| |
Zagrożenie!
Zima atakowała na północy. Zawieje i zamiecie śnieżne uwięziły kierowców

Zima atakowała na północy. Zawieje i zamiecie śnieżne uwięziły kierowców

Pogoda. Zadajecie pytanie gdzie jest zima. Czy opady śniegu są daleko od Polski, czy śnieg spadnie w październiku? Poniżej odpowiemy na te pytania. Nasze poszukiwania zimy skierujemy obecnie na północ Europy, a konkretnie do Islandii. W tym kraju pod koniec września, drugi raz w tym miesiącu atakowała zima. Wystąpiły intensywne opady śniegu oraz pojawiły się zawieje i zamiecie śnieżne.

Huraganowe porywy wiatru zepchnęły w czasie zamieci śnieżnej autobus na Islandii, 28 września 2021. Foto: ICE-SAR

Gdzie jest zima, atak zimy na Islandii, 27-28 września 2021

Atak zimy w Islandii

W prognozie pogody zapowiadaliśmy, że pod koniec września w rejonie Islandii znajdzie się niż, który zaciągnie chłodniejsze powietrze i przyniesie bardzo obfite opady śniegu, a następnie cała depresja przesunie się na zachód i północny zachód Europy, przynosząc tutaj ulewne opady deszczu, wichury i burze wraz z początkiem października. Wcześniej 27-28 września 2021, sroga zima zaatakowała Islandię, szczególnie północną i północno zachodnią część wyspy, gdzie spadło miejscami kilkadziesiąt cm śniegu.

Zamieć śnieżna i intensywne opady śniegu na Islandii, 27-28 września 2021

Temperatura w czasie opadów śniegu spadła kilka stopni poniżej 0. Ratownicy w czasie ataku zimy zostali wezwani ponad 100 razy w północnej i zachodniej części Islandii. Burza śnieżna z obfitymi opadami uderzyła w te tereny z porywami wiatru przekraczającymi 45 m/s, czyli 162 km/h. Większość interwencji dotyczyło kierowców, którzy ugrzęźli w śniegu.

Islandzcy ratownicy niosący pomoc kierowcom w czasie burzy śnieżnej, 28 września 2021

Pogoda w Europie. Atak zimy na Islandii, 27-28 września 2021, zdjęcia i nagrania

Mimo wydanych ostrzeżeń meteorologicznych, wiele Islandczyków zlekceważyło zalecenia i wybrało się w podróż.

Z tego powodu musieli interweniować ratownicy z Islandzkiego Stowarzyszenia Poszukiwawczo - Ratowniczego.

Uderzenie zimy na Islandii była wyjątkowa

Według meteorologów z islandzkiego biura meteorologicznego, atak zimy pod koniec września był nietypowy z dwóch powodów. Po pierwsze układ niżowy przemieszczał się ze wschodu na zachód, a to zdarza się bardzo rzadko, gdyż na ogół jest na odwrót. Po drugie, tak surowy atak zimy z intensywnymi opadami śniegu na Islandii we wrześniu nie zdarza się często. To dopiero początek chłodniejszego sezonu, a już na wyspie zanotowano kilkanaście lawin śnieżnych.

Gdzie spadnie śnieg w pierwszej dekadzie października 2021

Prognoza opadów śniegu oparta na modelu ECMWF wskazuje, że w Europie między 1-10 października, śnieg popada nadal na Islandii, będzie również możliwy w rejonie Alp, w Skandynawii, miejscami w Pirenejach, lokalnie w wyższych Karpatach i być może w górach w Szkocji. 

DobraPogoda24.pl, ICE-SAR


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!