| |
Zagrożenie!
Prognoza na święta zaskakuje. Mamy najnowszą pogodę na Boże Narodzenie 2021. Śnieg i mróz jest możliwy

Prognoza na święta zaskakuje. Mamy najnowszą pogodę na Boże Narodzenie 2021. Śnieg i mróz jest możliwy

Pytacie nas, jaka pogoda będzie w święta Bożego Narodzenia. Czy wreszcie będzie śnieg i mróz z prawdziwą zimą w Wigilię, a może pogoda ponownie będzie łagodna z dodatnią temperaturą i szaroburą aurą? Od świąt dzieli nas jeszcze długi okres, dlatego prognozy są aktualnie bardzo niepewne, ale zaczyna się rysować wyraźny trend pogody. Ze względu na to, że ciągle naciskacie na podanie wstępnej analizy przewidywań, to postaramy się sprawdzić, co zapowiada najnowsza pogoda na święta Bożego Narodzenia 2021 w Polsce.

Wstępna prognoza na święta zapowiada spływ arktycznego powietrza. Aktualnie prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, między 25-26 grudnia 2021

Najnowsza pogoda na święta Bożego Narodzenia 2021. Czy będzie śnieg i mróz w Wigilię. Mapy pogodowe

Minione lata przyzwyczaiły nas do tego, że zimy w święta przeważnie nie było poza lokalnymi wyjątkami. Czy w tym roku, będzie wreszcie przełom? Jeśli wierzyć aktualnym prognozom długoterminowym, to nic nie jest stracone. Aby nakreślić trend, musimy spojrzeć na obecne wyliczenia wiązek modeli o dalekim zasięgu. Przykładowe wiązki dla Warszawy wskazują, że po krótkim okresie całodobowego mrozu nastąpi wzrost temperatury, szczególnie odczuwalny między około 14-22 grudnia. W tym czasie o pojawianiu się zimy możemy raczej zapomnieć, bo do kraju będzie napływać łagodniejsza masa powietrza. 

Prognoza prawdopodobieństwa temperatury i opadów dla Warszawy, od 10, do 26 grudnia 2021. Widać wyraźny spadek temperatury w okolicach świąt

Pogoda na Boże Narodzenie 2021. Czy spadnie śnieg w Polsce i będzie mróz. Mamy najnowszą prognozę pogody

Co ciekawe, zmianę pogody widać w pobliżu świąt Bożego Narodzenia, zwłaszcza między 24-27 grudnia 2021. W tym czasie miałaby napłynąć do Polski fala arktycznego powietrza. W ciągu świąt pojawiłby się całodobowy mróz, ponadto miejscami mógłby spaść śnieg, zwłaszcza w czasie wypychania cieplejszego powietrza.

Wstępnie prognozowana temperatura maksymalna w Wigilię, 24 grudnia 2021

Najnowsza pogoda na święta Bożego Narodzenia 2021. Temperatura w Wigilię, 24 grudnia 2021

Oczywiście powyższa prognoza temperatury jest wstępna i może się znacząco zmienić. Daje nam jednak obraz możliwego trendu, gdyż właśnie w okolicach Wigilii i Bożego Narodzenia może wkroczyć adwekcja chłodnego arktycznego powietrza, co daje szanse nie tylko na mróz, ale również na pojawienie się opadów śniegu.

Wstępnie prognozowane opady śniegu w Polsce, 24 grudnia 2021, Wigilia

Pogoda na Boże Narodzenie 2021. Jaka jest prognoza pogody na Wigilię 2021, czy spadnie śnieg

W ciągu świąt Bożego Narodzenia strumień arktycznego powietrza rozprzestrzeniłby się na cały kraj. To oznacza powrót całodobowego mrozu i możliwe miejscami opady śniegu.

Wstępnie prognozowana temperatura maksymalna w Polsce, 25 grudnia 2021, Boże Narodzenie

Pogoda na święta Bożego Narodzenia 2021. Jaka będzie Wigilia, czy spadnie śnieg i będzie mróz. Temperatura 24-25 grudnia 2021

Wstępnie trend ochłodzenia w okolicach świąt Bożego Narodzenia jest również sygnalizowany przez model ECMWF, co daje nam również szansę na wystąpienie mrozu i śniegu w ciągu okresu świątecznego.

Możliwe opady śniegu 25 grudnia 2021, wstępna prognoza opadów dla Polski

Pogoda na Boże Narodzenie 2021, prognoza opadów śniegu, 24-25-26 grudnia 2021 w Polsce

Wstępnie prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, między 20-26 grudnia 2021

Pogoda długoterminowa na święta Bożego Narodzenia. Czy będzie śnieg i mróz, jaka temperatura w Polsce, 24-25-26 grudnia 2021

Europejski model ECMWF w pobliżu świąt przewiduje obecnie temperaturę w normie lub lekko poniżej. Z doświadczenia jednak wiemy, że prognoza normy w przypadku tego modelu często w praktyce oznacza jednak ochłodzenie i temperaturę poniżej normy wieloletniej. Przedstawiona prognoza jest wstępna i zarysowuje jedynie trend długoterminowy. Sytuacja może się jeszcze znacznie zmienić, dlatego przedstawioną prognozę traktujmy jako możliwą, ale jeszcze obarczoną wysokim ryzykiem błędu. Sytuację monitorujemy i będzie informować o zachodzących zmianach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Krzych

Byłoby cudownie :) Wreszcie pięknie, a nie szaro.

10 grudzień 2021 - 12:01
Odpowiedz