długoterminowa na luty 2022, prognoza temperatury w Polsce do 13 lutego

W takich warunkach na prawdziwą zimę nie możemy liczyć. Pokrywa śnieżna, która wcześniej zdoła się czasami utworzyć na nizinach szybko stopnieje, jedynie w górach zima nadal będzie sprzyjać miłośników jazdy na nartach, aczkolwiek śnieg nie będzie idealny, gdyż w tym okresie dotrze w rejony podgórskie silniejsza odwilż.

Prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie, między 14-20 lutego 2022

Pogoda długoterminowa do 20 lutego 2022, prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie

Przed nami więc dość ciepły luty ze zmienną pogodą. Czekają nas zarówno opady deszczu i czasami śniegu, będą również krótkie okresy stabilnych warunków atmosferycznych. Przymrozki w nocy nadal będą możliwe, ale pojawią się również pierwsze dni z temperaturą dwucyfrową na poziomie przekraczającym 10-15 st. C. To będzie zwiastun nadchodzącej wiosny, choć nie zawsze pogodny. Możliwe są również kolejne wichury i burze. Prawdziwy powiew wiosny poczują mieszkańcy zachodniej, południowo zachodniej i częściowo południowej Europy, gdzie temperatury miejscami będą przekraczać 15-25 st. C. i to nie tylko przez kilka dni. Już teraz w Hiszpanii notujemy miejscami ponad 25 st. C. Siarczysty mróz utrzymujący się w Skandynawii i na północnym zachodzie Rosji zacznie odpuszczać. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Konrad

Brak słów na ten kontynent. Totalna porażka w zimie i w lecie.

01 luty 2022 - 20:35
Odpowiedz