| |
Zagrożenie!
Straty niemieckiego rolnictwa z powodu suszy mogą przekroczyć 2.5 mld EUR!

Straty niemieckiego rolnictwa z powodu suszy mogą przekroczyć 2.5 mld EUR!

Tegoroczna susza dała się we znaki nie tylko polskim rolnikom. Trudna sytuacja panuje w Niemczech, gdzie straty mogą przekroczyć 2.5 miliarda euro! (przy dzisiejszym kursie 4.29 zł - 10 mld 725 mln złotych). Takie informacje podał dziś 14.08 na łamach dziennika Passauer Neuen Presse - Rainer Langer - szef firmy VEREINIGTE HAGELVERSICHERUNG zajmującej się ubezpieczaniem płodów rolnych.

Kwota 2.5 mld euro jest szacunkowa, obliczona na podstawie wniosków o odszkodowania za suszę, jakie do tej pory wpłynęły do firm ubezpieczeniowych. "To są bardzo realistyczne obliczenia" - potwierdził sekretarz generalny Związku Niemieckich Rolników Bernhard Kruesten. Jego zdaniem tegoroczna susza zniszczyła średnio 50% plonów w gospodarstwach. "Rolnicy potrzebują pomocy finansowej już teraz, nie mogą czekać" - dodał Kruesten.

Susza straty rolnictwo

Federalne ministerstwo rolnictwa odpowiedziało, że najpierw muszą zostać policzone straty. Minister rolnictwa Julia Kloeckner zapowiedziała, że pierwszy bilans strat w rolnictwie przedstawi najprawdopodobniej 22 sierpnia.

Tymczasem w Polsce finansowe wsparcie dla rolników w formie dopłat do hektara uszkodzonych upraw ruszy po pełnym oszacowaniu skali strat - zapowiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski. Szef resortu rolnictwa przypomniał, że protokoły dotyczące skali zniszczeń po suszy na polach przygotowują nadal komisje terenowe powoływane na wnioski samorządów. Dosyłane są nowe dane, ale nie można jeszcze ich podsumowywać.

Rząd pod koniec lipca przyjął program wsparcia dla poszkodowanych rolników przez suszę. Jego elementem jest finansowa pomoc z budżetu państwa w wysokości niemal 800 milionów złotych. Zdecydowana większość środków będzie przeznaczona na dopłaty do hektara uszkodzonych upraw (zniszczonych w minimum 30%). Publiczne środki będą też przekazane na dopłaty do oprocentowania kredytów i dotacje do hektara stawów.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!