Rosjanie zasiewają chmury i wywołują deszcz. Syberia nadal płonie, pożary pochłaniają tysiące hektarów tajgi
Pożary na Syberii i Dalekim Wschodzie Rosji nadal nie ustają. Mimo przejścia układu niżowego z opadami deszczu, tylko na chwilę pożary zostały miejscami zduszone, ale zaraz po wypogodzeniu wybuchają nowe ogniska. Szczególnie trudna sytuacja w minionych dniach była w Kraju Krasnojarskim. Zlokalizowano tam ponad 70 dużych pożarów. Do tej pory spłonęło w tym regionie ponad 200 tys. hektarów, a w całej Rosji w ubiegłym roku około 20 mln hektarów lasów. Aktualnie nadal trudna sytuacja panuje w Jakucji. Pali się tutaj ponad 50 tysięcy hektarów tajgi. Szczególnie trudna sytuacja jest na północy regionu.
Pożary na Syberii w Rosji, 12 lipca 2020. Foto: NASA
Główną przyczyną pożarów lasów jest susza i wysoka temperatura. Jedyną nadzieją są opady deszczu, które mogą pomóc ugasić pożary. Na przeważającym obszarze Syberii z uwagi na znaczne odległości i tereny słabo zaludnione gaszenie pożarów jest bardzo ograniczone.
Pożary na Syberii w Rosji, 13 lipca 2020. Foto: NASA
Miejscami wykorzystuje się technologię sztucznego wywołania deszczu o czym informuje kanał ВЕСТИ ИРКУТСК. Leśnicy wysłali do Syberii specjalistyczny samolot meteorologiczny AN-26 „Cyklon”, wyposażony w ładunki do sztucznego wywoływania deszczu.
Samolot AN-26 Cyklon zasiewający chmury w Rosji
Od kilkunastu dni z jego pokładu wystrzeliwuje się pociski z jodkiem srebra, ale efekty tej technologii są wątpliwe, bo pożarów nadal jest sporo o czym świadczą najnowsze zdjęcia satelitarne. Mimo to Rosjanie przekonują, że skuteczność tej metody wynosi około 67%.
Zasiewanie chmur w Rosji. Pociski z jodkiem srebra
Technologia „zasiewania chmur” była wykorzystywana już w okresie Związku Radzieckiego. Nadal jest ona stosowana do zapewnienia słonecznej pogody w trakcie ważnych świąt państwowych. Od kilku lat jest ona także wykorzystywana przez rosyjskich leśników.
Zasiewanie chmur w Rosji
Podobne metody stosowane są w wielu innych krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Chinach i Indonezji. Z danych WMO wynika, że ta technologia jest stosowana w około 60 krajach na 5 kontynentach.
DobraPogoda24, NASA, ВЕСТИ ИРКУТСК