| |
Zagrożenie!
Coraz więcej zatorów lodowych na rzekach w Polsce. Wydano nowe ostrzeżenia hydrologiczne

Coraz więcej zatorów lodowych na rzekach w Polsce. Wydano nowe ostrzeżenia hydrologiczne

Do Polski przez Rosję napłynęła mroźna arktyczna masa powietrza. Spowodowała wystąpienie siarczystego całodobowego mrozu w wielu regionach kraju. To dopiero początek większej fali mrozu, która czeka nas na początku drugiej połowy lutego 2021. Pogarsza się sytuacja na rzekach, bo w wielu miejscach zaczynają się tworzyć nowe zatory lodowe. Będą one wpływać bezpośrednio na sytuację hydrologiczną, gdyż miejscami spowodują podpiętrzenia i wahania poziomu wody z przekroczeniami stanów ostrzegawczych i punktowo alarmowych. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne 3 stopnia na wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych dla Wisły w rejonie Kępy Polskiej oraz ostrzeżenie 2 stopnia na wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych dla dolnej Odry. Ostrzeżenie obowiązuje na odcinku Wisły, od Kępy Polskiej do zbiornika we Włocławku.

Zatory lodowe na rzekach w Polsce. Obowiązujące ostrzeżenia hydrologiczne wydane przez IMGW, 12 lutego 2021

Zatory lodowe na rzekach w Polsce, ostrzeżenia hydrologiczne, 12 lutego 2021

- W rejonie Kępy Polskiej napływ śryżu i rozwój pokrywy lodowej spowodował redukcję przepustowości koryta i w związku z tym obecnie występuje ponowny wzrost stanu wody. W rejonie Płocka przepustowość koryta w strefie występowania zatoru śryżowego stopniowo się zwiększała przy jednoczesnym zmniejszeniu się dopływu z rejonu Kępy Polskiej - informuje IMGW. Przy tak dużej dynamice zjawisk lodowych trudno jest precyzyjnie przewidzieć dalszy rozwój sytuacji hydrologicznej na omawianym odcinku Wisły.

W związku z rozwojem zjawisk lodowych na rzekach w Polsce, aktualnie obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne 3 i 2 stopnia

- Wezbranie z przekroczeniem stanów alarmowych: Wisła w rejonie Kępy Polskiej (mazowieckie) i Pilica w rejonie Białobrzegów (mazowieckie) - jest to ostrzeżenie najwyższego 3 stopnia. Na Pilicy w rejonie Białobrzegów występuje gwałtowny wzrost stanu wody spowodowany piętrzeniem lodowym. W ciągu najbliższych godzin możliwy jest dalszy wzrost poziomu wody w strefie powyżej stanu alarmowego.

- Dolna Odra w rejonie Bielinka (zachodniopomorskie) - ostrzeżenie 2 stopnia Ze względu na prognozowany w dalszym ciągu rozwój zjawisk lodowych na Wiśle i pozostałych rzekach, sytuacja hydrologiczna może ulegać zmianom w czasie w sposób dynamiczny.

Trajektoria wsteczna napływającej masy powietrza do Polski, 11 lutego 2021

Mroźny luty 2021, trajektoria wsteczna napływającej masy powietrza do Polski

Prognozy nadal podtrzymują siarczysty mróz na początku drugiej połowy lutego.

Wstępnie prognozowana temperatura nad ranem 16 lutego 2021

Mroźny luty, prognoza temperatury w Polsce, 16 lutego 2021

DobraPogoda24, IMGW


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!