| |
Zagrożenie!
Zdjęcie satelitarne ujawnia śnieg i mróz. Zimowe Boże Narodzenie w Polsce. Prognoza długoterminowa trafiona

Zdjęcie satelitarne ujawnia śnieg i mróz. Zimowe Boże Narodzenie w Polsce. Prognoza długoterminowa trafiona

Boże Narodzenie 2021 w Polsce wreszcie jest prawdziwie zimowe. Praktycznie w całym kraju występuje mróz, ponadto na przeważającym obszarze Polski mamy pokrywę śnieżną lub co najmniej zabielone krajobrazy. Jeśli nie wierzycie w prognozy długoterminowe, to dziś macie doskonały dowód na to, że prognozy te mogą się sprawdzać również w Polsce. Dokładnie 15 dni temu przewidywaliśmy, że święta mogą być mroźne i śnieżne! I faktycznie tak jest. Najnowsze zdjęcia satelitarne ujawniają, gdzie leży śnieg w święta oraz dokąd sięga napływ zimnego powietrza arktycznego. To pierwsze zimowe święta Bożego Narodzenia na przeważającym obszarze Polski od 12 lat.

Zdjęcie satelitarne Polski z widoczną pokrywą śnieżną. Foto: Eumetsat, godzina 11:15, 25 grudnia 2021

Zimowe Boże Narodzenie 2021 w Polsce. Zdjęcie satelitarne ujawnia gdzie leży śnieg. Pierwsze zimowe święta od 12 lat

Na powyższym zdjęciu satelitarnym w świetle widzialnym doskonale widać zaleganie pokrywy śnieżnej w Polsce i obszar pogodnego nieba, gdzie dziś mieszkańcy mają świetną pogodę na popołudniowy spacer w towarzystwie mrozu i zimowych krajobrazów. Na południu jedynie zalega jeszcze pasmo zachmurzenia z opadami śniegu w rejonach podgórskich oraz lokalnie na północy w wyniku bałtyckiego efektu morza przechodzą chmury kłębiaste z lokalnymi opadami śniegu.

Boże Narodzenie 2021 w środkowej i zachodniej Europie na zdjęciu satelitarnym. Dane: Eumetsat z godziny 11:45, 25 grudnia 2021

Zimowe Boże Narodzenie 2021 w Polsce. Pierwsze zimowe święta od 12 lat, zdjęcie satelitarne

Pomiary bezpośrednie ze stacji meteorologicznych IMGW potwierdzają występowania pokrywy śnieżnej na przeważającym obszarze Polski. Wyjątkiem miejscami są dzielnice południowo zachodnie kraju, zwłaszcza Dolny Śląsk i Opolszczyzna, gdzie śnieg występuje tylko miejscami, głównie w Sudetach. 

Pokrywa śnieżna notowana w Polsce na stacjach IMGW, 25 grudnia 2021

Pokrywa śnieżna w Polsce, 25 grudnia 2021

Generalnie pokrywa śnieżna w Polsce waha się od 1, do 20 cm, lokalnie w rejonie Elbląga powyżej 20 cm. Więcej śniegu jest oczywiście w rejonach podgórskich i górskich. Prawie w całym kraju trzyma kilkustopniowy mróz, jedynie nad samym morzem, zwłaszcza na środkowym Wybrzeżu temperatura nieznacznie przekroczyła 1 st. C. Mamy więc zimowe Boże Narodzenie prawie w całym kraju. Kolejne dwie noce będą bardzo mroźne w Polsce. Temperatura na znacznym obszarze w rejonach rozpogodzeń może spaść nawet do -25/-10 st. C.

Zasięg spływu powietrza arktycznego do Europy zobrazowany odcieniem niebieskim i fioletowym na zdjęciu kompozytowym. Dane: Eumetsat, godzina 12:30, 25 grudnia 2021

Zimne powietrze arktyczne w Polsce, Boże Narodzenie 2021, mapy pogodowe

Coraz mniej śnieżnych i mroźnych świąt Bożego Narodzenia w Polsce

Dane z ostatnich 22 lat obejmujące wszystkie lata od początku XXI wieku wskazują, że tylko 5 świąt Bożego Narodzenia w Polsce było prawdziwie zimowych. Ostatnie święta z mrozem i śniegiem mieliśmy w 2010 roku, gdy prawie wszędzie był całodobowy mróz i zalegał śnieg. 26 grudnia na północy i zachodzie Polski pokrywa śnieżna wahała się od 20 do 40 cm, a w centrum i na południu do 5-15 cm. Zmiany klimatyczne coraz częściej w Polsce powodują przesunięcie występowania zimy na styczeń z okresami nawrotu w lutym, a nawet marcu. Trend ten będzie kontynuowany w kolejnych latach, dlatego święta Bożego Narodzenia 2021 śmiało możemy uznać za wyjątkowe i przechodzą do historii pod względem występowania zimowych warunków pogodowych. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!