| |
Zagrożenie!
Światowe zapasy pszenicy najniższe od 10 lat

Światowe zapasy pszenicy najniższe od 10 lat

Tegoroczna susza przełożyła się na słabsze plony pszenicy nie tylko w Polsce i sąsiednich Niemczech, ale również w wielu innych krajach na półkuli północnej naszej planety. Gorące lato zakończyło 5 letni okres dobrych zbiorów w skali świata. Co ważne, zapasy są najniższe od 10 lat, gdy niedostatki na rynku spowodowały zamieszki w wielu państwach Azji i Afryki.

Amerykański Departament Rolnictwa szacuje, że rynek zareaguje najprawdopodobniej podwyżką cen pszenicy. Powodem tego są między innymi niższe niż szacowano zbiory w Chinach, Unii Europejskiej, Ukrainie i Rosji a także w dotkniętej suszą Australii.

Sytuacja na rynku zbiory pszenicy

Kryzys potęgują także stosunkowo wysokie ceny paliw. Dobra sytuacja pod tym względem panuje w Afryce Północnej, Kanadzie oraz Stanach Zjednoczonych, jednak z uwagi na nie najlepszą sytuację na rynkach spodziewane są tam prawdopodobnie pewne ograniczenia w eksporcie.

Tymczasem według specjalistów sytuacja w Polsce jest pod tym względem stabilna. Polski rynek zareagował lekką zwyżką cen, ale nie można mówić o rekordach. Zbiory są niższe od planowanych i to może się przełożyć na wzrost cen pieczywa, bowiem z uwagi na nieurodzaj w innych krajach będą trudności z importem pszenicy.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!