| |
Zagrożenie!
Śnieg na Antarktydzie zmienił kolor na zielony i malinowy. Badacze wyjaśnili ten fenomen

Śnieg na Antarktydzie zmienił kolor na zielony i malinowy. Badacze wyjaśnili ten fenomen

Każdy z nas wie, że śnieg ma biały kolor, ale jak się okazuje, w pewnych warunkach potrafi zmienić kolor w wyniku osiadania pyłu saharyjskiego lub innych czynników. Przykładem może być Antarktyda, w pobliżu ukraińskiej bazy Akademik Wiernadsky na wyspie Galindez w pobliżu Półwyspu Antarktycznego. Zauważono, że śnieg tak jak w zeszłym roku, ponownie stał się zielony i malinowy. Ukraińscy badacze nazywają to zjawisko „rozkwitem śniegu”.

Śnieg na Antarktydzie zmienił kolor na zielony i malinowy, 15 lutego 2021

Śnieg na Antarktydzie zmienił kolor na zielony i malinowy, Ukrańska stacja badawcza, luty 2021

- Zmiana koloru śniegu jest wynikiem rozwoju mikroskopijnych alg. Gdy warunki pogodowe stają się sprzyjające, kolor zielony powstaje jako pigmentowy chlorofil, a malinowy lub krwistoczerwony to warstwa karotenowa zawierająca komórki niektórych rodzajów mikroglonów. Przy okazji warstwa ta chroni algi przed promieniowaniem ultrafioletowym - wyjaśniają ukraińscy badacze.

Zielony i malinowy śnieg na Antarktydzie, 15 lutego 2021

Zielony i malinowy snieg na Antarktydzie, dlaczego śnieg zmienił kolor, luty 2021

′′Rozkwit śniegu” przyczynia się do zmian klimatycznych, bo ze względu na koloryzacje, śnieg odbija mniejszą ilość światła słonecznego i szybciej się rozpuszcza. W efekcie pojawia się w nim więcej jasnych alg, z których topnienie wciąż przyspiesza. Jest to niekorzystne dla zmiany ziemskiego albedo, bo im więcej białej pokrywy śnieżnej i lodowej na Ziemi, tym więcej promieniowania słonecznego jest odbijanego w kosmos. Ciemniejsze powierzchnie pochłaniają promieniowanie, a przez to temperatura globalna rośnie. 

Zdjęcia kolorowego śniegu na Antarktydzie, 15 lutego 2021

Wkrótce do ukraińskich badaczy dołączą brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge. Wspólne badania pozwolą w nowy sposób ocenić skalę topnienia antarktycznego śniegu w wyniku globalnego ocieplenia.

W ostatnich dniach lutego, temperatura na Antarktydzie, zwłaszcza w rejonie Półwyspu Antarktycznego jest powyżej normy. W ciągu dnia notowane są temperatury dodatnie.

Prognozowana anomalia temperatury na Antarktydzie do 20 lutego 2021

Zielony śnieg na Antarktydzie, jaka jest temperatura, luty 2021

DobraPogoda24, FB Akademik Wernadśkyj


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!