| |
Zagrożenie!
Załamanie pogody blisko Europy. Uderzy śnieżyca, ulewny deszcz i silny wiatr. Wiemy, czy dotrze do Polski

Załamanie pogody blisko Europy. Uderzy śnieżyca, ulewny deszcz i silny wiatr. Wiemy, czy dotrze do Polski

Do Europy zbliża się załamanie pogody, które ma związek z rozwojem głębokiego niżu nad północnym Atlantykiem. Rozwinęła się tam duża depresja. Do zachodniej i północno zachodniej Europy już zaczęła kierować chłodniejsze powietrze, pojawią się opady deszczu i nasili się wiatr. Nad Islandią przejdą śnieżyce i zamiecie śnieżne. Czy pogoda na przełomie września i października 2021 załamie się również w Polsce?

Pogoda w Europie i Polsce, wrzesień 2021. Głęboki niż, ochłodzenie, śnieżyca na Islandii

Głęboki niż nad północnym Atlantykiem

Nad północnym Atlantykiem w rejonie Islandii znajduje się głęboki niż Xenus widoczny ma mapie synoptycznej. Przyniesie on zmianę pogody w Islandii, gdzie początkowo spadnie deszcz, a później spodziewane są śnieżyce. Prognoza pogody wskazuje na opady nawet 40-70 cm śniegu na północy kraju. Do tego dojdą zawieje i zamiecie śnieżne. To będzie poważny atak zimy, zwłaszcza na północy i północnym zachodzie Islandii. Poniżej prognoza modelu ECMWF / Windy wskazująca sumę opadów śniegu, do 1 października 2021.

Śnieżyca, atak zimy na Islandii, 28-29 września 2021

W tym czasie na Atlantyku będą się rozwijać niże wtórne w pobliżu Irlandii, Wielkiej Brytanii i Skandynawii. Polska nadal będzie pozostawać pomiędzy wyżem znad wschodniej Europy i czasami wpływem frontów atmosferycznych związanych z omawianymi niżami atlantyckimi.

Do zachodniej i północno zachodniej Europy zaczęło napływać chłodniejsze powietrze

Głęboki niż kieruje do zachodniej i północno zachodniej Europy coraz chłodniejsze powietrze. Doskonale to widać na zdjęciach satelitarnych. Podręcznikowa konwekcja między Islandią i Irlandią świadczy o napływie zimnego powietrza nad stosunkowo ciepłe wody Atlantyku, stąd rozwijają się przelotne opady konwekcyjne. Dodatkowo na zdjęciu satelitarnym Eumetsatu został naniesiony odcień koloru różowego, który świadczy o adwekcji i zasięgu chłodnego powietrza.

Pogoda wrzesień 2021, głęboki niż sprowadza ochłodzenie do Europy, śnieżyca na Islandii

Ochłodzenie i załamanie pogody na zachodzie i północnym zachodzie Europy. Duże ocieplenie na północy Skandynawii

Wzorzec pogody, jaki powstał nad północnym Atlantykiem, będzie odpowiedzialny za sprowadzenie ochłodzenia do zachodniej i północno zachodniej Europy. Ochłodzi się na Wyspach Brytyjskich, we Francji, a na Islandii przejdzie śnieżyca. W tym czasie przez środkową Europę do Skandynawii i dalej nad Arktykę zostanie z południa skierowane bardzo ciepłe powietrze. Pod koniec września na północnych krańcach Skandynawii i miejscami w Arktyce w tym rejonie, temperatura na wysokości 1,5 km może być w środę 29 września wyższa nawet o 12-15 st. C. od normy wieloletniej, co oczywiście przełoży się na temperaturę na standardowej wysokości na 2m.

Pogoda w Polsce i Europie, wrzesień 2021, niż sprowadza ochłodzenie, ciepło na północy Skandynawii

Głęboka depresja atlantycka w najbliższych dniach, będzie mieć wpływ przede wszystkim na warunki pogodowe w zachodniej i północno zachodniej Europie. W tej części kontynentu ponownie nasili się wiatr i pojawi się więcej opadów, szczególnie w rejonie południowej Norwegii, gdzie suma opadów ma być największa i miejscami przekroczy 100 mm. Na poniższej prognozie ECMWF / Windy, przewidywana suma opadów w Europie, do 2 października 2021.

Prognoza opadów deszczu w Europie, do 2 października 2021

Kolejna prognoza przedstawia porywy wiatru w Europie, jakie mogą zostać zanotowane do soboty 2 października 2021. Najsilniej powieje między Islandią i Grenlandią. Porywy wiatru mogą tutaj dochodzić do około 170-180 km/h. 

Prognoza wiatru w Polsce i Europie, do 2 października 2021

Łagodna pogoda z umiarkowanymi temperaturami w Polsce nadal się utrzyma

Polska w omawianym okresie nadal pozostanie między zasięgiem wyżu znad wschodniej Europy i co jakiś czas wpływu mało aktywnych frontów atmosferycznych związanych z niżami Atlantyckimi. Na poniższej mapie prognozowane ciśnienie w Europie, w sobotni 02.10 poranek. Wyraźnie widać zasięg obszaru niżowego i wyżowego. Model ECMWF / Windy.

Pogoda w Polsce i Europie, od 28 września, do 6 października 2021

Pogoda, co najmniej do 6 października, będzie łagodna. W tym czasie spodziewamy się zarówno chwil ze słońcem i przyjemną temperaturą w Polsce na poziomie około 15-23 st. C., jak również czasami z przelotnymi opadami deszczu, ale nadal będą one nieliczne. Generalnie czeka nas kontynuacja umiarkowanego babiego lata, czasami przerywana przez większe zachmurzenie i przelotny deszcz. Trend pogody długoterminowej w Polsce możemy śledzić na codziennie aktualizowanej prognozie na ponad 2 tygodnie.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!